Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

Działalność badawczo-rozwojowa. Jakie zmiany w 2019 roku?

0
Podziel się:

Od 1 stycznia 2017 roku weszła w życie tzw. mała ustawa o innowacyjności, dzięki której ulga stała się bardziej atrakcyjna dla przedsiębiorców.

Działalność badawczo-rozwojowa. Jakie zmiany w 2019 roku?
Działalność badawczo-rozwojowa. Jakie zmiany w 2019 roku? (Fotolia)

DZIAŁALNOŚĆ BADAWCZO-ROZWOJOWA. JAKIE ZMIANY W 2017 ROKU?

Przypomnijmy, że 6 października 2016 roku Sejm uchwalił tzw. małą ustawę o innowacyjności. Efekt? Wraz z początkiem roku weszło w życie kilka znaczących zmian dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Większość z nich wiąże się bezpośrednio z zasadami funkcjonowania ulgi B+R. O czym warto wiedzieć?

1. Zmiana limitów odliczeń z tytułu ulgi

Dotychczas, firmy z sektora MŚP mogły rozliczyć do 30 proc. kosztów z tytułu wynagrodzeń oraz do 20 proc. wydatków na inne cele związane z działalnością badawczo-rozwojową. Nowe przepisy przesunęły te progi z korzyścią dla przedsiębiorców. Teraz mogą odpisać oba rodzaje kosztów w wysokości 50 proc. Na zmianach skorzystają także większe podmioty. Wcześniej odliczały odpowiednio 30 proc. i 10 proc., a teraz odliczą do 50 proc i 30 proc.

2. Rozszerzenie katalogu kosztów kwalifikowanych

Nowością w stosunku do roku poprzedniego jest możliwość odliczenia wydatków na ochronę własności intelektualnej. Przedsiębiorca może rozliczyć koszty związane z uzyskaniem i utrzymaniem patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego. Opcja ta dotyczy na razie wyłącznie małych i średnich firm.

3. Wydłużenie czasu na odliczenie

Wraz z wejściem w życie tzw. małej ustawy o innowacyjności, okres na skorzystanie z ulgi wydłużył się z trzech do sześciu lat. Na zmianie skorzystają podatnicy, którzy w danym roku ponieśli stratę albo osiągnęli zbyt mały dochód. Jeśli z tych powodów nie są w stanie odliczyć całości kosztów, ulgę rozliczą w następnych latach.

4. Zwrot kosztów dla początkujących firm

Zmiany obejmują też początkujących firm. Przedsiębiorcy, którzy dopiero startują z działalnością gospodarczą, uzyskali uprawnienia do otrzymania kwoty odpowiadającej iloczynowi nieodliczonej ulgi B+R i stawki podatku. Dotyczy to firm, które nie zdążą wygenerować zysku w odpowiedniej wysokości w roku podatkowym.

5. Zniesienie opodatkowania przychodów z aportu własności intelektualnej

Od początku roku na stałe zniknęło opodatkowanie podatkiem dochodowym tzw. aportu, czyli wnoszenia własności intelektualnej i przemysłowej do spółki. Takie rozwiązanie ma prowadzić do zwiększenia udziału np. uczelni w przedsięwzięciach komercjalizacji wyników badań.

ulga b+r na badania i rozwój
podatki
pit
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)