Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna na Ukrainie. RPO wystąpiła z inicjatywą pomocy humanitarnej

0
Podziel się:

Chodzi o dary dla osób, które straciły domy i pozostają, w trudnych warunkach.

Wojna na Ukrainie. RPO wystąpiła z inicjatywą pomocy humanitarnej
(STANISLAW KOWALCZUK/East News)

Chodzi o pomoc finansową i dary dla osób, które straciły domy i pozostają, w trudnych warunkach. Prof. Irena Lipowicz powiedziała, że jest to jej wspólna inicjatywa z rzecznikiem praw obywatelskich Ukrainy, poparta przez wszystkich europejskich ombudsmanów.

_ - Chodzi o pomoc finansową i w darach, konkretnie adresowaną do tych ludzi, którzy stracili wszystko. Pozostają oni na Ukrainie, ale nie mają domu, koczują u krewnych, w jakichś miejscach zbiorowych _ - wyjaśniła.

_ - Ukraina robi co może; sama mówi, że chce się opiekować swoimi obywatelami, objąć ich opieką, by nie stali się wędrowcami w Europie, ale w tej dramatycznej sytuacji konieczne jest wsparcie. (...) Jeżeli Europa tej pomocy nie udzieli, a zima będzie trudna i Ukrainie zabraknie zasobów, to za chwilę ci ludzie będą naszymi uchodźcami _ - powiedziała RPO.

Wyjaśniła, że osób potrzebujących, uchodźców z Doniecka i Ługańska (miejsc objętych działaniami separatystów) jest 240 tys., wśród 75 tys. dzieci. We wrześniu szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców Rafał Rogala mówił PAP, że sytuację na Ukrainie, jeśli chodzi o pomoc dla osób wewnętrznie przesiedlonych, systematycznie się pogarsza. UNHCR szacuje, że nawet 60 proc. miejsc, w których przebywają, nie jest przystosowanych do przezimowania. Jak mówił, sytuacja wymaga niezwykłej uwagi i stałego monitorowania.

_ - Badamy na bieżąco dostępność korytarzy humanitarnych tworzonych przez rząd, czyli możliwość wyjścia z terenów ogarniętych konfliktem zbrojnym, weryfikujemy jak wygląda pomoc przesiedleńcom tam na miejscu - jakie są możliwości ich zakwaterowania, opieki medycznej, wyżywienia, a także kwestie obywatelskie _ - mówił.

Dodał, że jeśli warunki będą trudne i Ukraińcy złożą wnioski w Polsce, to wtedy mogą otrzymać ochronę, bo nie będzie spełnione kryterium alternatywy ucieczki wewnętrznej (swobodny, niezakłócony przejazd i możliwość zamieszkania na innych terytoriach Ukrainy).

Czytaj więcej w Money.pl
Konflikt ukraiński zagraża Polsce? Badanie 67 proc. badanych uważa, że tamtejszy konflikt zagraża bezpieczeństwu Polski - wynika z październikowego sondażu CBOS.
Merkel rozmawia z Putinem. Będzie przełom? Prezydent Rosji i kanclerz Niemiec wskazali na konieczność deeskalacji napięć na wschodzie Ukrainy.
Rosyjscy żołnierze są nadal na Ukrainie Mimo częściowego wycofania oddziałów, Rosja utrzymuje nadal skuteczne siły.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)