Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

#dziejesienazywo: zmiany w przepisach UE uderzą w polskich pracodawców?

0
Podziel się:

Zmiany w przepisach dotyczących wynagradzania pracowników delegowanych do innych krajów UE mocno uderzą w polskie firmy. Z wyliczeń samej Komisji Europejskiej wynika, że koszty pracy ponoszone przez firmy świadczące usługi na terenie Niemiec wzrosną o kilkaset euro miesięcznie. Jakie branże są najbardziej narażone i jakie inne scenariusze Polska powinna zaproponować? O to Agata Kołodziej pyta w #dziejesienazywo Agnieszkę Zielińską z Polskiego Forum HR i Grzegorza Baczewskiego z Konfederacji Lewiatan.

#dziejesienazywo: zmiany w przepisach UE uderzą w polskich pracodawców?

Pracownik delegowany to osoba, którą pracodawca wysyła na pewien okres do pracy w innym państwie członkowskim. Pozostaje pracownikiem firmy wysyłającej, co oznacza, że podlega przepisom kraju, w którym przedsiębiorstwo ma siedzibę. W kraju, w którym wykonuje pracę, przysługuje mu jednak określony zestaw podstawowych praw, jak płaca minimalna, okres wypoczynku czy urlop.

8 marca Komisja Europejska zaproponowała zmiany w dyrektywie UE o pracownikach delegowanych, które zakładają, że pracownik wysłany do innego kraju UE powinien mieć prawo do takiego samego wynagrodzenia, jak pracownik lokalny, a nie tylko do płacy minimalnej. Jak wskazywała unijna komisarz ds. zatrudnienia Marianne Thyssen, celem propozycji jest promowanie transgranicznego świadczenia usług, a jednocześnie zapewnienie uczciwej konkurencji między firmami w UE oraz wzmocnienie ochrony pracowników.

Rząd we wtorek zajmuje się też projektem ustawy określającej warunki zatrudnienia pracowników z innych krajów UE w Polsce. Sprawę wynagrodzenia określa się na poziomie nie niższym niż płaca minimalna, czyli właśnie w sposób, w jaki polscy pracodawcy chcieliby rozliczać swoich pracowników pracujących na terenie Wspólnoty.

dziejesienazywo
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)