Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rynek akcji potrzebuje dużych ofert publicznych

0
Podziel się:

Pomimo spodziewanych w tym roku w sumie 20 debiutów na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, znaczący inwestorzy czekają na duże oferty publiczne - powiedział prezes GPW Wiesław Rozłucki. Dodał, że ostatnie oferty spółek Skarbu Państwa na rynku akcji miały miejsce w 1999 roku./ ISB /

Rynek akcji potrzebuje dużych ofert publicznych

Pomimo spodziewanych w tym roku w sumie 20 debiutów na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW)
w Warszawie, znaczący inwestorzy czekają na duże oferty publiczne, prezes GPW Wiesław Rozłucki.

„W tym roku oczekujemy 20 debiutów giełdowych i jest to oczywiście konserwatywny szacunek. Jednak łączna ich podaż i tak będzie za mała w stosunku do zapotrzebowania rynku” – powiedział dziennikarzom Rozłucki.

Dotychczas w 2004 roku na GPW weszło 11 spółek, a kilka kolejnych jest w trakcie przygotowań do debiutu publicznego.

Według wiceministra finansów Igora Chalupca w Polsce jest bardzo dużo kapitału, tylko nie zawsze jest on zainteresowany inwestycjami na rynku akcji.

„Na razie brak jest dobrych dużych ofert, ale mam nadzieję, że to się zmieni” – powiedział Chalupec podczas konferencji prasowej.

PRYWATYZACJA A STRATEGIA

Zdaniem Chalupca istotnym punktem w realizacji strategii rozwoju rynku kapitałowego Agendy Warsaw City 2010 są prywatyzacje kluczowych spółek znajdujących się w portfelu Skarbu Państwa (SP).

Prezes GPW zaznaczył, że ostatnie oferty spółek Skarbu Państwa na rynku akcji miały miejsce w 1999 roku.

„To, co robi minister skarbu Jacek Socha, jest zbieżne z tym, co zostało zawarte w strategii w zakresie prywatyzacji. Tak, jak w przypadku chociażby prywatyzacji GPW, gdzie zostanie ogłoszony przetarg na doradcę prywatyzacyjnego” – uważa Chalupec.

Socha zapowiedział we wtorek, że w przetarg na doradcę przy prywatyzacji GPW zostanie ogłoszony w lipcu.

„W ciągu kilku tygodni zostanie powołana Rada Rynku Kapitałowego, która w zamyśle ma być ciałem opiniodawczym. Będzie również monitorować wdrażanie strategii i składać odpowiednie sprawozdania Radzie Ministrów” – powiedział także Chalupec.

W skład RRK wejdą m.in. przedstawiciele rządu, banku centralnego, instytucji rynku kapitałowego.

W środę na GPW zostało zawarte porozumienie na rzecz rozwoju polskiego rynku kapitałowego, które ma służyć m. in. ułatwieniu w dostępie do kapitału dla rozwijających się firm oraz zachęcaniu spółek rynku kapitałowego w kraju i za granicą. Porozumienie zrzesza kilkanaście podmiotów zainteresowanych rozwojem tego sektora gospodarki.

„W ciągu kilku tygodni zakończymy także pracę nad opracowaniem zadań i celów dla organizacji zajmującej się promowaniem Warszawy jako regionalnego centrum finansowego” – powiedział Rozłucki.

W myśl Agendy w Polsce do 2010 roku powinien powstać duży, płynny i bezpieczny rynek kapitałowy. Projekt zakłada m. in., że relacja kapitalizacji rynku kapitałowego (obejmująca poza GPW, CeTO i tzw. alternatywne platformy obrotu) powinna odpowiadać średniej w Unii Europejskiej i wynosić ponad 50% PKB. Na koniec 2003 roku było to ok. 21%.

Pierwotna wersja projektu (Agenda Warsaw City 2010) została zaprezentowana publicznie 7 stycznia. W czasie trwającej ponad trzy miesiące dyskusji z udziałem instytucji rynku kapitałowego, administracji, inwestorów i emitentów wypracowany został ostateczny projekt strategii, który Rada Ministrów przyjęła 27 kwietnia 2004 roku.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)