Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MON łagodzi przepisy z testów sprawnościowych

0
Podziel się:

Oblany test z w-f nie oznacza automatycznego wyrzucenia żołnierza z wojska.

MON łagodzi przepisy z testów sprawnościowych
(Courtesy of U.S. Army/Sgt. Richard Roman)

Oblany test z w-f nie oznacza automatycznego wyrzucenia żołnierza z wojska. Do tej pory dwie niedostateczne oceny z testu sprawnościowego były dla mundurowego jak wyrok - trzeba było pożegnać się z armią.

Kierownictwo MON wprowadza zmiany. W znowelizowanej niedawno ustawie jest zapis, który pozwala podchodzić do testów tak długo, aż dostanie się dobrą ocenę. Minister obrony Tomasz Siemoniak przekonuje, że liberalizacja przepisów nie oznacza wcale _ odpuszczenia _ zajęć sportowych w wojsku.

- _ Sensem tej zmiany jest to, aby pozostawić ostateczną decyzję w rękach dowódcy, co do tego,czy marny postęp w sprawności fizycznej jest powodem do usunięcia z wojska. Armia się zmienia, myślimy o bezpieczeństwie cybernetycznym, a więc o żołnierzach walczących przed ekranem komputera. Czy w każdym przypadku jest zasadne stawianie przed żołnierzami takich wymagań jak w przypadku żołnierzy wojsk specjalnych? Myślę, że nie _ - mówi minister.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MINISTRA SIEMONIAKA:

Dzięki takim zmianom negatywna ocena z testów sprawnościowych nie będzie przekreślała dalszej kariery awansu żołnierza. Oczywiście nie oznacza to, że w jednostkach liniowych zajęcia z w-f będą teraz rzadziej organizowane. Armia to jednak przede wszystkim dobra kondycja fizyczna - mówi szef Sztabu Generalnego Mieczysław Cieniuch.

- _ To co jest zapisane w ustawie, absolutnie nie świadczy o tym, że w stosunku do sportu mamy jakieś mniejsze wymagania. Przecież ustawa uprawiania sportu nie zakazuje, a nam zależy na tym, żeby uprawianie sportu było przyjemnością _ - mówi szef Sztabu Generalnego.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MIECZYSŁAWA CIENIUCHA:

Na pewno przyjemność z uprawiania sportu czerpią żołnierze, którzy mają w wojsku możliwość uprawiania aktywności fizycznej wyczynowo. Na każde zawody krajowe czy mistrzostwa armia wysyła silną 168-osobową grupę.

W ubiegłym roku z różnego rodzaju zawodów - w tym z olimpiady letniej w Londynie - żołnierze przywieźli ponad 200 medali. Wśród zawodników w mundurach są takie sławy, jak kapral Sylwia Bogacka uprawiająca strzelectwo sportowe czy kapral Damian Janikowski - zapaśnik, który z Londynu przywiózł brąz.

Czytaj więcej w Money.pl
Żołnierze rezerwy będą musieli ćwiczyć W tym roku 3,6 tys. rezerwistów przejdzie obowiązkowe szkolenia. Koszty pokryje budżet MON.
Polska armia weźmie udział w kolejnej misji? Polska nie wyklucza udziału w unijnej misji w Mali. Powiedział o tym w Brukseli minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)