Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tydzień przebiegał pod dyktando banków centralnych

0
Podziel się:

Poznaliśmy dane z Japonii, strefy euro oraz Polski.

Tydzień przebiegał pod dyktando banków centralnych

W tym tygodniu wśród najważniejszych informacji znalazły się rozczarowujące dane z japońskiej gospodarki, które pociągnęły za sobą poważne konsekwencje, równie słabe informacje o nastrojach w Europie, oraz nieoczekiwany ruch władz centralnych w Chinach.

Najświeższą z informacji, jest piątkowe obniżenie głównej stopy procentowej z poziomu 6 do 5,4 proc. przez chiński bank centralny. Decyzja ta nie była zapowiadana ani nawet spodziewana przez analityków i przyniosła bardzo silne wzrosty na niemal wszystkich parkietach giełdowych na świecie. Pozytywnie na indeksy, poza Ludowym Bankiem Chin, wpływał także Europejski Bank Centralny, ponieważ jego szef, Mario Draghi stwierdził, że z obniżania się inflacji a także oczekiwań co do jej poziomu, bank w celu przyspieszenia wzrostu cen może rozszerzyć program skupu aktywów, ponieważ nie ma już pola do obniżania stóp procentowych.

Dzień wcześniej do wiadomości podane zostały wartości wskaźników PMI dla najważniejszych europejskich krajów, i nie tylko okazały się one gorsze od zeszłomiesięcznych wyników, ale także od neutralnych prognoz. Szczególnie negatywnie zaskoczyły Niemcy, w przypadku których wskaźnik dla przemysłu wskazał wartość graniczną dla ożywienia i recesji, a wskaźnik dla usług spadł o o prawie 2,5 pkt (do poziomu 52,1 pkt.). Jednocześnie skorygowane w dół zostały zeszłomiesięczne wartości PMI dla tego kraju.

Na początku tygodnia opublikowana została dynamika PKB dla Japonii. O ile dane te mają relatywnie małą wartość dla warszawskiego lub innych, europejskich parkietów, o tyle są ekstremalnie ważne dla japońskich rządzących. Spadek PKB w trzecim kwartale tego roku o 0,4 proc. (wobec prognoz na poziomie 0,5 proc. wzrostu k/k) wskazują bowiem, że strzały Abenomiki nie przynoszą efektów. Tak słaby odczyt swoje źródło ma głównie w kwietniowej podwyżce podatku VAT, z poziomu 5 do 8 proc. Planowana była kolejna podwyżka tego podatku, jednak po tak słabych danych, premier Japonii nie tylko odłożył ją w czasie, ale także rozwiązał niższą izbę parlamentu i na połowę grudnia zaplanował przyspieszone wybory. Ich wynik ma wskazać poparcie, jakim cieszy się strukturalno-fiskalno-monetarny plan, jaki określa właśnie Abenomika.

W Polsce poznaliśmy wielkość produkcji przemysłowej w październiku, i jak wynika z danych GUS, wzrosła ona aż o 3,5 proc. W ujęciu rocznym było to 1,6 proc. Ostatnie dni to także kontynuacja kompromitacji Komisji Nadzoru n, planującej ograniczenie wysokości dźwigni finansowej dla inwestorów na rynku Forex. W tym tygodniu dowiedzieliśmy się, że KNF nie przeprowadził analiz wpływu ograniczenia dźwigni na efekty giełdowych graczy, a o jej wpływie członkowie Komisji dowiadywali się z artykułów internetowych. Projekt ustawy na ten moment utknął w Senacie.

Na najbliższy tydzień nie zostały zaplanowane żadne ważne publikacje danych gospodarczych, więc kolejne kilka sesji powinno przebiegać z uwzględnieniem szczególnie sygnałów technicznych, oraz nieoczekiwanych wydarzeń, szczególnie związanych z polityką monetarną banków centralnych.

Najważniejsze informacje z polskich spółek.

Skarb Państwa obejmie w nowej emisji Lotosu wszystkie przysługujące mu akcje. Do tej pory udział SP w głosach na walnym zgromadzeniu wynosił 53,2 proc. a dzięki złożeniu zapisów na akcje o łącznej wartości 529,5 mln złotych ten udział utrzyma. Wiceminister Skarbu stwierdził przy tej okazji, że jest to wyraz poparcia dla kierunku rozwoju spółki. Środki z tej emisji przeznaczone zostaną na budowę instalacji koksowania oraz zagospodarowanie zzłóż na Bałtyku. Zapisy na akcje o cenie 18,1 złotych rozpoczęły się 20 listopada, a zakończą się 28 listopada.

Prywatyzacja Poczty Polskiej coraz bliżej. Analizy pod tym kątem prowadzone są od miesięcy, jednak niedawno wiceminister administracji i cyfryzacji stwierdziła, że _ giełdowy debiut Poczty Polskiej jest możliwy, pod warunkiem odpowiedniego przygotowania operatora do procesu prywatyzacji. Spółka musi znaleźć dodatkowe źródła przychodów, które zrekompensują spadek liczby wysyłanych listów. _To właśnie Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji odpowiedzialne będzie za giełdowy debiut państwowej spółki, jednak minister skarbu, Włodzimierz Karpiński jest dobrej myśli i twierdzi, że jest to jedynie kwestia uzgodnień między ministerstwami a te są “w dobrym dialogu”.

Grupa Kęty wybuduje nowy zakład. Zgodę na inwestycję wydała rada nadzorcza tej spółki, a jej koszt planowany jest na około 150 mln złotych. Działanie to wpisuje się w ramy strategii rozwoju segmentu opakowań miękkich, a podstawową działalnością zakładu ma być produkcja i uszlachetnianie folii z tworzyw sztucznych oraz produkcja cylindrów stanowiących narzędzie w procesie zadruku opakowań giętkich techniką rotograwiurową. Zakończenie budowy planowane jest na pierwszy kwartał 2017 roku.

Wybudować nowy obiekt planuje również Tauron. Będzie to nowy blok gazowo-parowy w elektrowni Łagisza, a spółka ogłosiła już przetarg na jego wykonawcę, który w pełni odpowiedzialny będzie za inwestycję - od projektu, po oddanie bloku do eksploatacji. Ma on zastąpić bloki węglowe, których zakończenie eksploatacji przewidziane jest do 2018 roku.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)