Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Co piąty hektar polskiej ziemi sprzedany cudzoziemcom. Najnowsze dane MSWiA

19
Podziel się:

Cudzoziemcy w 2016 roku kupili w Polsce blisko 3,2 tys. ha gruntów - informuje MSWiA w swoim raporcie. To oznacza, że niemal co piąty hektar polskiej ziemi trafił w obce ręce. Najwięcej ziemi nabyli u nas Niemcy i Holendrzy, ale wśród kupców są także obywatele Wysp Dziewiczych, Tajwanu i Syrii.

Co piąty hektar polskiej ziemi sprzedany cudzoziemcom. Najnowsze dane MSWiA

Z danych zgromadzonych w rejestrach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że "w 2016 roku cudzoziemcy na podstawie 5 191 transakcji kupili w Polsce nieruchomości gruntowe o łącznej powierzchni 3 185,48 ha". To odpowiada całkowitej powierzchni takich miast jak Leszno czy Siedlce.

Jak precyzuje sprawozdanie, "zawarte są w tym 743 transakcje, dotyczące nieruchomości rolnych i leśnych o łącznej powierzchni 575,89 ha".

Najchętniej kupują u nas grunty Niemcy, Holendrzy, ale także obywatele Cypru i Luksemburga. Wśród nabywców ziemi MSWiA wymienia także kupców z Wysp Dziewiczych, Bangladeszu, Mongolii, Tajwanu i Syrii.

MSWiA informuje również, że "zarejestrowano 41 transakcji nabycia lub objęcia przez cudzoziemców akcji lub udziałów w spółkach, będących właścicielami lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości o łącznej powierzchni 1 177,35 ha, w tym nieruchomości rolnych i leśnych o łącznej powierzchni 979 ha". Akcje kupowali przed wszystkim przedstawiciele Niemiec, Belgii, Danii, Austrii.

Prawie co piąty hektar w obce ręce

Resort podaje, że "nabyte przez cudzoziemców grunty rolne i leśne w omawianym roku sprawozdawczym to ok. 18 proc. powierzchni wszystkich nabytych nieruchomości gruntowych". Dodano, że grunty w większości zostały "nabyte w celach mieszkaniowych lub pod inwestycje gospodarcze".

Ministerstwo analizuje, że "analogicznie do lat ubiegłych, największe zainteresowanie nabyciem nieruchomości w Polsce wykazują cudzoziemcy z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG)". Dodano, że "powierzchnia nabytych przez tę grupę cudzoziemców nieruchomości gruntowych w roku 2016 r. stanowi ponad 98 proc. powierzchni wszystkich nabytych nieruchomości gruntowych".

Przedmiotem zainteresowania cudzoziemców były "przede wszystkim nieruchomości gruntowe, przeznaczone pod inwestycje gospodarcze nabywane przez przedsiębiorców, ale także na cele stałego zamieszkania na terenie Polski przez obywateli państw członkowskich EOG, którzy żyją i pracują w Polsce" - precyzował raport.

Najchętniej kupowano grunty w woj. mazowieckim, dolnośląskim, wielkopolskim, śląskim, pomorskim, ale także na Warmii i Mazurach.

Statystyki niedoskonałe

Ministerstwo informuje, że w "latach 1990-2016 cudzoziemcy uzyskali 25 tys. 332 zezwolenia na nabycie nieruchomości gruntowych o łącznej powierzchni ok. 52 tys. 537 ha".

Zaznaczono jednak, że od 2004 roku "cudzoziemcy z EOG i Konfederacji Szwajcarskiej mogą swobodnie nabywać nieruchomości oraz udziały i akcje spółek prawa handlowego, a więc bez zezwolenia". I tak np. podano, że "liczba wydanych zezwoleń na nabycie (objęcie) akcji lub udziałów w spółkach, będących właścicielami albo użytkownikami wieczystymi nieruchomości położnych w Polsce od 2005 r. znacząco spadła". W 2016 r. wydano 8 takich zezwoleń, jeszcze w 2003 było ich 400.

Specjaliści z branży nieruchomości zwracają uwagę na to, że raport MSWiA nie oddaje w pełni sytuacji związanej z wykupem gruntów. Firmy zagraniczne, rejestrujące spółki-córki w Polsce, nie są ujmowane w statystykach MSWiA, bowiem spółki-córki są już traktowane jako polskie przedsiębiorstwa.

Potwierdził to PAP Adam Struziak z Agencji Nieruchmości Rolnych. - Jeżeli firma ma mniejszościowy udział kapitału zagranicznego, jest traktowana jako podmiot polski. Nie będzie figurować w statystykach sprzedaży ziemi cudzoziemcom - wyjaśnił.

Struziak zaznaczył że ANR "w 2016 roku sprzedała na rzecz cudzoziemców 20 ha gruntów na podstawie 11 umów sprzedaży (większość to nieruchomości o charakterze nierolnym)". Dodał, że "ANR w całym okresie funkcjonowania sprzedała na rzecz cudzoziemców 1984 ha i zawarła z tego tytułu 305 umów sprzedaży".

gospodarka
wiadomości
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(19)
...
2 lata temu
holendrzy pod uprawę konopi indyjskich?
Tere
2 lata temu
Nie rzucim ziemi skąd nasz ród....jak obcy rządzi to i Polaków wyniszczy
ja się zgadza...
7 lat temu
polski chłop nie może kupić. a niemiecki lub inny kupi i wywiezie do siebie i tylko dziura zostanie
sebkow
7 lat temu
czyli PIS-iory nie ogarnęli ziem polskich ustawą - kłamali- norma
Rafał
7 lat temu
Leszno czy Siedlce? Nie mogli wziąć Radomia? ...