Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Przeciętne wynagrodzenie rośnie szybciej od oczekiwań. Coraz bliżej okrągłych 5 tys. zł

42
Podziel się:

W średnich i dużych firmach w listopadzie przeciętne wynagrodzenie było na poziomie 4966,61 zł brutto - podał właśnie GUS. Skala podwyżek utrzymała się na wysokim poziomie. W poprzednich miesiącach statystyki zawodziły.

Statystyczny Polak ma coraz więcej pieniędzy w portfelu.
Statystyczny Polak ma coraz więcej pieniędzy w portfelu. (Arkadiusz Ziolek/ East News)

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że w skali roku średnie wynagrodzenie w firmach zatrudniających co najmniej 9 osób wzrosło o 7,7 proc. To oznacza lekkie przyspieszenie podwyżek w porównaniu z październikiem. Wtedy zarobki rosły w tempie 7,6 proc.

Drugi miesiąc z rzędu statystyki wynagrodzeń zaskoczyły ekonomistów. W poprzednim miesiącu dynamika wzrostu przebiła prognozy o prawie 1 pkt proc. tera, w przeciwieństwie do poprzedniego miesiąca, gdy dynamika wzrostu przebiła prognozy o prawie 1 pkt proc. Teraz są lepsze o 0,5 pkt proc. Średnia szacunków przed wtorkową publikacją wynosiła 7,2 proc.

W zarobkach widać wyraźny progres, bo dokładnie rok temu średnia płaca wynosiła niecałe 4611 zł brutto. Różnica to więc blisko 356 zł.

Dane za październik i listopad zdają się potwierdzać, że ciągle sytuacja na rynku pracy jest dobra i płace dalej będą wyraźnie rosły. Można było mieć co do tego wątpliwości po wyhamowaniu podwyżek w sierpniu i wrześniu. Chwilowy spadek dynamiki do 6,7 proc. był najgorszym wynikiem od listopada ubiegłego roku.

Zobacz także: Wysokie zarobki kuszą. Kto może szukać pracy w branży IT?

Oczywiście podawane przez urzędników kwoty wynagrodzeń są w wartościach brutto. W przypadku typowej umowy o pracę na rękę z 4966 zł zostaje około 3527 zł. Co z resztą pieniędzy? 681 zł - tyle zjadają składki na ZUS (emerytalna, rentowa, chorobowa). Kolejne 386 zł idzie z kwoty brutto na NFZ i 373 zł na zaliczkę z tytułu podatku dochodowego.

Inne kwoty wynagrodzeń można przeliczyć z brutto na netto z rozpiską składek korzystając z kalkulatora money.pl.

Podwyżki płac odnotowywane przez GUS wynikają m.in. z ciągle wysokiego zapotrzebowania na pracowników. Widać, że w firmach brakuje rąk do pracy. Najnowsze statystyki pokazują, że w listopadzie zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło rok do roku o 3 proc. niż rok wcześniej. Podobnie jak z płacami, mamy do czynienia z lekkim hamowaniem w porównaniu z poprzednim miesiącem. W październiku dynamika była na poziomie 3,2 proc.

W sektorze przedsiębiorstw, a więc w firmach zatrudniających co najmniej 9 osób, pracę ma 6 mln 232,4 tys. osób. To na podstawie ich wypłat GUS wylicza średnie wynagrodzenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(42)
polak mały
3 lata temu
GUS musi podawać takie bzdury bo ministry mają krotność od średniej. A robole mają tyle co dostają czyli g...o na rękę i cicho mają być.
Kk
5 lata temu
Jako spawacz zarobiete 5tys brutto ale z dwoma sobotami czyli będąc mniec 16 h x 100%
Katz
5 lata temu
Na boga analizujcie mediane a nie średnie ... Wtedy dane będą bliższe "zwykłemu człowiekowi"
hahahaha
5 lata temu
A we Francyi potrafi.i wyjść na ulice, a u nas nie potrafią, bo jest super dobrze, ciekawe co będzie jak już wszystko ukradną??
Bodek
5 lata temu
Zastanawiam się ile jeszcze trzeba żeby ten ciemny naród wyszedł na ulicę
...
Następna strona