Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Oszustwa z użyciem kart płatniczych. Jest ich coraz mniej

0
Podziel się:

W sumie w 2011 roku dokonano oszustw na kwotę 1,16 mld euro, co oznacza spadek o 5,8 proc. w porównaniu z rokiem 2010.

Oszustwa z użyciem kart płatniczych. Jest ich coraz mniej
(RapidEye/iStockphoto)

Skala oszustw z użyciem kart płatniczych stale spada w Jednolitym Obszarze Płatniczym w euro (SEPA) m.in. za sprawą poprawy zabezpieczeń wykorzystywanych w kartach - wynika z opublikowanego raportu Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

_ Wartość oszustw zmniejszyła się między 2010 i 2011 rokiem, i to mimo wzrostu wykorzystania kart _ w ramach obszaru, w skład którego wchodzą 32 kraje - państwa UE, Islandia, Liechtenstein, Monako, Norwegia i Szwajcaria.

W sumie w 2011 roku dokonano oszustw na kwotę 1,16 mld euro, co oznacza spadek o 5,8 proc. w porównaniu z rokiem 2010. Procentowo udział oszustw w ogólnej wartości transakcji wyniósł 0,036 proc. w 2011 roku wobec 0,040 proc. rok wcześniej - sprecyzował EBC. To drugi raport EBC na ten temat.

W latach 2007-2011 liczba oszustw zmniejszyła się o 7,6 proc., podczas gdy łączna wartość transakcji kartowych wzrosła o 10,3 proc., sięgając blisko 3,3 biliona euro rocznie. Poprawa zabezpieczeń polega m.in. na _ wprowadzeniu na większą skalę kart elektronicznych (z chipem), znacznie bezpieczniejszych od klasycznych pasków magnetycznych, wraz z poprawą infrastruktury, w której przeprowadzane się transakcje _ - twierdzi EBC.

Jak sprecyzowano, w 2011 roku ponad 50 proc. wartości oszustw dokonywanych z użyciem kart pochodziło z płatności na odległość m.in. za pośrednictwem telefonu lub internetu, jedna czwarta dotyczyła terminali w punktach sprzedaży, a około jednej piątej - automatycznych dystrybutorów biletów.

Czytaj więcej w Money.pl
Złapali groźnego hakera. Zobacz, co zrobił Policjanci z Ostródy zatrzymali hakera podejrzewanego o włamania na konta użytkowników serwisu aukcyjnego i dokonywanie oszustw internetowych.
Pracownik oskarża Google. Chodzi o miliardy Były dyrektor Google UK Barney Jones oskarżył swego dawnego pracodawcę o to, że zyski wygenerowane w Wielkiej Brytanii przepuszcza przez swoje oddziały w Irlandii, a następnie przelewa do raju podatkowego na Bermudach.
Próbowali wyłudzić ponad 60 milionów złotych 63,9 miliona złotych próbowali wyłudzić z banków oszuści, którzy chcieli zaciągnąć kredyty, wykorzystując m.in. fałszywe dokumenty.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)