Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Umowa stowarzyszeniowa Ukrainy. Majdan świętuje

0
Podziel się:

To właśnie tam 21 listopada rozpoczęły się protesty przeciwko rezygnacji z tego kroku przez Wiktora Janukowycza.

Prezydent Ukrainy po podpisaniu umowy
Prezydent Ukrainy po podpisaniu umowy (PAP/EPA)

Kilkaset osób przyszło na Plac Niepodległości w Kijowie, aby świętować podpisanie umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską. To właśnie na Majdanie 21 listopada rozpoczęły się protesty przeciwko rezygnacji z tego kroku przez Wiktora Janukowycza.

Wielotygodniowe demonstracje doprowadziły do jego obalenia. Na Majdanie byli dziś głównie ci, którzy przyszli w wieczór 21 listopada. Wówczas domagali się podpisania umowy stowarzyszeniowej na szczycie w Wilnie.

Dziennikarka Tetiana Danyłenko, która była na Majdanie od początku podkreśla, że trzeba pamiętać o cenie podpisania umowy. Manifestacje trwały 3 miesiące. W czasie protestów zginęło ponad sto osób. - _ Chyba żaden kraj europejski nie stracił tylu ludzi, nie doświadczył tyle bólu, tylu łez, aby stać się państwem europejskim, jak Ukraina _ - powiedziała.

Dziennikarka Kristina Berdinskich, która w swoim blogu opisywała tych, którzy brali udział w protestach zwraca uwagę, że umowa to przede wszystkim zadanie do wykonania dla Ukraińców. Podpisanie umowy odbywa się w cieniu trwającego konfliktu na Wschodzie Ukrainy, dlatego atmosfera radości jest przyćmiona przez pamięć o żołnierzach, którzy giną w walce z prorosyjskimi separatystami.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia energetyczna tematem szczytu UE Unijni przywódcy mają dziś wezwać we wnioskach do zwiększonych wysiłków na rzecz redukcji dużej zależności energetycznej Europy.
Putin za przedłużeniem rozejmu na Ukrainie Prezydent Rosji oznajmił, że jego kraj konsekwentnie opowiada się za umocnieniem na arenie światowej atmosfery otwartości, za rozwiązywaniem powstających problemów metodami polityczno-dyplomatycznymi.
Ukraina podpisała umowę. Kreml odpowiada _ - Podejmiemy kroki w wypadku negatywnego wpływu umów na nasz rynek - _oświadczył rzecznik Kremla.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)