Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

Ulga na darowiznę i 1 proc. podatku. Czy można rozliczyć oba przypadki?

0
Podziel się:

Podatnicy mogą rozliczyć na jednym formularz ulgę na darowiznę oraz przekazać 1 procent podatku wybranej organizacji pożytku publicznego.

Ulga na darowiznę i 1 proc. podatku. Czy można rozliczyć oba przypadki?
Ulga na darowiznę i 1 proc. podatku. Czy można rozliczyć oba przypadki? (PAP)
bEEIZBNh

Ulga na darowiznę oraz przekazanie 1 procenta podatku wybranej organizacji pożytku publicznego to niezależne instytucje, które można ująć w jednej deklaracji PIT. Darowizny na cele pożytku publicznego, kultu religijnego, krwiodawstwa, charytatywno-opiekuńcze kościoła oraz na szkoły i edukację zawodową zmniejszają należny do zapłaty podatek – uprawniają do ulgi podatkowej.

Ile procent darowizny można odliczyć od dochodu? W przypadku przekazania środków na cele charytatywno-opiekuńcze kościoła nie ma maksymalnego limitu. Z kolei w przypadku pozostałych celów obowiązuje ograniczenie w wysokości maksymalnie 6% dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty uzyskania przychodów. Jaka jest podstawa odliczenia darowizny? Odpis od podatku powinien być udokumentowany, np. dowodem wpłaty na rzecz wybranej organizacji.

Przekazanie 1 procenta wybranej organizacji pożytku publicznego nie zmniejsza należnego podatku, a jedynie określa, na jaki cel ma zostać przeznaczona niewielka część należności fiskalnych. Ulga na darowiznę oraz przekazanie 1 procenta podatku musi być rozliczone niezależnie od siebie, ale może być ujęte na jednej deklaracji PIT.

bEEIZBNK
podatki
faq
odliczenie 1 procent
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)