Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pierwszy rok w strefie Schengen

0
Podziel się:

21 grudnia 2007 zniknęły kontrole na zachodnich i południowych przejściach granicznych.

Pierwszy rok w strefie Schengen
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

21 grudnia 2007 roku obszar Unii Europejskiej, w którym nie obowiązuje kontrola graniczna, rozszerzył się o 9 kolejnych państw. Do ówczesnej piętnastki dołączyły: Polska, Czechy, Węgry, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja i Słowenia.

Tego dnia prezydent Lech Kaczyński wygłosił specjalne orędzie, w którym wyraził wielką radość z powodu naszego wejścia do strefy Schengen:

dźwięk: IAR

Główne uroczystości odbyły się na przejściu w Porajowie, na styku Polski, Niemiec i Czech. Premier Donald Tusk powiedział wówczas, że ten dzień jest wyjątkowy dla ludzi jego pokolenia, którzy urodzili się w podzielonej Europie:

dźwięk: IAR

Przystąpienie Polski do strefy Schengen świętowano nie tylko w Porajowie, ale również w innych miejscowościach, położonych na wschodniej i zachodniej granicy Polski.

Kilka tysięcy mieszkańców Cieszyna i Czeskiego Cieszyna spotkało się na granicznym Moście Przyjaźni, by tam dokonać uroczystego wejścia do strefy Schengen. Szlaban uroczyście przecięli przedstawiciele władz polskich i czeskich:

dźwięk: IAR

Mieszkańcy Cieszyna, podobnie jak innych przygranicznych miejscowości, mówili rok temu, że dzięki zniesieniu granic ich życie będzie łatwiejsze:

dźwięk: IAR

Polska jest uczestnikiem Układu z Schengen od 1 maja 2004 roku, jednak dopiero od grudnia ubiegłego roku zaczął u nas obowiązywać artykuł 20. tego dokumentu. Mówi on, że granice wewnętrzne Unii mogą być przekraczane przez jej obywateli w każdym miejscu bez dokonywania kontroli granicznej.Od 30 marca tego roku kontrole zniesione zostały również na lotniskach.

Co nam dało Schengen

Ze specjalnego raportu, przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że od czasu zniesienia kontroli o połowę wzrosła skuteczność ochrony granicy państwowej. Dzięki wejściu Polski do strefy Schengen na naszym terytorium zatrzymano ogólnie 350 osób poszukiwanych Europejskim Nakazem Aresztowania, a około 600 osób poszukiwanych przez polski wymiar ścigania ujęto za granicą.

| Obecni członkowie Strefy Schengen |
| --- |
| 1995: Belgia, Francja, Holandia, Niemcy, Luksemburg, Hiszpania, Portugalia, 1997: Austia, Włochy 2000: Grecja 2001: Dania, Finlandia, Szwecja i pozostające poza UE Norwegia i Islandia 2007: Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia, Węgry 2008: Szwajcaria |

W ciągu pierwszych 6 miesięcy przynależności do strefy Schengen Straż Graniczna zatrzymała o połowę więcej nielegalnych cudzoziemców niż rok wcześniej, o jedną trzecią wzrosła skuteczność pograniczników w zwalczaniu przemytu alkoholu i papierosów. W pierwszej połowie tego roku wykryto przemyty na kwotę ok. 90 mln zł, a w analogicznym okresie ubiegłego roku - na kwotę około 60 mln złotych.

Nie tylko pozytywy

Przystąpienie do strefy Schengen ma też jednak minusy. Widać je przede wszystkim na wschodniej granicy. Po zmianie przepisów w Dorohusku kolejka tirów sięgała 35 kilometrów, a oczekiwanie na odprawę trwało nawet 3 dni. Jak wyliczała wówczas _ Gazeta Prawna _, postój jednego tira w oczekiwaniu na odprawę kosztował firmę przewozową dodatkowo 3 tysiące złotych. _ Z _ powodu strat, przewoźnicy niechętnie wybierali się na Wschód, ze szkodą dla polskiej gospodarki.

  • Układ z Schengen Został podpisany 14 czerwca 1985 roku przez Francję, Niemcy, Belgię, Holandię i Luksemburg. Dotyczył zniesienia kontroli wspólnych granic pomiędzy państwami-stronami. W 1990 roku podpisano układ uzupełniający o kwestie dotyczące jednolitej polityki wizowej, współpracy policji w zwalczaniu przestępczości oraz współdziałania w zakresie przyznawania azylu w Unii Europejskiej. Układ dotyczy też współpracy przygranicznej policji.
Reportaż z otwarcia granic
*Szybciej, sprawniej, Schengen! * Bez kolejek na przejściach, bez strażników i kontroli dokumentów. Od 21 grudnia 2007 wjeżdżamy do krajów Unii bez zdejmowania nogi z gazu. przeczytaj reportaż Money.pl

Układ z Schengen wszedł w życie 26 marca 1995 roku. Oprócz państw sygnatariuszy, układ podpisały Dania, Grecja, Hiszpania, Portugalia i Włochy. W grudniu 1996 roku do strefy Schengen dołączyły Austria, Finlandia i Szwecja oraz - na podstawie osobnego porozumienia - Islandia i Norwegia. 12 grudnia strefa Schengen powiększyła się o kolejny kraj - Szwajcarię.

wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)