Notowania

wybory w po
05.10.2013 11:24

Hanna Gronkiewicz-Waltz została nową przewodniczącą warszawskiej PO

Gronkiewicz-Waltz nie zgadza się, by referendum było formą zrywania kontraktu czteroletniego między władzami miasta, a mieszkańcami i porównuje go do liberum veto.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

1/9

fot: PAP/Paweł Supernak
*Podczas zjazdu PO w stolicy na prezydent Warszawy zagłosowało 395 osób, 78 było przeciwko, 16 wstrzymało się od głosu. *

Aktualizacja 13:37

Dotychczasowa szefowa PO w stolicy Małgorzata Kidawa-Błońska zapewniła jeszcze przed rozpoczęciem zjazdu, że funkcję oddaje bez żalu. Prawie 8 lat zajmowania się Warszawą to bardzo dużo - podkreśliła. Jej zdaniem, był to też dobry czas dla stołecznej Platformy.

- _ Z przyjemnością oddaję władzę w ręce Hanny Gronkiewicz-Waltz. Bo ja miałam opory, nie widząc osoby, której bym mogła przekazać władzę szczerze i ze spokojem _ - mówiła Kidawa-Błońska.

Podkreśla ona również, że zmiany wyjdą warszawskiej PO na dobre. Posłanka zapewnia też, że będzie współpracować ze swoją następczynią. Nie zgodziła się natomiast z opinią, że przekazanie przewodniczenia stołecznej Platformie to wzmocnienie prezydent Warszawy przed przyszłotygodniowym referendum w sprawie jej odwołania.

- _ Termin zjazdu ustalaliśmy, kiedy jeszcze nie było wiadomo, kiedy będzie referendum. Dlatego to PiS dostosowuje się do naszych terminów, a nie odwrotnie _ - zapewniała. Dziś w południe Prawo i Sprawiedliwość organizuje swoją konwencję referendalną _ Wielka Warszawa _.

Hanna Gronkiewicz-Waltz była jedyną kandydatką na stanowisko przewodniczącej warszawskiej PO. Przed wyborami nie chciała jednak oceniać swoich szans.

Referendum jak liberum veto

Zaraz po ogłoszeniu wyników głosowania prezydent Warszawy skrytykowała ideę referendum pozwalającego odwoływać władze samorządowe. Ma być to najważniejsze obecnie zadanie dla stołecznych struktur Platformy.

Hanna Gronkiewicz-Waltz porównała referendum do liberum veto_ : Nie możemy godzić się na to, by referendum było formą zrywania kontraktu czteroletniego jaki jest między władzami miasta, a mieszkańcami, tak jak kiedyś były zrywane posiedzenia sejmowe przez liberum veto. Liberum veto doprowadziło do anarchii i upadku Polski _ - przestrzegła Gronkiewicz-Waltz.

Nowa przewodnicząca PO w stolicy oskarżyła inicjatorów referendum o szkodzenie mieszkańcom Warszawy. _ - Jeżeli nic się nadzwyczajnego nie dzieje, a u nas się dzieją na ogół dobre rzeczy, to ten, który doprowadza do awantury politycznej i anarchii, jest na prawdę odpowiedzialny za bałagan, chaos i działanie, które szkodzą wspólnocie, jaką jest wspólnota warszawiaków _.

Według Gronkiewicz-Waltz, jeśli mieszkańcy Warszawy odwołaliby ją, w Warszawie rządziłby komisarz bez społecznego mandatu, mianowany przez premiera. Nowa szefowa stołecznej PO stwierdziła, że obowiązkiem członków jej partii jest uświadamianie tej sytuacji ludziom.
Referendum w Warszawie odbędzie się 13 października, w przyszłą niedzielę. By było ważne, do urn musi pójść blisko 30 procent uprawnionych do głosowania.

Najnowsze badania opinii społecznej TNS Polska pokazują, że 37 procent mieszkańców stolicy wybiera się na referendum. Ponad połowa z nich chce odwołania prezydent. Ale aż siedmiu na dziesięciu badanych uważa, że referendum na rok przed wyborami nie ma sensu.

Czytaj więcej w Money.pl
Jarosław Kaczyński zaagituje na ulicach Partia intensyfikuje kampanię. Prezes będzie namawiał mieszkańców Warszawy do odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz.
Decyzja o referenum w Warszawie dopiero... - _ Spodziewamy się, że komisarz wyborczy wyda postanowienie o referendum ws.odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz nie wcześniej niż 20-21 sierpnia _.
PO walczy o niską frekwencję w referendum Nie idźcie na referendum, zostańcie w domu - namawiają warszawiaków politycy Platformy i zamierzają to robić do końca kampanii.
Tagi: wybory w po, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz