Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Strategiczne spotkanie w sprawie NATO

0
Podziel się:

Państwa bałtyckie szykują się do szczytu Paktu w Newport. - Dyskusja powinna mieć charakter strategicznego przeglądu bezpieczeństwa europejskiego - mówił Stanisław Koziej.

Strategiczne spotkanie w sprawie NATO
(Maj/Reporter)

Polityka bezpieczeństwa Unii Europejskiej oraz zbliżający się szczyt NATO w Newport były tematami dyskusji prezydenckich doradców ds. bezpieczeństwa z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii, którzy spotkali się we wtorek w Warszawie - podało BBN.

W spotkaniu, oprócz szefa BBN Stanisława Kozieja, uczestniczyli: doradczyni prezydenta Estonii ds. bezpieczeństwa Merle Maigre, doradca prezydenta Łotwy ds. polityki zagranicznej Margers Krams oraz doradca prezydent Litwy ds. polityki zagranicznej Martynas Lukoszeviczius i przedstawiciele polskiego MSZ i MON.

Gości przyjął też prezydent Bronisław Komorowski. Mówił on - jak podano w komunikacie BBN - _ m.in. o dużym znaczeniu współpracy Polski z państwami bałtyckimi dla bezpieczeństwa regionu, a także potrzebie _ ustrategicznienia _ Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony UE oraz umacniania obrony kolektywnej w ramach NATO _.

Dyskusja dotyczyła m.in. strategicznych problemów bezpieczeństwa europejskiego po grudniowym posiedzeniu Rady Europejskiej dotyczącym Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony UE. Rada podjęła debatę nad podstawowymi problemami bezpieczeństwa UE i nakazała szefowej unijnej dyplomacji przygotowanie odpowiedniego raportu na posiedzenie Rady w połowie 2015 r.

Według BBN w trakcie opracowywania raportu ważne jest merytoryczne przedyskutowanie i próba uzgodnienia między państwami UE kluczowych problemów bezpieczeństwa europejskiego. Zdaniem Kozieja dyskusja powinna mieć charakter strategicznego przeglądu bezpieczeństwa europejskiego, a przygotowany w jego wyniku raport - swego rodzaju Białej Księgi Bezpieczeństwa UE - mógłby się stać podstawą do przygotowania po 2015 r. nowej strategii bezpieczeństwa europejskiego.

_ - Mogę powiedzieć, że mamy identyczny pogląd w sprawie opracowania Białej Księgi Bezpieczeństwa Europejskiego. Wszyscy doradcy ds. bezpieczeństwa z czterech państw zgodzili się z naszym punktem widzenia, by na szczyt UE w czerwcu 2015 r. poświęcony Wspólnej Polityce Bezpieczeństwa i Obrony przygotować raport zawierający treści strategiczne, a nie tylko stanowiący dokument urzędniczy _ - powiedział PAP Koziej.

Prezydenccy doradcy z Polski i krajów bałtyckich rozmawiali też o zbliżającym się szczycie NATO w Newport w Walii (we wrześniu tego roku), m.in. ewentualnej szkoleniowej misji w Afganistanie po 2014 r., rozwoju zdolności obronnych Sojuszu do 2020 r. oraz roli i znaczenia więzi transatlantyckich dla bezpieczeństwa Europy.

_ Tutaj jeszcze bardziej dobitnie widać zupełną jednolitość poglądów strategicznych naszych krajów. Jesteśmy wszyscy zgodni, że NATO powinno koncentrować się na swojej podstawowej funkcji, jaką jest obrona kolektywna. Dużo mówiliśmy o potrzebie przeprowadzania systematycznych ćwiczeń, które by weryfikowały plany ewentualnościowe _ - powiedział Koziej.

Polska zgłosiła gotowość do udziału w misji _ Resolute Support _ po 2014 r. w Afganistanie, nie składając jednak - tak jak i inne państwa - żadnych deklaracji dotyczących wielkości zaangażowania. Przyszła obecność sojuszu w Afganistanie będzie tematem szczytu w Newport. W czerwcu 2013 r. ministrowie obrony państw NATO przyjęli koncepcję misji. Nie ustalono jednak liczebności sił, choć zapowiedziano, że będą one zdecydowanie mniejsze od zaangażowanych w obecną misję ISAF.

Jak podano w komunikacie BBN, na spotkaniu mówiono o potrzebie po 2014 r. ograniczonej misji NATO w Afganistanie o charakterze doradczo-szkoleniowym, gdzie zadania bojowe będą zredukowane jedynie do ochrony własnych żołnierzy.

Rozmawiano też o potrzebie większego zaangażowania państw europejskich w tworzenie zdolności obronnych NATO, w tym o wysokości nakładów na obronność, i konieczności _ wyhamowania _ procesu redukowania polityczno-wojskowej obecności USA w Europie. Uznano też potrzebę kierowania NATO w stronę zapewnienia zdolności do skutecznej kolektywnej obrony państw członkowskich, wiarygodnego odstraszania i szybkiego reagowania na pojawiające się wyzwania.

Za dwa dni Koziej rozpocznie dwudniową wizytę w Budapeszcie, gdzie spotka się z szefami rad bezpieczeństwa państw Grupy Wyszehradzkiej. Tematami dyskusji będą również polityka bezpieczeństwa UE i szczyt NATO, a także cyberbezpieczeństwo.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)