Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wietnam
09.06.2014 13:22

Wietnamski biznesmen skazany na 30 lat więzienia

Malwersacje jakich miał się dopuścić przekraczają miliard dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Sąd w Wietnamie skazał dziś na 30 lat więzienia za przestępstwa gospodarcze jednego z najbogatszych biznesmenów w kraju, szefa Asia Commercial Bank, Nguyen Duc Kiena. Malwersacje jakich miał się dopuścić przekraczają miliard dolarów.

Kien był założycielem tego największego prywatnego banku wietnamskiego, a także właścicielem klubu piłkarskiego ACB w Hanoi.

Biznesmen został aresztowany w 2012 roku w ramach rozgrywek wewnątrzpartyjnych między przywódcami rządzącej partii komunistycznej - pisze agencja AP. Jego aresztowanie pociągnęło za sobą gwałtowne wycofywanie depozytów bankowych.

50-letni Kien wraz z siedmioma wspólnikami został uznany za winnego m.in. nielegalnego handlu złotem, manipulowania krajowym rynkiem walutowym, unikania podatków przez prowadzone przez niego spółki inwestycyjne oraz wyprowadzenie z nich milionów dolarów.

Sąd stwierdził, że Kien i jego wspólnicy wykorzystywali luki w prawie i posługiwali się fałszywymi dokumentami oraz manipulowali danymi bankowymi.

W sprawie oskarżono także byłego ministra ds. inwestycji, ale 75-letni Tran Xuan Gia jest ciężko chory i w związku z tym jego przesłuchania zawieszono - poinformował jego prawnik. Podczas procesu Kien zaprzeczał wszystkim oskarżeniom i żądał czasu, by móc udowodnić swoją niewinność. Sędziowie powiedzieli, że dostaje surowy wyrok, ponieważ nie powiedział prawdy.

W swoim wystąpieniu przez sądem w zeszłym tygodniu Kien wskazał na nieprawidłowości w wielu wietnamskich instytucjach kredytowych, a nawet szczegółowo wyjaśnił, jak należy zrestrukturyzować sektor bankowy kraju, by uniknąć w przyszłości malwersacji.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wietnam, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz