Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Sylwia Wysocka
|

Dalajlama nie spotkał się z papieżem Franciszkiem, ale...

0
Podziel się:

Dalajlama powiedział w Rzymie, gdzie uczestniczył w zjeździe laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, że bywa "źródłem kłopotów".

Dalajlama nie spotkał się z papieżem Franciszkiem, ale...
(buddhismus.at/public domain)

Dalajlama powiedział w Rzymie, gdzie uczestniczył w zjeździe laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, że bywa _ źródłem kłopotów _. Tym wytłumaczył, nie kryjąc zrozumienia, to, że nie mógł spotkać się z papieżem Franciszkiem.

Duchowy przywódca Tybetańczyków na konferencji prasowej w Wiecznym Mieście na zakończenie szczytu noblistów oświadczył, odnosząc się do braku zaproszenia na spotkanie z papieżem: _ - Spotykam wiele osób, jestem pozytywnie nastawiony i dobroduszny, ale dla niektórych mogę być źródłem kłopotów _.

_ - To zrozumiałe, nie ma problemu, przydarzyło mi się to wiele razy _ - tak dalajlama podsumował to, że mimo wyrażonego pragnienia nie mógł spotkać się z papieżem Franciszkiem.

Papież nie przyjął na audiencji żadnego z uczestników zjazdu noblistów. Krótkie przesłanie do nich w jego imieniu wystosował watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin.

Postawę Watykanu i papieża tłumaczy się chęcią uniknięcia wszelkich zadrażnień z Chinami, z którymi Stolica Apostolska prowadzi od lat bardzo trudne rozmowy na temat możliwości nawiązania stosunków dyplomatycznych. Tę linię ostrożności przyjęto za pontyfikatu Benedykta XVI, który z tybetańskim przywódcą duchowym widział się tylko raz, niedługo po swym wyborze. W kolejnych latach już nie przyjął go na audiencji.

Obecną postawę Watykanu, który nie zorganizował spotkania Franciszka z dalajlamą, skrytykował kardynał Joseph Zen Ze-kiun z Hongkongu. _ Obawiam się, że to zła dyplomacja _ - oświadczył chiński hierarcha w rozmowie z agencją Ansa. - _ Jest to sprzeczne z charakterem papieża, a także z zasadniczym kierunkiem jego wysiłków na rzecz pokoju na świecie _- ocenił kardynał z Hongkongu.

Rzymski zjazd noblistów został zdominowany we włoskich mediach przez dyskusję na temat braku zaproszenia od papieża dla dalajlamy.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)