Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Afganistan znów pobije rekord produkcji heroiny

0
Podziel się:

Afganistan, który jest największym producentem opium na świecie, 90 proc. tego narkotyku przerabia w tajnych laboratoriach na heroinę i morfinę - poinformowało w oenzetowskie Biuro ds. Narkotyków i Przestępstw (UNODC).

Afganistan znów pobije rekord produkcji heroiny
(PAP/EPA)
bETWMmdN

"Około 90 proc. afgańskiego opium jest przetwarzana" na heroinę i morfinę - powiedziała na konferencji prasowej przedstawicielka UNODC w Kabulu Christina Oguz. Afganistan wyprodukował w ubiegłym roku 92 proc. światowego opium.

_ Rok 2006 był rekordowy, jeśli chodzi o produkcję opium w Afganistanie (6100 ton), a 2007 zapowiada się podobnie. _"Kilka lat temu narkotykiem, który opuszczał ten kraj, było głownie opium. Teraz jego miejsce w coraz większym stopniu zajmują heroina i morfina. Świadczy to o zaawansowaniu produkcji, czego wcześniej w tym kraju nie było" - podkreśliła.

Według Oguz, większość nielegalnych laboratoriów znajduje się w prowincjach Badachszan (północny wschód kraju), graniczącej z Tadżykistanem, oraz Nimroz i Helmand na południu. Ta ostatnia prowincja, będąca bastionem rebeliantów talibskich, jest głównym regionem produkującym opium w Afganistanie - stąd pochodzi 42 proc. tego narkotyku.

bETWMmdP

Oguz zaznaczyła, że handel narkotykami, który przynosi rocznie dochody w wys. ponad 3 mld dolarów, służy finansowaniu działalności talibów. "Handel narkotykami powinien być zwalczany jednocześnie z rebelią" - podkreśliła przedstawicielka UNODC.

bETWMmeq
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)