Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gorbaczow twierdzi, że władze Ukrainy nie postępowały demokratycznie

0
Podziel się:

Gorbaczow nawiązał do swych reform politycznych i procesu demokratycznego w dawnym ZSRR z końca lat 80.

Gorbaczow twierdzi, że władze Ukrainy nie postępowały demokratycznie
(AP/Fotolink/East News)

- _ Kryzys na Ukrainie wynikł z tego, że władze tego kraju nie postępowały demokratycznie _ - powiedział dzisiaj były przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow, dzień po odsunięciu od władzy prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza w następstwie antyrządowych protestów.

- _ Ostatecznie obecna sytuacja to efekt porażki rządu, jeśli chodzi o działania demokratyczne _, angażowanie się w dialog i walkę z korupcją na Ukrainie" - ocenił Gorbaczow podczas międzynarodowego forum w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Według ostatniego przywódcy Związku Radzieckiego główną przyczyną zamieszek na Ukrainie było _ przerwanie pieriestrojki _. Gorbaczow nawiązał tu do swych reform politycznych i procesu demokratycznego w dawnym ZSRR z końca lat 80.

Trwające od trzech miesięcy antyrządowe protesty na Ukrainie przerodziły się w zamieszki i starcia z milicją, w których zginęło kilkadziesiąt osób. W sobotę Rada Najwyższa Ukrainy odsunęła od władzy prezydenta Janukowycza i wyznaczyła datę wcześniejszych wyborów prezydenckich na 25 maja. Parlament uznał, że dotychczasowy szef państwa _ samowolnie odsunął się od wypełniania obowiązków _.

Parlament wprowadził również w życie ustawę o powrocie do konstytucji w kształcie z 2004 roku. Ta ustawa zasadnicza ogranicza kompetencje prezydenta, a rozszerza - parlamentu.

W zgodnej opinii zachodnich ekspertów za prezydentury Janukowycza Ukraina stała się krajem przeżartym korupcją, znacznie została też ograniczona wolność prasy.

Istotą pieriestrojki zainicjowanej w 1985 roku przez Gorbaczowa była demokratyzacja życia politycznego i ustroju państwowego ZSRR. W konsekwencji doprowadziło to do krachu systemu komunistycznego, demontażu ZSRR i rozpadu Układu Warszawskiego.

82-letni Gorbaczow uważa, że współczesna Rosja jest daleka od ideału, o którym marzył. W jego opinii, obecne władze na Kremlu odeszły od zapoczątkowanych przez niego demokratycznych reform.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)