Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dwa dni przed wyborami PKW wiedziała, że mogą być kłopoty z systemem

0
Podziel się:

- Komisja nie może dać gwarancji, że system w dniu wyborów będzie działał perfekcyjnie - tak w piątek na konferencji prasowej mówili członkowie PKW.

Dwa dni przed wyborami PKW wiedziała, że mogą być kłopoty z systemem
(PAP/Paweł Supernak)

Komisja nie może dać gwarancji, że system w dniu wyborów będzie działał perfekcyjnie - tak dwa dni przed wyborami samorządowymi mówił na konferencji prasowej Stanisław Zabłocki z PKW. Zapewniał jednak, że ewentualne usterki systemu informatycznego nie będą miały żadnego wpływu na ustalenie wyników wyborów. Wciąż nie wiadomo, jak długo trzeba będzie czekać na ogłoszenie oficjalnych wyników wyborów.

Przedstawiciele PKW na dwa dni przed wyborami samorządowymi (14.11) na konferencji prasowej odpowiadali na pytania dotyczące m.in. testów systemu informatycznego do obsługi wyborów samorządowych. Dwukrotnie - 30 października i 7 listopada - badana była jego przepustowość; media informowały o wykrytych podczas testów usterkach.

Przewodniczący PKW Stefan Jaworski mówił, że w Polsce obowiązuje tradycyjny, papierowy system głosowania i liczenia głosów. _ System elektroniczny wykorzystujemy tylko i wyłącznie do wspomagania sprawdzania protokołów i transmisji danych _ - powiedział. _ Nawet, gdyby system zawiódł, to - może po dłuższym czasie, przy wykorzystaniu tych instrumentów, które mamy - jesteśmy w stanie przeprowadzić wybory i ogłosić miarodajne ich wyniki _ - zapewnił.

Stanisław Zabłocki z PKW zaznaczył, że Komisja nie może dać gwarancji, że system w dniu wyborów będzie działał perfekcyjnie, ale może zagwarantować, że wybory będą przeprowadzone w sposób rzetelny. _ Nawet, gdyby wszystkie testy przeszły znakomicie, gdyby ten system działał na dzień dzisiejszy w sposób perfekcyjny, to na pytanie, czy możemy udzielić gwarancji, że on w dniu wyborów zadziała równie perfekcyjnie, musielibyśmy powiedzieć: "gwarancji udzielić nie możemy:, bo to jest elektronika. (...) Możemy udzielić gwarancji w innym zakresie, że wybory jako takie będą przeprowadzony w sposób rzetelny, sprawny, nawet gdyby system wyborczy zawiódł _ - powiedział Zabłocki.

W Polsce oficjalne wyniki wyborów ustala się na postawie papierowych protokołów z głosowania.

Wiceprezes firmy Nabino Maciej Cetler podkreślał, że do tej pory przeprowadzono dwa testy obciążeniowe systemu informatycznego w celu sprawdzenia jego przepustowości. Jak zaznaczył, testowano obciążenie znacznie większe niż to, którego spodziewają się w czasie nocy wyborczej. _ W trakcie testów mieliśmy za zadania przyjąć informacje frekwencyjne ze wszystkich obwodów głosowania, jak również przyjąć wszystkie 120 tys. protokołów z każdej z obwodowych komisji _ - mówił. Dodał, że testy pozwoliły na poprawienie systemu informatycznego.

Wczoraj Sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej złożył dymisję. Kazimierz Czaplicki, jako sekretarz PKW, był jednocześnie szefem Krajowego Biura Wyborczego. Rezygnacja została przyjęta, zostanie ogłoszona 1 grudnia.

_ Za prawidłowe przygotowanie wyborów i ich organizacyjne przeprowadzenie, w tym zapewnienie systemu informatycznego działającego sprawnie, a więc nie powodującego zakłóceń i opóźnień w ustalaniu wyników wyborów ponoszę osobiście, jako szef KBW, odpowiedzialność _ - napisał w oświadczeniu Czaplicki.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)