Notowania

Palestyńska rakieta spadła na Izrael

Rakieta odpalona z palestyńskiej Strefy Gazy uderzyła w pobliżu miasta Aszkelon.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/JIM HOLLANDER)

Rakieta odpalona z palestyńskiej Strefy Gazy uderzyła w pobliżu miasta Aszkelon w okręgu południowym Izraela - poinformowała izraelska policja. Zniszczona została droga, ale nikt nie został ranny. To pierwszy atak od rozejmu z listopada 2012 roku.

Dotychczas nikt nie przyznał się do odpalenia rakiety w kierunku Izraela. Rzecznik policji Micky Rosenfeld podkreślił, że to pierwszy atak tego rodzaju od zakończenia operacji Filar Obrony 21 listopada ubiegłego roku. Podczas tej operacji w kierunku Izraela ze Strefy Gazy odpalono ponad 1000 rakiet.

W czasie walk między izraelską armią a palestyńskimi ugrupowaniami ze Strefy między 14 a 21 listopada 2012 roku zginęło wówczas około 200 Palestyńczyków, w tym ponad 100 cywilów, a także sześciu Izraelczyków - czterech cywilów i dwóch wojskowych - podała AFP, powołując się na bilans obu stron.

W ostatnich dniach na Zachodnim Brzegu Jordanu trwały masowe wystąpienia Palestyńczyków demonstrujących poparcie dla palestyńskich więźniów przetrzymywanych w Izraelu. Potwierdzenie w sobotę śmierci Palestyńczyka, podejrzanego o rzucanie kamieniami w Izraelczyków, który zmarł w więzieniu w niewyjaśnionych okolicznościach, doprowadziło do kolejnych masowych wystąpień.

Palestyński prezydent Mahmud Abbas polecił palestyńskim służbom, by zapewniły porządek na Zachodnim Brzegu; o przemoc obwinił jednak stronę izraelską.

W czasie konfrontacji w poniedziałek izraelscy żołnierze otworzyli ogień i ranili pięciu demonstrantów w okolicy Betlejem. 15-letni chłopiec jest w stanie krytycznym.

W pogrzebie Palestyńczyka, który zmarł w izraelskim więzieniu, wzięły udział tego dnia tysiące ludzi. Śmierć 30-letniego mężczyzny wywołała obawy w Izraelu przed wybuchem nowej intifady.

Czytaj więcej w Money.pl
Izrael mobilizuje żołnierzy. Obawia się... Śmierć palestyńskiego więźnia wywołała obawy o wybuch nowej intifady.
Polska prawie jak Izrael i Ameryka Polacy stali się ekspertami od samolotów bezzałogowych. Budują bezpieczne i skuteczne maszyny.
Przetrzymywali więźnia pod innym nazwiskiem Izrael zapewnia, że jego uwięzienie było następstwem decyzji sądu i że przysługujące mu prawa zostały zachowane.
Tagi: stosunki izrael-palestyna, izrael, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz