Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Spółka dnia: KGHM wypada z TOP10. Traci miliardy złotych

0
Podziel się:

Inwestorzy odwracają się od spółki po kolejnych fatalnych danych z Chin, które są głównym odbiorcom miedzi na świecie.

Spółka dnia: KGHM wypada z TOP10. Traci miliardy złotych
(KGHM)

Trwa paniczna wyprzedaż akcji KGHM-u. Od maja wartość rynkowa spółki spadła o ponad 8 miliardów złotych do niecałych 17 miliardów złotych obecnie. Inwestorzy obawiają się spadku wyników ósmego największego producenta miedzi na świecie w związku z taniejącym surowcem. Niepokojąco brzmią też zapowiedzi dotyczące zaangażowania grupy KGHM w pomoc polskim kopalniom.

Akcje KGHM-u tracą na wartości już szósty dzień z rzędu. W piątek przed południem przecena sięgała 5 proc., a kurs wyznaczył nowe kilkuletnie minimum na poziomie 84,52 zł. Daje to całkowitą rynkową wartość spółki poniżej 17 mld zł. W efekcie KGHM wypadł z grona TOP10 największych spółek notowanych na GPW pod względem kapitalizacji.

Notowania akcji KGHM-u w tym tygodniu

Bezpośredni wpływ na wynik KGHM-u mają ceny miedzi, której polska spółka jest ósmym największym producentem na świecie. Ich spadek przekłada się wprost na mniejszą rentowność.

Problemy Chin to problemy KGHM-u

W piątek cena miedzi na giełdzie w Londynie spadła o 1,3 proc. do 5202 dolarów. Ostatni raz tak tania była w 2009 roku. Wszystko przez brak popytu na surowiec. Nie będzie go póki chińska gospodarka będzie dalej spowalniać. Cel tamtejszych władz na ten rok to wzrost PKB o 7-proc. Ostatnie dane makroekonomiczne stawiają jednak te zapowiedzi pod dużym znakiem zapytania.

Według piątkowych doniesień, indeks PMI dla chińskiego przemysłu spadł w lipcu do 48,2 pkt. wobec 49,4 pkt. na koniec czerwca. Analitycy oczekiwali tymczasem poprawy wyniku sprzed miesiąca. Co więcej, jest to najniższy wynik od 15 miesięcy, a także piąty z kolei odczyt poniżej 50 pkt., co oznacza kurczenie się sektora.

Nie widać za bardzo możliwości żeby zatrzymać hamowanie gospodarki. Nawet dotychczasowe interwencje Ludowego Banku Chin, który obniża stopy procentowe, nie odnoszą zamierzonego skutku.

Wraz ze spadającymi cenami miedzi KGHM zwiększa systematycznie produkcję. W ubiegłym roku było to 664 tysiące ton.

Ministerstwo Skarbu Państwa szykuje pułapkę?

W środę agencja Reutera informowała o tym, że KGHM, wraz z PGE i Grupą Azoty, zaoferowały Polskim Inwestycjom Rozwojowym pomoc w wykupieniu kopalń.

Do spekulacji odniósł się minister Czerwiński, który podkreślił, że nie ma mowy o przejęciu kopalni przez spółki z udziałem Skarbu Państwa. W grę wchodzi jednak "przekazanie nieprodukcyjnych aktywów na państwowy fundusz wspierający Kompanię Węglową", poinformował minister skarbu. Przedstawiciele KGHM przyznali, że rozważają takie działanie.

Zarząd KGHM-u zamiast wsparciem Kompanii Węglowej powinien przyłożyć większe staranie do poprawy wyników. Zysk netto KGHM w 2014 roku spadł do 2,45 miliarda złotych wobec nieco ponad 3 miliardów rok wcześniej. To jednocześnie blisko 80 procent mniej niż w rekordowym 2011 roku.

Wyniki roczne grupy KGHM (w tys. zł)

Także ten rok nie zapowiada się najlepiej. KGHM zarobił "na czysto" w pierwszych trzech miesiącach tego roku 397 milionów złotych. Wynik sprzed roku był wyższy o 20 milionów.

Istotnym obciążeniem dla działalności KGHM-u jest podatek od wydobycia niektórych kopalin, który wyniósł 1,5 miliarda złotych i stanowił 12 procent kosztów działalności operacyjnej w 2014 roku. Podatek dochodowy to kolejne 853 miliony złotych.

spółka dnia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)