Notowania

ubranka
03.02.2011 16:59

Większy VAT na ubranka dziecięce od lipca?

Polska musi szybko dostosować się do wymogów UE w sprawie VAT na odzież dla dzieci.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ArtisticCaptures/iStockphoto)

Musimy możliwie szybko dostosować się do wymogów UE w sprawie VAT na ubranka niemowlęce i obuwie dziecięce. Najlepszym terminem jest 1 lipca 2011 r. - powiedział poseł PO Radosław Witkowski. Opozycja proponuje, by stało się to pół roku później.

Ministerstwo Finansów tłumaczy, że zmiana stawek VAT jest konsekwencją wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, który w październiku 2010 r. uznał, że nasze przepisy są niezgodne z prawem unijnym.

- _ Mieliśmy opinię Ministerstwa Spraw Zagranicznych, zgodnie z którą wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) powinniśmy wykonać od razu, w możliwie najszybszym terminie, nie odwlekając tego w czasie _ - powiedział Witkowski. Zaznaczył, że ponieważ ustawa ma wejść w życie 1 kwietnia, data 1 lipca na wejście w życie podwyżki, będzie najlepszą, niekolidującą z orzeczeniem ETS.

W środę wieczorem podczas drugiego czytania rządowego projektu nowelizacji ustawy o VAT Witkowski złożył poprawkę, która ma na celu przyspieszenie wejścia w życie podwyżki VAT (z 8 proc. do 23 proc.) na ubranka niemowlęce i obuwie dla dzieci. Zgodnie z aktualnym brzmieniem projektu podwyżka miałaby nastąpić 1 stycznia 2012 r.

Poseł odniósł się do opinii opozycji, która uważa, że zmiany mogą wejść w życie później, czyli od 1 stycznia 2012 r. Wyrok ETS nie określa, bowiem precyzyjnie terminu, w którym musielibyśmy dostosować nasze prawo do unijnego.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/254/t19966.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/sld;chce;zwrotu;vat;od;ubranek;dzieciecych,79,0,758607.html) SLD chce zwrotu VAT od ubranek dziecięcych
- _ Idąc takim tokiem myślenia równie dobrze moglibyśmy zapisać w ustawie, że będzie to 1 stycznia 2020 r. Nasze uwarunkowania międzynarodowe oraz traktaty wspólnotowe mówią jednak, że takie orzeczenia powinniśmy traktować z odpowiednią powagą i powinniśmy się do nich stosować jak najszybciej _ - dodał poseł.

W pierwotnym projekcie nowelizacji ustawy o VAT resort finansów zaproponował podniesienie VAT na odzież i obuwie dziecięce od 1 lutego 2011 r., ale ostatecznie zgodził się na poprawkę Krystyny Skowrońskiej (PO), by przesunąć termin na 1 lipca 2011 r., kiedy Polska obejmie prezydencję w UE. We wtorek sejmowa komisja finansów publicznych zajęła się poprawką Marka Wikińskiego (SLD), zgodnie z którą podwyżka weszłaby w życie dopiero 1 stycznia 2012 r.

W środę na konferencji prasowej Wikiński powiedział, że za przyjęciem jego wniosku głosowała cała opozycja, a także posłowie PSL i pięciu posłów PO. - _ Widać wyraźnie, że chyba drgnęły sumienia posłów PO. Mam nadzieję, że nie znajdzie się w trakcie drugiego czytania żaden odważny poseł koalicji rządowej, który zgłosiłby poprawkę przywracającą brzmienie rządowe, czyli błyskawiczne wejście w życie podwyższonej stawki _ - mówił Wikiński.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/t125429.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/musimy;podnosic;podatki;choc;tego;nie;chcemy,192,0,734656.html) "Musimy podnosić podatki, choć tego nie chcemy"
Według niego poprawka da rządowi Donalda Tuska czas, by w czasie prezydencji Polski w UE, która zaczyna się 1 lipca 2011 r., namówić inne państwa UE do objęcia ubranek dla niemowląt i obuwia dziecięcego preferencyjnymi stawkami.

Resort finansów uważa, że ostateczny termin na wprowadzenie podwyżek, to 1 lipca, kiedy Polska rozpocznie przewodnictwo w UE. Zdaniem MF nie powinniśmy mieć konfliktów czy spraw spornych z Komisją Europejską, bo to mogłoby nam znacznie utrudnić prowadzenie prezydencji.

Podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej komisji finansów wiceminister finansów Maciej Grabowski wyjaśnił, że w 2009 r. resort podejmował działania zmierzające m.in. do tego, by obniżoną stawkę na ubranka niemowlęce i buty dziecięce wprowadzić do unijnej dyrektywy o VAT, ale państwa UE nie doszły do porozumienia i proces zakończył się klinczem. - _ Racjonalnie podchodząc do problemu, nie widzę takiej możliwości, byśmy z sukcesem mogli o te obniżone stawki wystąpić _ - mówił Grabowski.

Głosowanie poprawki Witkowskiego i całej ustawy odbędzie się prawdopodobnie na kolejnym posiedzeniu Sejmu (23-25 lutego).

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/131/t90499.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/wyzszy;vat;na;ubranka;dzieciece;od;2012;r;,2,0,763906.html) Wyższy VAT na ubranka dziecięce od 2012 r.? Posłowie z komisji finansów publicznych chcą opóźnić termin podwyżki stawek.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/68/t36676.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bedzie;zwrot;vat;od;ubranek;dla;dzieci,34,0,760610.html) Będzie zwrot VAT od ubranek dla dzieci? Lewica chce, by rodzice odzyskali nawet 690 zł rocznie. Potrzebne będą faktury i wniosek.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/163/t38307.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/polska;przegrala;w;sprawie;vat;na;ubranka;dla;dzieci,42,0,700970.html) Polska przegrała w sprawie VAT na ubranka dla dzieci Unia domaga się podwyższenia stawki z 7 do 22 procent.
Tagi: ubranka, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, podatki, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz