Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Straszą pustą lodówką. Zaskarżą podwyżkę VAT

0
Podziel się

Polacy nie mieli czasu przygotować się na zmiany. SLD złoży wniosek w Trybunale Konstytucyjnym.

Straszą pustą lodówką. Zaskarżą podwyżkę VAT
(PAP/Paweł Supernak)
bDAMiKoR

Sojusz Lewicy Demokratycznej zaskarży ustawę o podwyżce podatku VAT do Trybunału Konstytucyjnego. Swoją decyzję politycy Sojuszu argumentują zbyt krótkim vacatio legis jakie minęło od ogłoszenia podwyżki podatku do wydania rozporządzenia.

Według Wikińskiego zgodnie z wcześniejszym orzecznictwem Trybunału, niezbędne vacatio legis ustaw, które muszą mieć podmioty gospodarcze i obywatele w sprawach podatkowych, powinno wynosić co najmniej 30 dni. _ Utarło się w orzecznictwie, że takie zmiany powinny być opublikowane do końca listopada roku poprzedzającego nowy rok podatkowy _ - powiedział poseł.

Tymczasem - dodał - nowela ustawy o podatku od towarów i usług ukazała się w Dzienniku Ustaw w połowie grudnia, a rozporządzenia z nią związane _ kilkadziesiąt godzin przed Sylwestrem _.

bDAMiKoT

_ - Obawiamy się, że tak krótkie vacatio legis, tak krótki czas na dostosowanie się, na zmianę kodów w sklepach, sklepikach, firmach, może powodować szereg błędów i nieprawidłowości w dokumentacji, rachunkowości polskich przedsiębiorców i może się okazać, że przy późniejszych kontrolach przez Urzędy Skarbowe, podatnicy będą ponosili konsekwencje tej fuszerki legislacyjnej PO _ - zaznaczył poseł SLD.

POSŁUCHAJ MARKA WIKIŃSKIEGO:

* *Zdaniem posłów SLD podniesienie podatku VAT na towary i usługi spowoduje znaczne podwyższenie kosztów utrzymania Polaków co jest sprzeczne z obietnicami Platformy Obywatelskiej z kampanii wyborczej.

SLD podczas konferencji prasowej pokazało też lodówkę PO, znaną z poprzedniej kampanii wyborczej. Marek Wikiński mówił, że lodówka z tego roku po podwyżce doskonale pokazuje jak wzrosły koszty utrzymania przeciętnej rodziny.

bDAMiKoZ

_ - To za co przed pierwszym stycznia płaciliśmy 100 złotych, teraz musimy płacić o blisko 9 złotych więcej - _ mówi Wikiński.

*POSŁUCHAJ MARKA WIKIŃSKIEGO: *

Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy o podwyżce VAT zostanie przygotowany w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/81/t127825.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/w;tym;roku;rzad;znow;nas;zlupi;rodzina;zaplaci;o;730;zl;wiecej,159,0,745631.html) W tym roku rząd znów nas złupi. Rodzina zapłaci o 730 zł więcej W sumie budżet odbierze nam w 2011 r. o prawie 10,5 mld złotych więcej niż w poprzednim roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t113391.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/od;dzisiaj;placimy;nowe;stawki;podatku;vat,217,0,745433.html) Od dzisiaj płacimy nowe stawki podatku VAT Wyniosą one 5, 8 i 23 procent. Takim krokiem rząd chce ratować finanse publiczne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/49/t113201.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/wiadomosci/artykul/mf;wzrost;vat;nieznacznie;podniesie;inflacje,163,0,747427.html) MF: Wzrost VAT nieznacznie podniesie inflację Resort Finansów twierdzi, że inflacja wzrośnie o maksymalnie 0,3 procent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/119/t112759.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/vat;w;2011;roku;co;sie;zmieni;oprocz;stawek,64,0,748864.html) VAT w 2011 roku: co się zmieni oprócz stawek? Inaczej określać się będzie miejsce świadczenia usług, wzrosną limity zwolnienia od podatku. Zmienią się też przepisy dotyczące kas fiskalnych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t89571.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/sld;chce;odliczen;vat-u;dla;rodzin,148,0,759700.html) SLD chce odliczeń VAT-u dla rodzin Anita Błochowiak chciałaby, żeby podatek był zwracany za odzież i obuwie dla dzieci.
bDAMiKpa
bDAMiKpu
vat
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)