Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

Zakaz handlu w niedzielę. Jan Guz: "Zasada powinna dotyczyć wszystkich pracujących"

116
Podziel się:

Według OPZZ projekt ograniczający handel w niedzielę spowoduje jedynie bałagan ustawowy.

Jan Guz jest przewodniczącym OPZZ.
Jan Guz jest przewodniczącym OPZZ. (Wojciech Strozyk/REPORTER)

Przewodniczący OPZZ Jan Guz przekonuje, że solidarnościowo-rządowy projekt ograniczający handel w niedzielę spowoduje jedynie bałagan ustawowy. Dodatkowo - jego zdaniem - rozwiązanie to jest dziurawe i niesprawiedliwe.

- Nie popieramy solidarnościowo-rządowych projektów o zakazie handlu. Zasada powinna dotyczyć wszystkich pracujących – zaznaczył w TOK FM Jan Guz, przewodniczący OPZZ.

W jego ocenie obecne rozwiązania wprowadzą jedynie bałagan ustawowy. - Jak oddzielić, kto powinien mieć wolne, a kto nie? Czy ten, co pracuje w transporcie publicznym, czy sprzedaje dewocjonalia, to nie ma rodziny? – pytał Jan Guz. - No ma. I też należy mu się odpoczynek – stwierdza.

Jak wyjaśnił na antenie TOK FM, OPZZ zgłaszał własne propozycje. – Każdy pracujący powinien mieć przynajmniej dwie niedziele w miesiącu wolne od pracy. Ochronie powinni podlegać rodzice posiadający małe dzieci – wyliczał Jan Guz.

Poruszył również kwestię zarobków. - Dawniej stawka za pracę w niedzielę była zwiększana o 100 proc. W dzisiejszych warunkach powinno być to 250 proc i dzień wolny – mówi przewodniczący OPZZ.

Zobacz także: Zakaz handlu w niedziele przegłosowany w Czarny Piątek. Faliński: Mało śmieszny paradoks:

Jego zdaniem, otwarta powinna być też kwestia pracy w niedzielę dla osób, które w tym czasie mają taką możliwość i chęć. Wymienił tu choćby studentów, którzy w ten właśnie sposób dorabiają. - Powinniśmy zachęcać, a nie gonić do pracy - podkreślił.

Jak przekonywał, OPZZ każdej władzy patrzy na ręce i wytyka łamanie procedur, brak rozwoju, brak gospodarności. - Bez względu na to, kto by rządził, będziemy walczyć prawa pracownicze - podsumował.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(116)
lord Yabol
5 lata temu
Guz na mózgu.
sprawiedliwy
5 lata temu
Panie Janku, Pan już długo nie pracował jako pracownik w w firmie i trudno jest Panu realnie spojrzeć na problemy firm, które ponoszą wysokie koszty zatrudnienia. Firmy pracujące w ciągłym ruchu przy realizacji Pana pomysłu ucierpiałyby najwięcej. Pozdrawiam
Ferdek
5 lata temu
Dobrze gada! Pieniądze zarabiamy pięć dni w tygodniu a wydajemy siedem dni w tygodniu ! Dlatego mamy po prostu braki kasy,znam temat dokładnie.Dawno temu to przerabiałem ,bez sobót i niedziel sukcesu nie osiągniesz!
dvsbdgfdnbzfa
5 lata temu
Ja też pracuję w niedzielę i święta i co mam mieć wolne to proszę bardzo.
habib78
5 lata temu
ta propozycja ma sens. Po pierwsze każdy miałby 2 wolne niedziele. Po drugie uczynienie niedzielnej pracy tak drogą, że tylko naprawdę dochodowe i naprawdę potrzebne stanowiska wymagałoby obsadzenia.
...
Następna strona