Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory do europarlamentu
15.02.2014 18:58

Wybory do Parlamentu Europejskiego. SLD chce debaty trzech premierów

Mamy nadzieję, że premier, który deklaruje chęć dyskusji, nie przestraszy się takiej propozycji - mówi sekretarz generalny SLD.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)

Sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski powiedział, że w debacie powinni wziąć udział: Donald Tusk (PO), Jarosław Kaczyński (PiS) i Leszek Miller (SLD).

_ To są liderzy trzech największych frakcji w naszym parlamencie. Ludzie, którzy jako obecni lub byli premierzy mają duże doświadczenie, które daje szansę na merytoryczną debatę, a nie bicie piany _ - powiedział Gawkowski.

Jego zdaniem debata powinna zostać przeprowadzona w rozpoczynającej się kampanii do Parlamentu Europejskiego i powinna dotyczyć _ wydatkowania środków unijnych w nowej perspektywie finansowej 2014-2020, szczegółowego programu wejścia Polski do strefy euro, roli gospodarki w państwie oraz roli Polski w Europie _. _ - Mamy nadzieję, że premier Tusk, który deklaruje chęć dyskusji, nie przestraszy się takiej propozycji _ - dodał. Obecny na konferencji Miller zapewnił, że nie stawia żadnych warunków wstępnych uczestnikom takiej debaty i liczy, że oni zgodzą się wziąć w niej udział na tych samych zasadach.

Gawkowski poinformował też, że rozpoczynając kampanię wyborczą do PE pod hasłem _ Blisko ludzi _, w ciągu najbliższych sześciu tygodni SLD zaprezentuje 13 obszarów tematycznych, którymi chce się zajmować w kampanii.

##SLD chce mikrokredytów dla nowych przedsiębiorców

Na konferencji zarys programu SLD z obszaru polityki pracy i polityki społecznej zaprezentowała Anna Kalata, była minister resortu pracy i polityki społecznej, _ jedynka _ w wyborach do PE na mazowieckiej liście Sojuszu. Jej zdaniem główne problemy UE, w tym Polski, to bezrobocie i wykluczenie społeczne.

_ - Domagamy się gwarancji wsparcia dla młodych ludzi oraz wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw w tworzeniu miejsc pracy. Dlatego proponujemy wprowadzenie mikrokredytów w wysokości 50 tys. zł dla osób zakładających nowe przedsiębiorstwa i dla tych, które chcą zatrudniać bezrobotnych _ - mówiła Kalata.

Dopytywana przez dziennikarzy, skąd państwo ma wziąć pieniądze na kredyty, kandydatka SLD, jako potencjalne źródło finasowania wymieniała fundusz pracy. _ - Teraz na tym funduszu jest zamrożone około 10 mld zł. Te pieniądze powinny być wykorzystywane do tworzenia nowych miejsc pracy _ - podkreśliła Kalata. _ - To nie są pieniądze rządu, to są pieniądze, które płacą pracodawcy. Te pieniądze powinny wspierać aktywizację zawodową bezrobotnych. Służyć temu, by pracy było więcej, żeby były staże absolwenckie. A rząd trzyma je, żeby zmniejszyć deficyt budżetowy _ - wtórował jej Miller.

SLD przypomniało też o pomyśle wprowadzenia podatku od operacji finansowych. _ - To jest podatek od spekulacji finansowych, uderzający w tych, którzy grają walutami. Podatek ten nie uderza, jak podwyżka podatku VAT, w zwykłych obywateli, ale w globalnych graczy. Nie ma powodu, by ci się jeszcze bogacili. Jeśli Sojusz będzie rządził, taki podatek wprowadzi _ - zapewnił Miller. Były premier chce, żeby podatek od operacji finansowych wynosił od 0,1 0-0,2 proc. _ Dzienny obrót na rynku finansowym to 50 mld zł, dlatego nawet tak niewielki procent podatku zapewni istotne wpływy do budżetu _ - podkreślił Miller i przypomniał, że zobowiązanie wprowadzenia takiego podatku złożyło 11 państw UE, w tym Niemcy i Francja.

Longin Pastusiak, były senator SLD i członek Europejskiej Organizacji Seniorów, przedstawił założenia programowe polityki senioralnej SLD. Są to: walka z dyskryminacją osób starszych na rynku pracy, dostęp do świadczeń socjalnych, w tym do opieki zdrowotnej, udział seniorów w życiu społecznym, politycznym i gospodarczym oraz edukacja osób starszych. _ Środowisko osób starszych jest szczególnie ważne, bo społeczeństwa europejskie się starzeją i niedługo seniorzy będą stanowili nawet 20 proc. społeczeństw _ - podkreślił Pastusiak.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wybory do europarlamentu, polska gospodarka, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz