Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rozbudowa Elektrowni Opole. Zakończono ważny etap

0
Podziel się:

PGE realizuje inwestycję wraz z spółkami Rafako, Mostostal Warszawa, Polimex-Mostostal oraz przy współudziale firmy Alstom Power.

Elektrownia Opole
Elektrownia Opole (Piorog/Wikimedia (CC BY-SA 3.0))

Zaawansowanie budowy bloków energetycznych nr 5 i 6 w Elektrowni Opole należącej do PGE Polskiej Grupy Energetycznej osiągnęło poziom 20 proc. Mostostal Warszawa rozpoczął montaż konstrukcji stalowej kotła bloku nr 5.

"Inwestycja, realizowana zgodnie z harmonogramem i przy dużym udziale polskich firm, wchodzi w kolejny kluczowy etap. To dobra informacja dla akcjonariuszy spółki, ponieważ dwa wysokosprawne bloki energetyczne w Elektrowni Opole podniosą wartość grupy kapitałowej PGE. Kluczem do opłacalności projektu będzie m.in. zastosowanie najnowszych technologii pozwalających uzyskać sprawności netto w produkcji energii elektrycznej o ok. 25 proc. wyższą od obecnie stosowanych w polskiej energetyce. Realizacja tego projektu pozwoli ponadto na znaczące ograniczenie oddziaływania elektrowni na środowisko" - powiedział prezes PGE Marek Woszczyk, cytowany w komunikacie.

Po zakończonym z sukcesem betonowaniu fundamentów kotłów numer 5 i 6, Mostostal Warszawa rozpoczął montaż konstrukcji stalowej kotła bloku nr 5. Zgodnie z planem prace potrwają do czerwca 2016 roku. Po zakończonym montażu konstrukcji głównej kotła rozpoczną się prace nad stalowym rusztem zewnętrznym, który będzie wciągany przy użyciu wciągników hydraulicznych.

Budowa dwóch bloków o łącznej mocy 1800 MW realizowana jest przez spółkę PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Wart blisko 11,6 mld zł projekt wykonuje konsorcjum firm Rafako, Mostostal Warszawa i Polimex-Mostostal przy współudziale Alstom Power, będącym generalnym projektantem, dostawcą kluczowych urządzeń oraz pełnomocnikiem konsorcjum.

Zgodnie z harmonogramem, blok nr 5 zostanie przekazany do eksploatacji w lipcu 2018 r., a blok nr 6 w lutym 2019 roku. Jak podaje PGE nowe bloki produkować będą do 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie, która pozwoli na zaspokojenie potrzeb ponad 4 mln gospodarstw domowych.

Grupa kapitałowa PGE jest liderem sektora energetyki z ok. 40-proc. udziałem w rynku wytwarzania konwencjonalnego, 30-proc. w sprzedaży dla klientów końcowych (5,2 mln odbiorców indywidualnych i biznesowych) oraz 11-proc. w OZE.

energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.