Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

Ulga na internet. Czy można odliczyć pakiet internetu z telewizją?

0
Podziel się:

Ulga na internet wydaje się być niezwykle korzystna, ma do niej prawo każdy, kto korzysta z sieci i w związku z tym ponosi określone wydatki. Przepisy z nią związane początkowo wydawały się bardzo zawiłe. Wątpliwości dotyczyły m.in. miejsca korzystania z internetu czy nawet pakietów internetowych. Jak to zatem jest - czy w ramach ulgi na internet można odliczyć pakiet internetu z telewizją?

Ulga na internet. Czy można odliczyć pakiet internetu z telewizją?
Ulga na internet. Czy można odliczyć pakiet internetu z telewizją? (iStock.com, iStock)

Ulga na internet stacjonarny i mobilny

Gdy ulga internetowa weszła w życie, niemal od razu pojawiło się mnóstwo wątpliwości odnośnie do możliwości jej zastosowania. O ile fakt, że odliczyć można ją jedynie dwa razy i to w następujących po sobie latach, wydawał się zrozumiały, o tyle kwestia dotycząca internetu mobilnego była już znacznie bardziej zawiła. Zgodnie z przepisami możliwe było bowiem odliczenie internetu, z którego korzystaliśmy w gospodarstwie domowym. Co zatem z internetem w telefonie komórkowym? Na szczęście wątpliwości te zostały rozwiane już w 2011 roku. Od tego czasu rozliczyć można praktycznie wszystkie wydatki, które wiąże się z użytkowaniem internetu i to niezależnie czy mowa o internecie stacjonarnym, czy mobilnym.
Ulga podatkowa a odliczenie kosztów poniesionych na pakiet internetu z tv
Wiele osób korzysta z łączonej usługi, która zapewnia im dostęp do sieci, ale i telewizji. Co w takiej sytuacji? Jak się okazuje, w przypadku jednej umowy na telefon, internet oraz telewizję, odliczeniu nie podlega kwota za cały pakiet. Aby skorzystać z ulgi za dostęp do sieci, należy zadbać o wyszczególnienie tej konkretnej usługi na fakturze VAT. Pakiety bez wyodrębnionej wartości usługi dostępu do internetu mogą jeszcze wystawiać nieliczni operatorzy kablówek. Podatnik nie ma wtedy prawa do samodzielnego oszacowania, ile z ogólnej ceny przypada na dostęp do sieci, w związku z czym z ulgi skorzystać nie może. Jak więc widać sytuacja jest w tym przypadku znacznie bardziej zawiła. Czy istnieje możliwość jej rozwiązania? Czy operator usług internetowych ma obowiązek wydzielić koszt na usługę internetową z pakietu łączonych usług?
Ulga podatkowa a kłopoty z dokumentacją

W przypadku osób, które korzystają z usług internetowych w ramach pakietu łączonego, czyli jednocześnie na użytkowanie sieci i telewizji cyfrowej, występuje problem dotyczący dokumentacji wydatków na poszczególne usługi. Jeżeli faktura nie uwzględnia wyszczególnienia opłaty za użytkowanie sieci, trudno będzie wykazać, że faktycznie taki koszt został poniesiony. Co za tym idzie, nie będzie możliwości skorzystania z ulgi internetowej, której maksymalna wysokość sięga 760 złotych. To niemała kwota, dlatego jej utrata w ten sposób z pewnością może okazać się niekomfortowa. Czy można to jakoś rozwiązać? Wiele zależy od operatora usług. Oczywiście istnieje możliwość zwrócenia się do niego z prośbą o wyodrębnienie świadczeń na fakturze. Nie ma on jednak obowiązku się na to zgodzić. Jeśli jego odpowiedź będzie odmowna, to niestety stracimy szansę na skorzystanie z ulgi internetowej.

Czy w ten sposób klient rzeczywiście traci? To zależy. Usługa łączona, czyli pakiet internetu z telewizją bardzo często okazuje się znacznie tańszy niż oddzielne płacenie dwóch abonamentów. Należy więc wykalkulować, co w tej sytuacji okaże się bardziej opłacalne. Z pewnością nie warto zmieniać umowy tylko po to, aby skorzystać z ulgi na internet, gdyż z odliczenia skorzystać możemy tylko przez 2 lata. Łącznie przez ten czas odliczymy więc do 1520 zł. Może się okazać, że dzięki pakietowi połączonemu w ciągu 24 miesięcy zaoszczędzimy więcej. Niemniej, zawsze warto spróbować wynegocjować z dostawcą usług internetowo-telewizyjnych, wystawienie faktury z wyszczególnieniem konkretnych usługi kosztów.

Na koniec warto więc jeszcze raz jasno powiedzieć, że ulga na internet nie obejmuje pakietu internetu z telewizją. Należy mieć to zatem na względzie przy rozliczaniu ulgi podatkowej 2020. Obliczyć możemy ją także korzystając ze specjalnego kalkulatora ulgi na internet. To duże ułatwienie, które pozwoli nam dowiedzieć, się jaka wysokość ulg nam przysługuje.

podatki
faq
ulga na internet
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)