Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czarny rynek w PKB. Francja odmawia włączenia dochodów z prostytucji do PKB

0
Podziel się:

Francuski Krajowy Instytut Statystyki (INSEE) odmówił uwzględnienia
prostytucji przy obliczaniu PKB i kwestionuje też zasadność uwzględniania handlu narkotykami. Obie
te pozycje stanowiły w 2013 roku około 1 proc. PKB.

Czarny rynek w PKB. Francja odmawia włączenia dochodów z prostytucji do PKB
(ell brown/CC/Flickr)

Francuski Krajowy Instytut Statystyki (INSEE) odmówił uwzględnienia prostytucji przy obliczaniu PKB i kwestionuje też zasadność uwzględniania handlu narkotykami. Obie te pozycje stanowiły w 2013 roku około 1 proc. PKB.

_ - Nie ma żadnego uzasadnienia, aby włączać prostytucję do obliczania Produktu Krajowego Brutto, ponieważ jest to działalność uprawiana przez osoby pochodzące w ogromnej większości z zagranicy, przebywające we Francji nielegalnie i zmuszane do jej uprawiania, co - ponadto - jest sprzeczne z europejskimi normami prawnymi _ - wyjaśnia Ronan Mahieu, ekspert INSEE.

_ - Przedstawiliśmy Eurostatowi nasz punkt widzenia _ - zakomunikował przedstawicielom mediów Mahieu, nawiązując do tego, że instytut przekazał biuru statystycznemu Komisji Europejskiej 22 września swoje kalkulacje dotyczące produktu krajowego brutto za rok 2013 i poprzednie lata.

Według argumentacji INSEE, przy uprawianiu prostytucji _ transakcji nie zawiera się na zasadzie wzajemnego porozumienia i z całkowitą pewnością są one poza zasięgiem księgowości krajowej _.

Jeśli zaś chodzi o handel narkotykami, to według cytowanego eksperta jego włączenie do statystyki _ ma ograniczony sens _, ponieważ ocenia się go jedynie na podstawie przybliżonych kalkulacji.

Jednakże w tym drugim przypadku sprawa jest częściowo otwarta, skoro PKB oblicza się także w odniesieniu do alkoholu i tytoniu.

Dlatego też INSEE zdecydował się włączyć do obliczeń PKB przybliżoną kalkulację dotyczącą handlu narkotykami, dokonaną na podstawie danych Francuskiego Obserwatorium Narkotyków i Uzależnień (OFDT). Rozmiary tego handlu w 2013 roku oceniono na 2,1 miliarda euro. Około jednej trzeciej pochodzi z handlu marihuaną, 20-25 proc. z handlu kokainą, a reszta z handlu innymi narkotykami.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)