Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ubezpieczenie mieszkania jako wymóg banku

0
Podziel się:

Dla wielu rodzin ważnym elementem finansów osobistych są kredyty hipoteczne. Według danych ZBP na koniec I kwartału br. w Polsce było 1,7 mln czynnych umów o kredyt mieszkaniowy.

Ubezpieczenie mieszkania jako wymóg banku
(Roben)

W momencie zaciągania kredytu hipotecznego spotkamy się z różnymi wymaganiami, które stawia przed nami bank. Znaczna ich część związana jest z ubezpieczeniami. Często możemy spotkać się z potrzebą wykupienia ubezpieczenia na życie oraz ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Jednak najbardziej istotnym wymogiem tego rodzaju jest potrzeba wykupienia ubezpieczenia finansowanej przez bank nieruchomości.

Rodzaj ubezpieczenia zależy od rodzaju nieruchomości – dom, mieszkanie, a w przypadku domu – od etapu zaawansowania budowy.

Korzystając z części budowlanej kredytu powinniśmy kupić ubezpieczenie domu w budowie. W ten sposób zabezpieczamy budowaną nieruchomość od zdarzeń takich jak m. in. pożar, uderzenie pioruna, eksplozja, huragan, grad, lawina, trzęsienie ziemi, uderzenie pojazdu czy też upadek drzew i masztów. Możemy również znaleźć na rynku, np. w Proama, produkty ubezpieczeniowe, w przypadku których ubezpieczając dom w budowie możemy ubezpieczyć także materiały budowlane od uszkodzenia lub zniszczenia w wyniku w/w zdarzeń.

Po zakończeniu prac budowalnych i oddaniu domu do użytku, bank nadal będzie wymagał od nas nabycia ubezpieczenia murów od ognia i innych zdarzeń losowych. Takie same wymagania będzie stawiał w przypadku zakupu mieszkania na kredyt. Niemniej jednak warto wtedy się zastanowić, czy wymagany przez bank zakres jest dla nas wystarczający. Możemy bowiem rozszerzyć ochronę o ruchomości domowe i elementy stałe, które zabezpieczymy przed skutkami zdarzeń losowych jak i kradzieży z włamaniem. Dodatkowo istnieje możliwość objęcia ochroną także garażu, obiektów małej architektury, ogrodzenia oraz budynku niemieszkalnego.

Podczas podpisywania umowy ubezpieczenia konieczne jest dostarczenie do banku kredytującego nieruchomość, polisy z zaznaczoną cesją praw na ten bank, a często wymagane jest również potwierdzenie ubezpieczyciela bezpośrednio na umowie cesji. Dla takich osób wygodnym rozwiązaniem jest zawarcie umowy ubezpieczenia na dłuższy okres niż rok, np. w Proama jest możliwość zawarcia umowy ubezpieczenia mieszkaniowego na trzy lata. W przypadku umowy dłuższej niż roczna można dokonywać opłaty składki z góry za cały okres lub co roku, gdzie ubezpieczyciel daje gwarancję niezmienności ceny.

Damian Zieliński
Kierownik ds. Ubezpieczeń Mieszkaniowych
w Proama

Czytaj więcej w Money.pl
Willa, bliźniak, a może szeregówka? Co wybrać? Popularność domów jednorodzinnych w zabudowie wolnostojącej nie powinna dziwić, gdyż jest to najbardziej tradycyjny typ zabudowy.
Dom Development ruszył z projektem Wilno II Spółka wprowadziła do sprzedaży 168 mieszkań.
Wyniki Dom Development lepsze od oczekiwań Spółka podała dziś wyniki za trzeci kwartał.
porady
ubezpieczenia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)