Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sankcje dla Rosji nie działają?

0
Podziel się:

- Jak dotąd nie ma problemów z żądną zagraniczną firmą na rosyjskim rynku - powiedział wicepremier Arkadij Dworkowicz.

Sankcje dla Rosji nie działają?
(Jürg Vollmer/wikimedia)

Wicepremier Federacji Rosyjskiej Arkadij Dworkowicz oświadczył, że sankcje zastosowane wobec Moskwy przez kraje zachodnie praktycznie nie wpłynęły na działalność zagranicznych firm w Rosji.

_ - Jak dotąd nie ma problemów z żądną zagraniczną firmą na rosyjskim rynku. Nikt nigdzie się nie wycofuje. Wszyscy aktywnie pracują _ - oznajmił Dworkowicz, cytowany przez rządową _ Rossijską Gazietę _.

Wicepremier przyznał zarazem, że _ niektóre firmy mają trudności z wypełnieniem pojedynczych kontraktów _. Dworkowicz podkreślił, że chodzi _ tylko o przypadki, w których bezpośrednie sankcje nakładają ograniczenia na dane firmy _ lub _ gdy występuje konieczność zmiany warunków finansowych w związku z tym, że na niektóre banki także nałożono określone sankcje _.

Rosyjski wicepremier podkreślił, że _ we wszystkich tych przypadkach firmy wykazują się bardzo konstruktywnym podejściem - zawsze podejmowana jest próba znalezienia rozwiązania, które pozwoliłoby na nieprzerywanie relacji z Rosją _.

7 sierpnia Rosja zakazała importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady i Norwegii, odpowiadając w ten sposób na sankcje zastosowane wobec niej przez Zachód w związku z rolą Moskwy w konflikcie na Ukrainie.

Embargo Rosji spowodowało gwałtowny wzrost cen na rynku wewnętrznym na niektóre artykuły spożywcze. Według Federalnej Służby Statystyki Państwowej (Rosstat) w ciągu miesiąca obowiązywania ograniczeń najbardziej zdrożało mięso drobiowe (4,3 proc.) i mięso wieprzowe (2,2 proc.). Cena drobiu podskoczyła do 130 rubli (3,5 dolara) za kilogram; tak drogie mięso drobiowe nie było od 1998 roku.

Federalna Służba Antymonopolowa (FAS) utrzymuje, że embargo nie daje podstaw do tak dużego wzrostu cen tych produktów. FAS podaje, że w wypadku mięsa drobiowego rodzimi producenci zaspokajają 90 proc. zapotrzebowania rosyjskiego rynku, a wieprzowiny - 75 proc.

Zdaniem Federalnej Służby Antymonopolowej wzrost cen drobiu może być skutkiem _ nierzetelności producentów _. Przeciwko jednej z firm - Stawropolski Brojler - FAS wszczęła już postępowanie wyjaśniające.

Eksperci zauważają, że wzrost cen na inne produkty - mleko, nabiał, warzywa i owoce - powstrzymują czynniki sezonowe. Ostrzegają oni, że pod koniec sezonu artykuły te będą drożeć intensywniej niż w ubiegłym roku. Prognozują, że świeże warzywa i owoce do końca stycznia mogą podskoczyć o 15 proc. wobec poziomu z 2013 roku. Cena mleka zacznie rosnąć już w listopadzie.

W przypadku wieprzowiny obecne embargo nakłada się na obowiązujący od lutego zakaz sprowadzania takiego mięsa z krajów UE, spowodowany stwierdzonymi tam ogniskami afrykańskiego pomoru świń (ASF). W efekcie cena mięsa wieprzowego w Rosji od początku roku wzrosła już o 21,1 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Jutro kolejne sankcje. "Nas też będą kosztowały" - _ Sankcje oczywiście będą kosztowały także i nas. Będą dość kosztowne dla Rosji w ciągu roku lub dwóch lat _- zaznaczył szef polskiej dyplomacji.
Sankcje dla Moskwy. Słowacja mówi "dość" Nasz południowy sąsiad nie chce, by restrykcje negatywnie odbiły się na jego handlu i sektorze finansowym.
Francuskie okręty dla Rosji. Hollande łagodnieje Los statków wojennych klasy Mistral jest zawieszony w próżni.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)