Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czechy: Trybunał odrzucił wniosek Senatu o impeachment b. prezydenta

0
Podziel się:

Sekretarz generalny Trybunału Konstytucyjnego Ivo Pospiszil powiedział, że sędziowie nie będą zajmować się sprawą impeachmentu.

Czechy: Trybunał odrzucił wniosek Senatu o impeachment b. prezydenta
(ec.europa.eu)

Sędziowie czeskiego Trybunału Konstytucyjnego odrzucili dziś wniosek Senatu o postawienie byłego prezydenta Vaclava Klausa przez Trybunałem. Senatorzy zarzucili Klausowi zdradę stanu, twierdząc, że ogłoszona przez niego amnestia była niezgodna z konstytucją.

Sekretarz generalny Trybunału Konstytucyjnego Ivo Pospiszil powiedział dziennikarzom, że _ sędziowie nie będą zajmować się sprawą impeachmentu _.

Uzasadnienie orzeczenia liczy 15 stron. Pospiszil powiedział tylko, że _ wniosek o impeachment nie jest aktualny, ponieważ Vaclav Klaus nie pełni już funkcji prezydenta _. W tej sytuacji - argumentował Pospiszil - sędziowie Trybunału opowiedzieli się na zamkniętym posiedzeniu w Brnie po stronie pozwanego.

Pospiszil ujawnił, że decyzja sędziów nie była jednak jednomyślna.

Wiceprzewodnicząca Senatu, członkini opozycyjnej Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CzSSD) Alena Gajduszkova oznajmiła, że opozycja jest rozczarowana decyzją Trybunału, ale będzie ją respektować.

6 marca Trybunał Konstytucyjny zakwestionował główny zarzut opozycji, orzekając, że Klaus nie naruszył konstytucji ogłaszając amnestię.

Senat, zdominowany przez polityków opozycyjnej lewicy, podjął decyzję o impeachmencie prezydenta Klausa 4 marca głosami 38 senatorów. 30 senatorów było przeciwnych.

Głównym powodem była amnestia ogłoszona przez prezydenta w styczniu w przemówieniu z okazji 20. rocznicy podziału Czechosłowacji. Oburzenie senatorów wywołał fakt objęcia amnestią osób, wobec których postępowanie trwa już co najmniej osiem lat i którym grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat. Argumentowali, że amnestia dotyczyła też menedżerów zbankrutowanych czeskich banków, którzy nie wypłacili oszczędności wielu tysiącom klientów, oraz menadżerów funduszy inwestycyjnych uwikłanych w afery korupcyjne. W sumie amnestia objęła 6500 osób. Zamknięto postępowanie w 327 przypadkach.

Senatorowie zarzucili również Klausowi, że zlekceważył konstytucję, odmawiając ratyfikowania niektórych traktatów unijnych. Chodzi o odmowę złożenia podpisu pod planem utworzenia Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (EMS), mimo że nowy fundusz ratunkowy został zaaprobowany przez czeski parlament. Senatorowie oskarżyli Klausa także o to, że naruszył konstytucję, wstrzymując nominację sędziów do Trybunału Konstytucyjnego.

Kadencja Vaclava Klausa zakończyła się 7 marca, ale gdyby były prezydent został uznany za winnego, groziłaby mu utrata prezydenckiej emerytury i prawa do kandydowania w wyborach.

Czytaj więcej w Money.pl
Czechy mają nowego prezydenta. Pierwszy taki Czeskie gazety przynoszą dziś mnóstwo spekulacji i komentarzy poświęconych nowemu prezydentowi Miloszowi Zemanowi.
Klaus odchodzi. Żegnają go z ironią i humorem W Czechach, z ironią i humorem pożegnali odchodzącego z urzędu prezydenta Vaclava Klausa członkowie inicjatyw obywatelskich.
Prezydenci Polski, Czech i Słowacji rozmawiają o współpracy Jaromir Sokołowski, minister w Kancelarii Prezydenta mówi, że trzej przywódcy dziś i jutro będą dyskutować o możliwie najbliższej współpracy pomiędzy naszymi krajami w relacjach wzajemnych i na forum unijnym.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)