Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Zakaz handlu w niedzielę. Zyski sklepów pójdą w dół?

51
Podziel się:

Zdaniem 42 proc. przedsiębiorców ograniczenie handlu w niedziele przyczyni się do obniżenia obrotów sklepów - wynika z ankiety Polskiej Izby Handlu przeprowadzonej wśród właścicieli sklepów spożywczych. We wtorek PIH opublikowała jej wyniki.

Zakaz handlu w niedzielę. Zyski sklepów pójdą w dół?
(Waszkiewicz/REPORTER)

Badanie zostało przeprowadzone w związku z pracami dotyczącymi ograniczenia handlu w niedziele oraz tym, że regulacja ta niesie za sobą niezwykle złożone skutki gospodarcze i społeczne.

56 proc. przedsiębiorców odpowiedziało, że ograniczenie handlu w niedziele spowoduje odpływ konsumentów do dyskontów lub do punktów, które pozostaną czynne w niedziele. Z kolei 57 proc. przedsiębiorców zwróciło uwagę na negatywne konsekwencje zamknięcia hurtowni w niedziele i poniedziałek rano.

Jak wynika z badania, 42 proc. właścicieli sklepów ocenia, że ograniczenie handlu w niedzielę przyczyni się do obniżenia obrotów sklepów, a zaledwie 18 proc. oczekuje wzrostu obrotów.

"Najbardziej podzielone stanowiska prezentują handlowcy w sprawie różnych wizji funkcjonowania sklepów w niedzielę" - czytamy w raporcie. Za pełnym zamknięciem sklepów jest 29 proc. właścicieli, jednak tylko 6 proc. jest za uchwaleniem zaproponowanego projektu ustawy bez zmian. Za zachowaniem obecnego stanu prawnego opowiedziało się 34 proc. handlowców, natomiast wyłączenie z zakazu przedsiębiorców prowadzących sklepy samodzielnie poparło 31 proc. z nich.

Przedsiębiorcy odpowiadający na pytania PIH nie przyjęli pozytywnie obecnie zaproponowanego projektu ograniczenia handlu w niedzielę. "Widzą oni negatywne skutki tej regulacji dla swoich biznesów" - czytamy. Aż 65 proc. drobnych przedsiębiorców prowadzących małe sklepy spożywcze jest za zachowaniem możliwości handlu w niedzielę.

W ankiecie Polskiej Izby Handlu wzięło udział 5700 właścicieli sklepów spożywczych zarówno zrzeszonych w sieciach franczyzowych lub partnerskich jak i niezrzeszonych w żadnej sieci. Została ona przeprowadzona pomiędzy 27 września i 12 października 2016 roku.

Polska Izba Handlu jest branżową izbą gospodarczą handlu detalicznego. Zrzesza ok. 30 tys. sklepów, hurtowni spożywczych i drogeryjnych.

Rafał Bochenek, rzecznik rządu poinformował we wtorek, że rząd Prawa i Sprawiedliwości zajął pozytywne stanowisko wobec projektu ustawy ws. zakazu handlu w niedzielę. Dodał, że do propozycji zgłoszono "liczne uwagi", a rząd nie sugeruje, ile niedziel miałoby być objętych zakazem.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(51)
tymon
7 lat temu
Jakby ta ustawa była lepiej napisana, to może rzeczywiście mogłaby ukrócić panoszenie się zachodnich wielkich marketów i wspomóc polski handel. Ale jak solidarność wrzuca tam zapisy zakazujące franczyzie się otwierać w niedziele, a przecież te sklepikii są polskie i mają małe sklepy, to jak to ma poprawić sytuacje naszych przedsiębiorców?
olek
7 lat temu
PiS szykuje kolejny podział Polaków: na tych, którzy mają mały sklep i będą mogli się otwierać w niedziele i tych, którzy mają mały sklep i NIE będą mogli otwierac się w niedziele. Tylko dlatego, że weszli we franczyze. Chore to
niezorientowa...
7 lat temu
Ciekawe, czy zakaz będzie dotyczył także sprzedaży prasy katolickiej pod kościołami??
Stan
7 lat temu
Zastanawiam się, nad brakiem odnośnika do zachodniej Europy, czy na zachodzie jest inaczej!
xyz
7 lat temu
Tyle było szczekania na temat całorocznych świateł mijania. Jak to będzie niekorzystne. Teraz ludzie są przekonani o słuszności tego rozwiązania. Z niedzielą będzie tak samo. Dużo gadania jak to będzie źle. Polak pracuje i pracuje. Dajmy mu odpocząć choć dzień z rodziną, znajomymi. A zakupy zróbmy w soboty.
...
Następna strona