Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Środki na edukację w 2014 roku. Ile wyniosą?

0
Podziel się:

Sejmowe komisje: edukacji oraz samorządu terytorialnego pozytywnie zaopiniowały dzisiaj wysokość subwencji oświatowej na 2014 r. proponowaną w projekcie budżetu państwa.

Środki na edukację w 2014 roku. Ile wyniosą?
(Witold Rozbicki/REPORTER)

Sejmowe komisje: edukacji oraz samorządu terytorialnego pozytywnie zaopiniowały dzisiaj wysokość subwencji oświatowej na 2014 r. proponowaną w projekcie budżetu państwa. Pozytywnie zaopiniowały też wysokość rezerw celowych.

Całość zaplanowanych w projekcie budżetu państwa na 2014 r. środków przeznaczonych na oświatę wynosi łącznie 43 mld 811 mln 948 tys. zł (wzrosną one o 2,5 proc. w stosunku do tegorocznych środków). Z tego subwencja oświatowa ma wynieść 39 mld 499 mln 597 tys. zł, czyli stanowi 90,2 proc. całej kwoty na edukację. Planowana wysokość subwencji jest niższa od tegorocznej o 0,02 proc., w tym roku subwencja wynosi 39 mld 509 mln 200 tys. zł.

Z subwencji oświatowej 24 mld 034 mln zł mają być przekazane gminom, 14 mld 563 mln zł - powiatom, a 744 mln zł - województwom. Według wstępnych szacunków MEN, kwota przeznaczona w subwencji oświatowej na jednego ucznia w 2014 r. ma wynieść 5289 zł (jest większa od tegorocznej o 126 zł).

_ - Po raz pierwszy w historii subwencja ma być niższa _ - zauważył Lech Sprawka (PiS). Wiceminister edukacji Maciej Jakubowski wyjaśnił, że zmniejszenie wysokości subwencji związane jest z przekazaniem przez samorząd prowadzenia dwóch szkół artystycznych ministrowi kultury. Łączy się też z wnioskami marszałka województwa śląskiego o włączenie Kolegium Nauczycielskiego w Gliwicach do Politechniki Śląskiej i marszałka województwa wielkopolskiego o włączenie Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Lesznie do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie. Jakubowski podkreślił, że środki, o które zmniejszona została subwencja nadal są przeznaczone na edukację, tylko zapisane zostały w budżecie państwa w innym miejscu. Przypomniał także, że wzrost subwencji w ostatnich latach związany był z podwyżkami wynagrodzeń nauczycieli.

Część środków na oświatę zapisano w projekcie budżetu w rezerwach celowych. Łącznie kwota ta wynosi 2 mld 483 mln 411 tys. zł, co stanowi 5,7 proc. środków na edukację. Środki z rezerw w 2014 r. mają być przeznaczone m.in. na stypendia premiera dla uczniów szczególnie uzdolnionych (11 mln zł), na dofinansowanie Narodowego Programu Stypendialnego, w tym program _ Wyprawka szkolna _ (800 mln zł), program _ Radosna szkoła _ (81,9 mln zł), dofinansowanie wychowania przedszkolnego (1 mld 567 mln zł), na przygotowanie i przeprowadzenie egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie (4,4 mln zł).

Wysokość rezerw również była krytykowana przez PiS. Sprawka zwrócił uwagę na to, że wysokość stypendiów premiera nie zmieniła się od 2001 r. Przypomniał, że zakres programu _ Radosna szkoła _ ogranicza się tylko do sfinansowania organizacji kącików zabaw w szkołach podstawowych i dofinansowaniu budowy placów zabaw, podczas gdy szkoły potrzebują środków na inne cele. Sprawka ocenił też, że wysokość rezerwy na dofinansowanie wychowania przedszkolnego jest niedoszacowana, gdyż - jego zdaniem - nie uwzględniono w niej środków na organizowanie przez samorządy bezpłatnych zajęć dodatkowych w przedszkolach.

Negatywnie Sprawka ocenił także proponowaną wysokość środków na dokształcanie i doskonalenie nauczycieli zapisaną w budżetach wojewodów. W 2014 r. na ten cel zaplanowano 7 mln 882 tys. zł. Zdaniem Sprawki kwota ta jest zbyt niska.

_ Środki na doskonalenie zabezpieczone w budżetach wojewodów i w budżecie MEN, to bardzo drobne kwoty w porównaniu z ogółem środków na doskonalenie w systemie edukacji _ - powiedział Jakubowski. Zaznaczył także, że odpowiadają one realnemu wykonaniu i zapotrzebowaniu w ostatnich latach. Przypomniał, że środki na doskonalenie przekazywane są ze środków unijnych. _ W ubiegłych latach były to kwoty sięgające 100 mln zł rocznie, a na 2014 r. zaplanowano na ten cel 66 mln zł _ - dodał wiceminister.

Sprawka wnioskował o negatywne zaopiniowanie wysokości większości rezerw oraz o negatywne zaopiniowanie wysokości środków na doskonalenie. Wnioski te w głosowaniach nie znalazły poparcia w głosowaniach.

Wnioski o pozytywne zaopiniowanie wysokości subwencji i rezerw złożyła Ewa Wolak (PO). W głosowaniach otrzymały one takie same poparcie: 20 posłów za, 11 - przeciw, jeden poseł wstrzymał się od głosu.

Ponadto sejmowa komisja edukacji w środę wieczorem pozytywnie zaopiniowała propozycję dotyczącą wydatków w 2014 r. m.in. na urzędy naczelnych i centralnych organów administracji rządowej związanych z oświatą i wychowaniem, w tym na MEN.

_ Na utrzymanie i działania ministerstwa zaplanowano środki w kwocie 42,8 mln zł. To kwota o 1,4 proc. niższa niż w 2013 r. _ - poinformował posłów wiceminister edukacji Maciej Jakubowski. Za przyjęciem wydatków w tym kształcie głosowało 11 posłów, pięciu było przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Czytaj więcej w Money.pl
Cięcia w unijnym budżecie odrzucone Parlament Europejski chce zwiększenia wydatków związanych z rozwojem innowacyjności, pobudzaniem wzrostu gospodarczego oraz zatrudnieniem.
Ile pieniędzy pójdzie na służbę zdrowia? Większość zadań w ochronie zdrowia będzie finansowana na poziomie roku bieżącego lub wyższym.
PiS: Budżet na 2014 r. jest fikcją. PSL zarzuca Rostowskiemu złą wolę Gorąca debata w Sejmie. Zobacz transmisję na żywo.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)