Notowania

płace
18.12.2018 10:08

Przeciętne wynagrodzenie rośnie szybciej od oczekiwań. Coraz bliżej okrągłych 5 tys. zł

W średnich i dużych firmach w listopadzie przeciętne wynagrodzenie było na poziomie 4966,61 zł brutto - podał właśnie GUS. Skala podwyżek utrzymała się na wysokim poziomie. W poprzednich miesiącach statystyki zawodziły.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Arkadiusz Ziolek/ East News)
Statystyczny Polak ma coraz więcej pieniędzy w portfelu.

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że w skali roku średnie wynagrodzenie w firmach zatrudniających co najmniej 9 osób wzrosło o 7,7 proc. To oznacza lekkie przyspieszenie podwyżek w porównaniu z październikiem. Wtedy zarobki rosły w tempie 7,6 proc.

Drugi miesiąc z rzędu statystyki wynagrodzeń zaskoczyły ekonomistów. W poprzednim miesiącu dynamika wzrostu przebiła prognozy o prawie 1 pkt proc. tera, w przeciwieństwie do poprzedniego miesiąca, gdy dynamika wzrostu przebiła prognozy o prawie 1 pkt proc. Teraz są lepsze o 0,5 pkt proc. Średnia szacunków przed wtorkową publikacją wynosiła 7,2 proc.

W zarobkach widać wyraźny progres, bo dokładnie rok temu średnia płaca wynosiła niecałe 4611 zł brutto. Różnica to więc blisko 356 zł.

Dane za październik i listopad zdają się potwierdzać, że ciągle sytuacja na rynku pracy jest dobra i płace dalej będą wyraźnie rosły. Można było mieć co do tego wątpliwości po wyhamowaniu podwyżek w sierpniu i wrześniu. Chwilowy spadek dynamiki do 6,7 proc. był najgorszym wynikiem od listopada ubiegłego roku.

Wysokie zarobki kuszą. Kto może szukać pracy w branży IT?

Oczywiście podawane przez urzędników kwoty wynagrodzeń są w wartościach brutto. W przypadku typowej umowy o pracę na rękę z 4966 zł zostaje około 3527 zł. Co z resztą pieniędzy? 681 zł - tyle zjadają składki na ZUS (emerytalna, rentowa, chorobowa). Kolejne 386 zł idzie z kwoty brutto na NFZ i 373 zł na zaliczkę z tytułu podatku dochodowego.

Inne kwoty wynagrodzeń można przeliczyć z brutto na netto z rozpiską składek korzystając z kalkulatora money.pl.

Podwyżki płac odnotowywane przez GUS wynikają m.in. z ciągle wysokiego zapotrzebowania na pracowników. Widać, że w firmach brakuje rąk do pracy. Najnowsze statystyki pokazują, że w listopadzie zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło rok do roku o 3 proc. niż rok wcześniej. Podobnie jak z płacami, mamy do czynienia z lekkim hamowaniem w porównaniu z poprzednim miesiącem. W październiku dynamika była na poziomie 3,2 proc.

W sektorze przedsiębiorstw, a więc w firmach zatrudniających co najmniej 9 osób, pracę ma 6 mln 232,4 tys. osób. To na podstawie ich wypłat GUS wylicza średnie wynagrodzenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

Tagi: płace, gus, zarobki, średnie wynagrodzenie, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-12-2018

UrzędnikTo bzdury co tu piszą, może i wyjdzie średnia jak dyrektor 12.000, 3 pracowników pod nim po 3000. Od ponad 10 lat nie ma podwyżek w administracji, w … Czytaj całość

18-12-2018

LukaszJakie zakłamanie ,jakie 5000 zł ,chyba w dwa miesiąc ,Polacy to dziwny naród idą bronic konstytucji ,a nie długo nie będą mięć na opłaty ,bo wszystko … Czytaj całość

18-12-2018

sprzedawcapracuję w sklepie od 31 lat i mam pensję 2100 brutto! gdzie ten wzrost pensji.Moze kierownictwo sobie znowu podniosło

Rozwiń komentarze (41)