Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm uchwalił pakiet ustaw ubezpieczeniowych

0
Podziel się:

Sejm uchwalił w czwartek pakiet ustaw ubezpieczeniowych, który zastępuje m.in. ustawę o działalności ubezpieczeniowej z 1990 roku

.

W skład pakietu wchodzą: ustawa o działalności ubezpieczeniowej, ustawa o pośrednictwie ubezpieczeniowym oraz ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych.

Nowa ustawa o działalności ubezpieczeniowej zastępuje obowiązującą obecnie, wielokrotnie nowelizowaną, ustawę z 1990 roku. Nowe prawo o działalności ubezpieczeniowej zakłada ustanowienie Komisji Nadzoru Ubezpieczeniowego, która przejmie obecne uprawnienia ministra finansów i Państwowego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń.

Sejm utrzymał kolegialną formułę nadzoru ubezpieczeniowego prezesa Komisji Nadzoru Ubezpieczeniowego (KNU). Kadencja przewodniczącego KNU - Generalnego Inspektora Nadzoru Ubezpieczeniowego - będzie trwała 5 lat.

Przewodniczący Komisji Nadzoru będzie powoływany w drodze konkursu przez premiera, a wiceprzewodniczącym będzie sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. W skład Komisji wejdą także Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, osoba rekomendowana premierowi przez ministra finansów i specjalista od ubezpieczeń. Komisja Nadzoru będzie mogła karać towarzystwa ubezpieczeniowe za nieprzepisową działalność agentów, ustanawiać zarząd komisaryczny lub, w ściśle określonych przypadkach, zarządzać likwidację firm ubezpieczeniowych. Komisja ma wydawać zezwolenia na łączenie się towarzystw oraz obejmowanie 25 proc., 50 i 75 proc. akcji towarzystwa.

KNU będzie finansowana z budżetu państwa. Ustawa o pośrednictwie ubezpieczeniowym przewiduje likwidację licencji dla agentów. W zamian utworzony zostanie rejestr agentów, na podstawie którego będzie można stwierdzić, dla ilu firm pracuje agent.

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych pozostawia istniejący katalog ubezpieczeń bez zmian. Ustanawia jednak maksymalną wysokość odszkodowania za szkody i kary za brak obowiązkowych ubezpieczeń.

Uchwalone ustawy mają wejść w życie od 1 stycznia 2002 roku i dostosowują polskie prawo do prawa Unii Europejskiej. Teraz pakiet ustaw ubezpieczeniowych trafi do Senatu.

ubezpieczenia
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)