Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

WOŚP zaczynała od 2,5 mln, dziś zbiera ponad 50 mln złotych. Zobacz, na co je wydaje

0
Podziel się:

Od pierwszego finału w 1993 roku WOŚP zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medycyny w sumie blisko 650 mln złotych.

WOŚP zaczynała od 2,5 mln, dziś zbiera ponad 50 mln złotych. Zobacz, na co je wydaje
(Mieczyslaw Wlodarski/REPORTER)

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra już od 24 lat. Od pierwszego finału z 1993 roku WOŚP zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medycyny w sumie blisko 650 mln złotych - wynika z danych fundacji. Polska akcja dotarła do najdalszych części globu, grając w 60 różnych miejscach świata, nawet w tak egzotycznych, jak Arabia Saudyjska, Kuwejt czy też oba bieguny Ziemi.

W ciągu poprzednich 23 Finałów WOŚP fundacja założona przez Jurka Owsiaka obdarowała ponad 600 szpitali w całej Polsce. Jak wynikaz danych Orkiestry, dzięki zebranym pieniądzom udało się kupić i przekazać około 30 tysięcy różnych urządzeń i sprzętów medycznych ratujących życie albo poprawiających warunki chorych dzieci, dorosłych i seniorów. Każdy finał bowiem grany był pod innym hasłem.

W tym roku 120 tysięcy wolontariuszy będzie kwestować na rzecz najmłodszych, a zebrane do puszek ze słynnym serduszkiem pieniądze przeznaczone będą głównie na pomóc w uzupełnieniu braków na oddziałach mniej specjalistycznych szpitali w mniejszych miastach. Orkiestra zagra również dla osób starszych, wspierając oddziały geriatryczne. Hasłem tegorocznego WOŚP jest bowiem zbiórka "Na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów".

1. Finał WOŚP - 3 stycznia 1993

Fundacja, której symbolem stało się czerwone serduszko WOŚP swój pierwszy Finał poświęciła właśnie kardiologii - tematem były choroby serca najmłodszych pacjentów. Zebrano wówczas - jak podaje w zestawieniu fundacja - ponad 1,5 mln dolarów, co w przeliczeniu po ówczesnym kursie,dało około 2,4 mln złotych. Dzięki tym funduszom szpitale otrzymały respiratory, pulsometry, pompy strzykawkowe, kardiomonitory, nowoczesne inkubatory a także defibrylator oraz CPAP-y, to jest aparaty wspomagające oddychanie.

2. Finał WOŚP - 2 stycznia 1994

Wolontariusze zebrali wówczas w przeliczeniu 4,1 mln złotych. Znów pieniądze miały przysłużyć się najmłodszym. Tym razem tematem była pomoc szpitalom noworodkowym. Kolejne inkubatory, pompy strzykawkowe, kardiomonitory, respiratory, pulsometry, i aparaty CPAP trafiły na specjalistyczne oddziały. Oprócz tego Orkiestra przekazała szpitalom również lampy do fototerapii, USG, oraz stanowiska do resuscytacji.

3. Finał WOŚP - 8 stycznia 1995

Fundacja postanowiła dedykować trzeci Finał onkologii, a zbierane do puszek fundusze przeznaczyła na zakup sprzętu dla specjalistycznych klinik. Za zebranych wówczas ponad *6,8 mln zł *WOŚP kupiła analizatory hematologiczne, aparaty do napromieniania, kolonofiberoskop pediatryczny, rezonans magnetyczny, cytofluometr przepływowy, USG, zestaw do wideotorakoskopii, kolejne kardiomonitory, pompy infuzyjne. Pieniędzy starczyło również na diatermię chirurgiczną oraz mikroskopy, igły, cewniki i vascuporty pozwalające na trwały i wygodny dostęp do żył pacjenta.

4. Finał WOŚP - 7 stycznia 1996

Kiedy Orkiestra zagrała po raz czwarty, wszelkie zebrane pieniądze miały wspomóc oddziały ratunkowe. Finał poświęcono więc ratowaniu życia dzieci, które uległy wypadkom. WOŚP zebrał wówczas ponad 6,3 mln złotych. Dzięki temu kupiono między innymi terenowe karetki pogotowia, nosze podbierające, łóżka, deski i stoły ortopedyczne, urządzenia RTG i USG, a także artroskopy, dermatomy czy aparaty do znieczuleń. Oprócz tego szpitale otrzymały pompy infuzyjne, uniwersalne unieruchomienia głowy, kołnierze ortopedyczne, pulsoksymetry, wiertarki chirurgiczne, ssaki elektryczne, piły do gipsu oraz stabilizatory kości. Jednostki ratownicze obdarowano również aparatami do udzielania pierwszej pomocy oraz resuscytatory i laryngoskopy.

5. Finał WOŚP - 5 stycznia 1997

Tematem tego finału ponownie było ratowanie dzieci z chorobami serca. Na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafiło wówczas nieco ponad 8,8 mln złotych. Znów fundacja postawiła na zakup sprzętów, których wciąż brakowało polskiej służbie zdrowia. Dostarczono więc: inkubatory, pompy strzykawkowe, kardiomonitory, respiratory, pulsometry, CPAP-y, EKG, nowoczesny defibrylator oraz ssaki i narzędzia chirurgiczne.

6. Finał WOŚP - 4 stycznia 1998

Tym razem Orkiestra zagrała dla dzieci poszkodowanych w wypadkach. Fundacja Jurka Owsiaka zebrała wówczas 12,4 mln złotych, dzięki którym kupione zostały w pełni wyposażone ambulansy wypadkowe i stoły operacyjne. Starczyło również funduszy na deski ortopedyczne, nosze podbierające, kołnierze pediatryczne, resuscytatory i laryngoskopy. Do tego odziały ratunkowe wyposażono w uniwersalne systemy unieruchomienia głowy, kardiomonitory, RTG jezdne jaki ze specjalnym ramieniem C. WOŚP dokupiła także kolejne wiertarki chirurgiczne z trepanami, łóżka ortopedyczne i rehabilitacyjne, pompy infuzyjne, zestawy do stabilizacji zewnętrznej oraz aparaty do znieczuleń, instrumentarium chirurgiczne i elektrokoagulator śródoperacyjny bipolarny, urządzenie które wykorzystuje ciepło do zatrzymania krwawienia.

7. Finał WOŚP - 10 stycznia 1999

Podczas tego Finału WOŚP zbierała pieniądze dla ratowania życia noworodków. Wolontariuszom udało się pozyskać w sumie ponad 15,7 mln złotych. Po raz pierwszy zlicytowano wówczas Złote Serduszko nr 1 za blisko 1,1 miliona złotych - wynika z danych WOŚP. Pieniądze znów posłużyły na zakup sprzętu. Tak jak w poprzednich latach, kupione zostały inkubatory, pulsoksymetry, kardiomonitory oraz jezdne RTG i stanowiska do resuscytacji. Do tego jednak szpitalom podarowano specjalne aparaty do mikrometod.

8. Finał WOŚP - 9 stycznia 2000

Milenijne granie zorganizowane zostało pod hasłem ratowania życia dzieci z chorobami nerek. Znów pobity został rekord zbiórki, a na liczniku w sztabie WOŚP pojawiła się ostateczna kwota ponad 24,7 mln złotych. Po Finale kupionych zostało 14 aparatów do hemodializ, 11 ultrasonografów dla Dziecięcych Stacji Dializ jak również 123 aparaty do automatycznej dializy otrzewnowej. Do tego 7 pojazdów sanitarnych do przewozu dzieci na dializy i 6 centralnych stacji uzdatniania wody do dializ. Szpitale doposażono także w specjale urządzenia do oczyszczania osocza krwi z dużych cząstek tzw. plazmaferezy, nieinwazyjne kardiomonitory, aparaty do badań urodynamicznych, pompy infuzyjne, aparaty do ciągłego pomiaru ciśnienia krwi ABPM czy cytometrii. Oprócz tego ultrasonograf dostała klinika kardiochirurgii dziecięcej - przekazany do Kliniki Kardiochirurgii IP-CZD a Szpital Dzieciątka Jezus w Warszawie otrzymał opatrzony serduszkiem WOŚP urządzenia do operacyjnego leczenia skolioz u dzieci.

9. Finał WOŚP - 7 stycznia 2001

Tematem dziewiątego Finału WOŚP była diagnostyka noworodków i niemowląt. Orkiestra zebrała wówczas 25 mln złotych bijąc kolejny rekord ogólnopolskiej kwesty spod znaku serduszka. Ponad 113 tysięcy złotych udało się pozyskać z pierwszej aukcji WOŚP. Środki te posłużyły na zakup w sumie 879 urządzeń. Wśród nich znalazły się pompy insulinowe, wzierniki, lasery diodowe, czy ultrasonografy z kolorowym Dopplerem dla oddziałów neonatologii. Oprócz tego zakupione zostały urządzenia do doboru i testowania parametrów akustycznych aparatów słuchowych, do ich programowania, czy też audiometrii wzmacnianej bodźcami wzrokowym. Poza tym fundacja przeznaczyła część środków na prowadzonych przez nią programy medyczne i pomoc indywidualną.

10. Finał WOŚP - 13 stycznia 2002

Okrągła rocznica Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dedykowana została ratowaniu życia dzieci z wadami wrodzonymi, a w szczególności leczeniu operacyjnemu noworodków i niemowląt. Do wspólnego grana włączyły się również USA, Kanada, Grecja i Niemcy. Wolontariusze WOŚP zebrali wówczas blisko 27,5 mln złotych. Za tę kwotę kupionych zostało 1404 urządzenia. Pełną listę można zobaczyć na stronach Orkiestry, ale warto tu wymienić te najważniejsze, jak choćby 31 ruchomych stanowisk zabiegowych dla noworodków, kilkadziesiąt respiratorów noworodkowych, pompy insulinowe, inkubatory z fototerapią czy 15 samochodów typu mini van. Tylko z coraz bardziej popularnej aukcji internetowej WOŚP pozyskał blisko 389 tysięcy złotych.

11. Finał WOŚP - 12 stycznia 2003

Kolejny finał, podczas którego zbierane był pieniądze na zakup sprzętu medycznego dla oddziałów niemowlęcych i dzieci młodszych znów okazał się rekordowym. Pieniądze zbierało wówczas 100 tysięcy wolontariuszy, a liczba sztabów zagranicznych wzrosła z 7 do 13. WOŚP zebrała ponad 29,2 mln złotych. Złote serduszko wylicytowano na kwotę 87 tysięcy złotych, a pierwsza złota karta telefoniczna została sprzedana za 77 777 złotych. Jak podaje fundacja przez aukcje Polacy przekazali ponad 697,2 tys. zł. Dzięki temu kupiono łącznie 2906 urządzeń i elementów wyposażenia oddziałów niemowlęcych i dzieci młodszych. Były to zarówno drobne sprzęty jak choćby wagi dziecięce ze wzrostomierzem, inhalatory, czy łóżeczka, jak również zaawansowany sprzęt jak pompy do żywienia pozajelitowego, inkubatory, wideogastroskopy czy też aparaty EKG, albo pompy insulinowe.

12. Finał WOŚP - 11 stycznia 2004

  1. Finał to ponownie zbiórka na sprzęt medyczny dla oddziałów niemowlęcych i dzieci młodszych. WOŚP zebrała tym razem 25,2 mln złotych. Jak podaje fundacja, to wówczas po raz pierwszy licytowany był złoty medal poświęcony Programowi Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków (USZKO). Tylko on przyniósł 130 tysięcy złotych. Złota Karta sprzedana została za 30 tysięcy, a inne aukcje przyniosły prawie 668 tysięcy złotych. Suma z 12. Finału pozwoliła kupić 2153 urządzeń, a wśród nich aparaty USG, EEG i RTG, pompy strzykawkowe i objętościowe, respiratory dziecięce, pompy insulinowe i spirometry MES.

13. Finał WOŚP - 9 stycznia 2005

Ludzie Jurka Owsiaka tym razem zbierali pieniądze na nowoczesne metody diagnostyki i leczenia w neonatologii i pediatrii. Udało się pobić rekord kwotą 30,5 mln złotych. Ponad 738 tysięcy przyniosły aukcje, a słynna już złota karta przyniosła 34 tys. złotych. Medal, tym razem poświęcony Programowi Leczenia i Zapobiegania Retinopatii Wcześniaków, kupiony został za 180 tys. zł. Do 1270 sztabów w Polsce dołączyło się tym razem 19 zagranicznych. Dzięki zebranym pieniądzom do szpitali i placówek medycznych trafiło 1020 urządzeń. Były to kardiotokografy, inkubatory, aparaty USG, stanowiska do resuscytacji oraz pompy insulinowe.

14. Finał WOŚP - 8 stycznia 2006

Prawie 120 wolontariuszy zbierało pieniądze dla ratowania życia dzieci poszkodowanych w wypadkach oraz naukę pierwszej pomocy. W 1400 sztabach w Polsce i 24 na świecie WOŚP zebrała 30,1 mln złotych. W tym roku złoty medal poświęcony Programowi Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków Infant Flow został sprzedany za blisko 955,5 tys. złotych, a złota karta 50 tysięcy. Tym razem WOŚP kupiła 858 urządzeń w tym między innymi: instrumentarium do prętów śródszpikowych, pompy insulinowe - w tym również osobiste, kamery wziernikowe, 120 defibrylatorów AED. Oprócz medycznych sprzętów Orkiestra kupiła również sprzęt wykorzystywany przez ratowników np. urządzenia do lokalizacji zasypanych żyjących osób, pojazdy czterokołowe z przyczepą, ratowniczy zestaw hydrauliczny, ciężki zestaw ratowniczych siłowników hydraulicznych, zespół oświetleniowy, zespół oświetleniowy czy spalinową piłę łańcuchową do betonu.

15. Finał WOŚP - 14 stycznia 2007

Kolejny Finał powtórzył cel z poprzedniego roku. Tym razem WOŚP udało się zebrać 27,9 mln złotych. Z tego akcje sięgnęły 1,3 mln złotych, a złoty medal poświęcony Programowi Leczenia Pompami Insulinowymi Dzieci z Cukrzycą - 170 tys. złotych. Złota karta telefoniczna sprzedana została za 31,3 tys. zł. Pieniądze te wydano na 1080 urządzeń, wśród których przeważały pompy insulinowe, ale nie zabrakło również na aparaty do znieczulenia ogólnego dzieci, kardiomonitory do monitorowania parametrów życiowych dzieci, pulsoksymetry do monitorowania dzieci, aparaty USB czy chirurgiczne ssaki elektryczne dla dzieci.

16. Finał WOŚP - 13 stycznia 2008

Ten rok fundacja Jurka Owsiaka poświęciła dzieciom ze schorzeniami laryngologicznymi. Wprowadzono SMS-owy sposób zbiórki, a na orkiestrowy numer wiadomość wysyłało blisko 500 tysięcy osób. Szef fundacji namawiał do wrzucania do puszek z Orkiestrolotu, którym wówczas pokonał 1600 kilometrów. W ten sposób zebrano 33,3 mln złotych z czego 1,3 mln wygenerowały aukcje, 312 tys. złote serduszko, a karta telefoniczna 55 tys. Całość przeznaczona została na osobiste pompy insulinowe, w tym również dla kobiet w ciąży.

17. Finał WOŚP - 11 stycznia 2009

Po latach Orkiestra znów powróciła do problemu zachorowań na raka. Dlatego też Finał został poświęcony na wczesne wykrywanie chorób nowotworowych u dzieci. Do 1500 sztabów w kraju dołączyły 27 z zagranicy, w tym również z Libanu, Kosowa, Arabii Saudyjskiej czy Bośni i Hercegowiny. W sumie WOŚP zebrała 33,1 mln złotych. Wpływy z SMS przewyższyły dochód z aukcji, przynosząc ponad 3,1 mln zł, w stosunku do blisko 2,2 mln. Złote serduszka przyniosły 3,7 mln, a złote karty telefoniczne - 394 tysiące złotych. Do całości dołożyły się również wpływy z kart kredytowych POLCARD, generując 456 tys. złotych.

18. Finał WOŚP - 10 stycznia 2010

W 2010 roku WOŚP drugi raz zbierała dla dzieci z chorobami onkologicznymi - na doposażenie klinik onkologicznych w sprzęt wysokospecjalistyczny. Fundacji Owsiaka udało się na ten cel pozyskać 39,3 mln złotych. Wówczas to Orkiestra zagrała również na obu biegunach Ziemi: w Polskiej Stacji Polarnej na Biegunie Północnym i Polskiej Stacji Antarktycznej ARCTOWSKI na Biegunie Południowym. Prócz 1500 sztabów w Polsce, do kwesty przyłączyły się również takie kraje jak choćby Egipt, Niemcy, Norwegia, USA, Afganistan, Arabia Saudyjska, Bośnia i Hercegowina, Grecja, Francja, Holandia, Kanada, Wielka Brytania, Irlandia, Islandia czy Austria. Wśród zakupionych sprzętów medycznych znalazły się między innymi neuronawigacja i kamera do badań SPECT, Cytometr przepływowy czy wyposażenie dla pracowni tomografii komputerowej, wyposażonych w ultranowoczesne urządzenia wykorzystywane w działaniach diagnostycznych szpitali.

19. Finał WOŚP - 9 stycznia 2011

Kiedy Orkiestra pod batutą Jurka Owsiaka zagrała po raz 19. na jej konto wpłynęło rekordowe 47,2 mln złotych. Całość tej kwoty, zgodnie z tematem Finału, przekazana została na zakup sprzętu dla dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi. Za zebraną kwotę WOŚP kupiła 321 urządzeń medycznych. Były to między innymi: aparat do hemodializ HD, USG nefrologiczne oraz do identyfikacji naczyń, fotele dializacyjne, aparaty do ciągłego, 24-godzinnego, ambulatoryjnego pomiaru ciśnienia tętniczego ABMP, a także kardiometry, łóżka czy stacje uzdatniania wody. Później dokupiono kolejnych 268 urządzeń dla dziecięcych oddziałów urologicznych.

20. Finał WOŚP - 9 stycznia 2012

"Gramy z pompą! Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko, czyli zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą" – to cel jubileuszowego Finału WOŚP. Fundacja znów pobiła rekord zbiórek, gromadząc 50,63 mln złotych. O ponad 10 milionów więcej niż zadeklarowano w dniu niedzielnego Finału WOŚP. Również rekordowa była liczba sztabów zagranicznych, która urosła aż do 51. Za zebrane pieniądze WOŚP kupiła 304 najnowocześniejsze urządzenia medyczne do leczenia noworodków, a przede wszystkim wcześniaków.

21. Finał WOŚP - 13 stycznia 2013

Tym razem Jurek Owsiak wraz z całym sztabem wolontariuszy zabierał pieniądze na ratowanie życia dzieci i godną opiekę medyczną seniorów. 21. Finał powtórzył sukces poprzedniego, a może nawet minimalnie go przebił, kończąc granie z kwotą 50,65 mln złotych. Za zebrane fundusze Orkiestra kupiła 901 urządzeń medycznych. Większość trafiła na 183 oddziały neonatologiczne w całej Polsce, a reszta na odziały geriatryczne oraz szkolenia pod hasłem "Ultrasonografia w geriatrii".

22. Finał WOŚP - 12 stycznia 2014

Fundacja ponownie zbierała fundusze na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów. Kolejny rok okazał się również, WOŚP zdobyła *52,4 mln złotych *z czego ponad 3,5 mln zł pochodziło z aukcji, a ponad 190 tys. zł ze sprzedaży trzech złotych serduszek i 98 tys. z trzech Złotych kart telefonicznych. Dzięki tym środkom Orkiestra kupiła 1696 urządzeń medycznych dla 121 placówek w całej Polsce. Były to tomografy komputerowe, ultrasonografy, inkubatory, urządzenia do hipotermii, ssaki, kardiomonitory czy też zestawy do transportu noworodka oraz wiele innych, których pełną listę można znaleźć w sprawozdaniu finansowym WOŚP.

23. Finał WOŚP - 11 stycznia 2015

Ubiegłoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to znów rekord od początku działalności fundacji. WOŚP zebrała w sumie ponad 53,1 mln złotych na rzecz podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów. Jak podaje fundacja ze sprzedaży trzech Złotych serduszek uzyskano 522 tys. zł, a Złotych kart telefonicznych 130 tys. złotych. Urządzenia wciąż są kupowane w ramach realizacji 23. Finału i dlatego całościowej liczby podać nie sposób. Do tej pory jednak Orkiestra kupiła m.in. aparat do bezpośrednich analiz genomowych oraz aparat do identyfikacji drobnoustrojów za pomocą spektrometrii, rezonanse magnetyczne, kardiomonitory, cytometry przepływowe, platformy do analizy mikromacierzy, pompy influzyjne, oraz aparaty RTG i USG, jak również nowoczesną zamrażarkę na -80'C z kompletem statywów i systemem awaryjnego zasilania CO2.

Zobacz także: Zobacz także:
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)