Naukowcy i internauci
wspólnie szukają rozwiązań
na interaktywnej platformie
Creator Space™
Energia, żywność i życie w mieście to główne tematy paneli dyskusyjnych do jakiej zaprasza BASF - światowy lider na rynku produktów chemicznych. Firma w niecodzienny sposób obchodzi 150-lecie swojego powstania.
BASF za pomocą specjalnej, interaktywnej platformy Creator Space™ proponuje wymianę poglądów na ważne i intrygujące tematy, które dotyczą każdego z nas. Na forum stawiane są na przykład pytania o to: Jak będą wyglądały miasta przyszłości? Czy uda nam dostarczyć do nich wystarczającą ilość energii? Jak poprawić mobilność w miastach przy minimalnym wpływie na środowisko? Jak możemy poprawić dostępność czystej wody w miastach? I skąd weźmiemy odpowiednią ilość zdrowej żywności?
Tego typu pytania zadawane są nie bez przyczyny. W 2050 r. roku liczebność populacji na świecie sięgnie dziewięciu miliardów. 70% ludzi będzie mieszkać w miastach. Mega-aglomeracje będą miały destrukcyjny wpływ na środowisko, zasoby energetyczne i surowcowe świata.
W tej chwili ponad 2000 użytkowników wymienia się w czasie rzeczywistym pomysłami dotyczącymi trzech głównych tematów: życia w mieście, energii i żywności. Firma liczy, że będzie ich znacznie więcej.
W dyskusjach biorą udział internauci z Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej. Dotyczą one globalnych problemów, które wymagają jednak różnych rozwiązań w zależności od regionu.
Odpowiedzi są istotne także dla firmy BASF. -
Jesteśmy przekonani, że kiedy do tych pomysłów dodamy fachową wiedzę z chemii i innych dziedzin, będziemy bliżej znalezienia odpowiedzi na wyzwania dnia dzisiejszego i jutra. Dla społeczeństwa są to rozwiązania. Dla BASF są to możliwości biznesowe. Im lepiej zrozumiemy potrzeby rynku, tym lepsze będą nasze innowacje - bez względu na to, czy mówimy o produktach, całych systemach, czy o nowych modelach biznesowych
- mówi dr Kurt Bock, Prezes Zarządu BASF.
Jak działa interaktywna platforma Creator Space™?

Strona internetowa Creator Space™ została uruchomiona we wrześniu 2014 r. Po zalogowaniu się internauci, z ekspertami z różnych dziedzin przemysłu wymieniają się poglądami i spostrzeżeniami, wspólnie kreują innowacje.

Pomysły i rozwiązania zostaną wykorzystane przy innych działaniach rocznicowych, takich jak cykl imprez Creator Space™.

Cykl imprez zaplanowanych na 2015 r. dotrze za każdym razem na cały tydzień do sześciu miast: w styczniu do Mumbaju, a następnie do Szanghaju, Nowego Jorku, Sao Paulo, Barcelony i Ludwigshafen.

BASF zapewnia przestrzeń dla warsztatów, konferencji, konkursów pomysłów i imprez kulturalnych. Każdy przystanek na trasie koncentruje się na jednym wyzwaniu, które jest szczególnie ważne dla danego miasta lub kraju.

W ramach programu Creator Space™ BASF planuje także zorganizowanie trzech prestiżowych sympozjów naukowych: w Ludwigshafen, Chicago i Szanghaju. Na każdym z nich spotkają się renomowani naukowcy z różnych dziedzin. Wśród nich znajdą się laureaci Nagrody Nobla, w tym zajmujący się fizyką i polityką energetyczną Steven Chu, chemik Jean-Marie Lehn oraz Frances Arnold, pionierka ewolucji w probówce.
Ogółem w dyskusjach weźmie udział ponad 1500 gości ze świata nauki, polityki i przemysłu.
BASF planuje również nakręcenie filmu dokumentalnego ukazującego cały jubileuszowy rok, na którym znajdą się najciekawsze, najpiękniejsze i najbardziej poruszające chwile. W działaniach jubileuszowych udział weźmie wielokrotnie nagradzany reżyser Thomas Grube. Film będzie gotowy w kwietniu 2016 r. Wcześniej fragmenty filmu będzie można zobaczyć na stronie www.creator-space.basf.com.
O firmie BASF
W BASF tworzymy chemię - i robimy to już od 150 lat. Oferujemy szeroki asortyment wyrobów od chemikaliów, tworzyw sztucznych, dodatków uszlachetniających i środków ochrony roślin po ropę naftową i gaz. Jako lider na światowym rynku produktów chemicznych łączymy sukces gospodarczy z ochroną środowiska i odpowiedzialnością społeczną. Poprzez naukę i innowacje umożliwiamy naszym klientom z niemal wszystkich branż zaspokajanie aktualnych i przyszłych potrzeb społeczeństwa.
Nasze produkty i rozwiązania przyczyniają się do zachowania zasobów, zapewnienia wyżywienia i poprawy jakości życia. Podsumowaliśmy ten wkład, formułując cel naszej firmy: tworzymy chemię dla zrównoważonej przyszłości. W roku 2013 BASF odnotował sprzedaż na poziomie około 74 mld euro, a liczba zatrudnionych pracowników według stanu na koniec roku wyniosła ponad 112 000 osób. Akcje BASF notowane są na giełdach we Frankfurcie (BAS), w Londynie (BFA) i Zurychu (AN). Więcej informacji na temat firmy BASF można znaleźć na stronie internetowej www.basf.com.
O firmie BASF w Polsce
Portfolio BASF w Polsce obejmuje m.in. chemikalia, tworzywa sztuczne, środki ochrony roślin, chemię budowlaną (w tym domieszki do betonu) oraz lakiery samochodowe. Centrala firmy BASF mieści się w Al. Jerozolimskich w Warszawie. W Polsce działają trzy zakłady produkcyjne firmy BASF w tym w Myślenicach w pobliżu Krakowa (domieszki do betonu) oraz w śremie w pobliżu Poznania (systemy poliuretanowe), gdzie znajduję się również centrala dystrybucyjno-logistyczna działu chemii budowlanej. Kolejny zakład, fabryka katalizatorów samochodowych, został uruchomiony w lipcu 2014 w środzie śląskiej pod Wrocławiem. Dziś BASF zatrudnia w Polsce ponad 540 pracowników, a sprzedaż grupy w Polsce w 2014 roku wyniosła 770 milionów Euro. Od maja 2012 roku dyrektorem zarządzającym BASF Polska jest dr Dirk Elvermann.
Więcej informacji www.basf.pl.