Notowania

konflikt w strefie gazy
17.11.2012 20:36

Biały Dom: Izrael ma prawo do samoobrony

Biały Dom oświadczył w sobotę, że Izrael ma prawo bronić się przed atakami oraz decydować o tym, jak zareaguje na ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy; USA obciążyły też rządzący w Strefie Gazy Hamas odpowiedzialnością za rozpoczęcie konfliktu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Seansie/CC/Flickr)

Biały Dom oświadczył, że Izrael ma prawo bronić się przed atakami oraz decydować o tym, jak zareaguje na ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy. USA obciążyły też rządzący w Strefie Gazy Hamas odpowiedzialnością za rozpoczęcie konfliktu.

W trakcie podróży prezydenta Baracka Obamy do Azji jeden z doradców ds. bezpieczeństwa narodowego Ben Rhodes powiedział dziennikarzom, że Obama i premier Izraela Benjamin Netanjahu uważają, iż potrzebne jest _ osłabienie _ konfliktu w Gazie. Jednak warunkiem jest to, by Hamas przerwał wystrzeliwanie rakiet na terytorium Izraela - dodał.

USA uważają, że _ czynnikiem, który przyspieszył konflikt, był ostrzał rakietowy z Gazy _ - powiedział Rhodes. Izrael - dodał - _ ma prawo bronić się i podejmować własne decyzje w sprawie taktyki, której użyje _.

Obama rozmawiał w sobotę na temat sytuacji w Gazie z premierem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem oraz z prezydentem Egiptu Mohammedem Mursim. Obaj politycy, jak wyjaśnił Rhodes, _ mogą odegrać konstruktywną rolę _ w kontaktach z Hamasem i sprzyjać osłabieniu konfliktu w Gazie.

Konflikt ten zaostrzył się, gdy siły izraelskie zabiły szefa operacji wojskowych Hamasu Ahmeda al-Dżabariego. Zbrojne ugrupowania palestyńskie odpowiedziały rakietami wymierzonymi w terytorium Izraela, wystrzelonymi również w kierunku Tel Awiwu i Jerozolimy.

Lotnictwo izraelskie przeprowadziło od tego czasu około 200 uderzeń na cele w Strefie Gazy. W ostrzałach zginęło od środy - według szacunków podawanych przez agencję Associated Press - 42 Palestyńczyków, w tym 13 cywilów. W wyniku palestyńskich ataków rakietowych zginęło trzech izraelskich cywilów.

Czytaj więcej w Money.pl
Będą rozmowy pokojowe, ale najpierw.. Palestyński prezydent Mahmud Abbas oświadczył, że jest gotów wznowić rozmowy pokojowe z Izraelem po głosowaniu w ONZ wniosku w sprawie przyznania Autonomii Palestyńskiej statusu państwa nieczłonkowskiego, co jest planowane 29 listopada.
Palestyna potępia Romney'a. Za tę wypowiedź Jest to do tej pory najostrzejsza wypowiedź palestyńskiego polityka na temat wizyty Romneya w Izraelu.
USA zadowolone z Izraela i Palestyny Kolejne bezpośrednie spotkanie negocjatorów reprezentujących Izrael i Palestyńczyków odbędzie się w najbliższy poniedziałek.
Tagi: konflikt w strefie gazy, usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz