Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Satalecki
|

GPW chce być liderem

0
Podziel się:

Warszawski parkiet ma szanse stać się wiodącą giełdą w naszym regionie. Najbliższą przyszłość GPW przedstawia, w rozmowie z Money.pl, jej prezes - dr Ludwik Sobolewski.

GPW chce być liderem
(Bartłomiej Zborowski/PAP)

Warszawski parkiet ma szanse stać się wiodącą giełdą w naszym regionie. Najbliższą przyszłość GPW przedstawia, w rozmowie z Money.pl, jej prezes - dr Ludwik Sobolewski.

Money.pl: Jakie są perspektywy GPW w naszym regionie?

*Ludwik Sobolewski, prezes GPW: *Giełda w Warszawie ma szansę być liderem w naszym regionie. Staramy się przyciągać spółki z kapitałem zagranicznym, jak chociażby ukraińskie. Także już teraz szansę na debiut mają spółki z Czech, Słowacji, być może także Estonii.

Money.pl: Czy w związku z tym mamy szansę na kupno giełd w Sofii czy Lublanie?

Ludwik Sobolewski: Szanse oczywiście są, choć trzeba przyznać, że konkurencja jest bardzo silna. Oprócz norweskiej platformy OMX, jest przecież również giełda niemiecka - Deutsche Boerse, Mediolańska czy inne. W porównaniu do nich, nasz rodzimy parkiet ma jeszcze bardzo krótką historię.

Money.pl: Czy to oznacza, że starania GPW o przejęcie wyżej wymienionych giełd mają wydźwięk czysto PR-owski?

Ludwik Sobolewski: Nie do końca. Choć przy okazji starań o kupno tych dwóch parkietów chcemy rozpowszechnić informacje o GPW. Rynki w naszym regionie nie posiadają wielu informacji o polskiej giełdzie. Chcemy to zmienić.

Money.pl: Czego więc brakuje jeszcze naszej rodzimej giełdzie? Co powinniśmy zrobić, żeby móc konkurować z najsilniejszymi?

*Ludwik Sobolewski: *Na pewno chcemy wprowadzić w życie tzw. krótką sprzedaż. Planujemy, że wprowadzenie odpowiednich zmian w prawie spowoduje uruchomienie jej jeszcze w tym roku, być może na jesień. Krótka sprzedaż na pewno zaowocuje poprawą płynności. Może się ona także przydać w podobnych sytuacjach, jak w ostatnim tygodniu, gdy indeksy zniżkowały. Chcemy również zwiększyć kapitalizację giełdy. Obecnie jest to poziom około 50 proc. PKB. Jesteśmy również za dywersyfikacją branż na naszym parkiecie. Są przypadki, gdy daną branżę reprezentuje tylko jedna spółka. Jednak to się już powoli zmienia - spółki, które debiutuję na GPW wydzielają szlaki dla pozostałych z branży. Wprowadzamy również rachunki Omnibus, czyli konta zbiorcze, na których ewidencjonowane będą rachunki klientów członków KDPW.

Money.pl: Jak widzi Pan przyszłość obowiązków informacyjnych członków naszej giełdy? Ustalenie zbyt restrykcyjnych przepisów w USA spowodowało wyciek kapitału do np. giełdy w Londynie. Czy GPW chce pójść śladem Stanów Zjednoczonych, czy wręcz przeciwnie - dać dużą swobodę członkom giełdy?

Ludwik Sobolewski: Nie chcemy iść w żadną z tych stron. Uważam, że trzeba się kierować rozsądkiem. Na pewno nie jestem zdania, że im więcej informacji tym lepiej. Należy dostarczać informacje tylko te, które mają istotną wartość dla inwestorów. W związku z tym prowadzimy wspólnie z PAP-em projekt o nazwie Infostrefa, który będzie miał za zadanie pomóc inwestorom dotrzeć do najważniejszych i najbardziej aktualnych informacji giełdowych.

| I Ogólnopolskie Forum Zarządów Spółek Giełdowych |
| --- |
| Ludwik Sobolewski będzie gościem I Ogólnopolskiego Forum Zarządów Spółek Giełdowych, które odbędzie się we Wrocławiu 22 i 23 marca. Patronat medialny nad forum objął m.in. Money.pl. Prezes będzie omawiał takie tematy jak rola GPW w budowaniu środkowoeuropejskiego rynku giełdowego czy nowe instrumenty na warszawskim parkiecie. |

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)