wp.pl
wp.pl
Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

PILNE! Najnowsze dane GUS o rynku pracy w Polsce

Ustawa uwłaszczeniowa już od lipca? Resort szacuje, że skorzysta 1,5 mln Polaków

Ustawa uwłaszczeniowa już od lipca? Resort szacuje, że skorzysta 1,5 mln Polaków

Fot. Bartosz Wawryszuk

Ustawa, która spowoduje, że Polacy staną się właścicielami gruntów, wejdzie w życie być może już od 1 lipca - powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.

- Projekt ustawy o przekształceniu współużytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we współwłasność gruntów wprowadzimy w lipcu, najpóźniej w październiku, jeżeli coś się nie powiedzie - poinformował Kazimierz Smoliński. Dodał, że "rząd chce, aby projekt wszedł w życie na początku kwartału".

Projekt zakłada, że Polacy, którzy są wieczystymi użytkownikami gruntów, staną się ich właścicielami. - Za ziemię zapłacą opłatę przekształceniową, rozłożoną na 20 rocznych rat - przyznał Smoliński. Po tym czasie staną się właścicielami gruntów i nie będą już musieli wnosić opłat.

 

 

Będzie można spłacić całość w jednej racie. - Wtedy właściciel dostanie od Skarbu Państwa 50 proc. ulgi - powiedział wiceminister. Jednak ulga dotyczy jedynie ziemi Skarbu Państwa. - Gminy za własne grunty będą mogły zastosować tę ulgę, ale to będzie leżeć w ich gestii - powiedział Smoliński.

Ulga nie dotyczy także gruntów należących do przedsiębiorstw. - Nie zgodziła się na to Unia Europejska, ponieważ podpada to pod niedozwoloną pomoc publiczną - wyjaśnił Smoliński.

Wiceminister przyznał, że jest możliwość wprowadzenia bonifikaty na bardzo małe grunty, w ramach "pomocy de minimis, która nie podlega notyfikacji". Będzie to jednak trudne i wymagać będzie wielu dokumentów.

Wiceminister podkreślił, że ustawa przyniesie ulgę właścicielom, a także gminom. - Do tej pory opłaty za użytkowanie wieczyste zmieniały się często, bardzo często rosły, zaskakując właścicieli - powiedział. Wysokość opłat zaskakiwała też gminy, które w tej sytuacji musiały reorganizować swoją pracę.

Jak przyznał Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, z przekształcenia może skorzystać ok. 1,5 mln właścicieli.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
PO
2017-05-19 22:12
Właściciele mieszkań spółdzielczych wykupią ziemię dla spółdzielni bo to SM jest dzierżawcą i tak wpisano w księdze wieczystej
Roman
2017-05-12 22:12
Co z gruntami pod garażami ?
miś
2017-05-12 21:18
A co z ROD ami? Użytkownicy RODów to mega elektorat. Jestem ciekaw!
Pokaż wszystkie komentarze (4)