Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Euro na Łotwie. Wymiana walut bez większych problemów

0
Podziel się:

Łotwa przyjęła wspólna walutę 1 stycznia jako 18. kraj członkowski strefy euro.

Euro na Łotwie. Wymiana walut bez większych problemów
(Marlee90/iStockphoto)

Wprowadzanie euro na Łotwie przebiega gładko i zgodnie z planem - poinformowała w Brukseli Komisja Europejska. Łotwa przyjęła wspólna walutę 1 stycznia jako 18. kraj członkowski strefy euro.

Dotychczasowa łotewska waluta, łat, jest stopniowo wycofywana z obiegu. Tylko przez dwa tygodnie od 1 stycznia obie waluty łat i euro będą w obiegu równolegle.

Według danych KE, zebranych pod koniec drugiego dnia obowiązywania euro na Łotwie (2 stycznia), 30 proc. należności w sklepach opłaconych zostało w euro (więcej niż w innych krajach, w których w przeszłości wprowadzano euro), a 94 proc. klientów otrzymało resztę w nowej walucie.

Pomyślnie przebiegło przestawienie terminali do kart płatniczych w sklepach. _ - Nie zaobserwowano większych problemów w bankach i w sektorze sprzedaży detalicznej _ - poinformowała Komisja w opublikowanym dzisiaj komunikacie.

Z bankomatów euro można było wypłacać od pierwszych godzin 1 stycznia. Aby ułatwić mieszkańcom przejście na nową walutę niektóre oddziały trzech największych banków łotewskich były czynne również w Nowy Rok.

Wielu mieszkańców Łotwy miało banknoty (52 proc.) i monety euro (64 proc.) na dwa dni przed wprowadzeniem wspólnej waluty europejskiej w tym kraju, co pomogło w gładkim przejściu na nową walutę.

Po dwóch dniach obowiązywania euro 25 proc. ankietowanych mieszkańców Łotwy miało w portfelach tylko, bądź w większości, banknoty euro.

Już od 1 października 2013 r. ceny towarów na sklepowych półkach podawano zarówno w łatach, jak i w euro. Tak będzie do 30 czerwca 2014 r. Mieszkańcy Łotwy boją się, że sprzedawcy będą zaokrąglać ceny w nowej walucie na swoją korzyść.

Tak było w przeszłości w niektórych krajach, które wprowadzały euro u siebie. Przypadki nadużyć tropi łotewskie Centrum Ochrony Praw Konsumentów, które może nakładać kary i publikować dane nieuczciwych sprzedawców na czarnej liście.

Banki komercyjne na Łotwie z wyprzedzeniem otrzymały od centralnego banku tego kraju, Banku Łotwy, banknoty i monety euro, w które następnie zaopatrywały się sklepy i firmy.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)