Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Donald Tusk otworzył dom dziecka w Odporyszowie

0
Podziel się:

- Dzieci zasługują na najwyższe standardy - podkreślił przewodniczący Rady Europejskiej.

Donald Tusk otworzył dom dziecka w Odporyszowie
(PAP/Jacek Bednarczyk)

- _ Dzieci zasługują na najwyższe standardy _ - podkreślił przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, który otworzył dziś Nowoczesny Dom Dziecka w Odporyszowie koło Tarnowa. - _ To miejsce pokazuje, że Polacy nie mają żadnych powodów do kompleksów _ - dodał.

_ - To nie jest pierwsze miejsce, które wyznacza pewne wysokie standardy, a dzieci zasługują na najwyższe standardy. Moim zdaniem to miejsce, podobnie jak Siemacha w Krakowie, to jest fenomen, ale nie tylko dlatego, że tam zaoferowano dzieciakom najwyższe standardy, ale dlatego, że tam jest też najwyższy standard uczuć i czegoś, co trudno opisać słowami, i co każdego natychmiast porywa. Im bardziej pomocy ktoś potrzebuje, tym bardziej zasługuje na wysoką jakość i wysoki standard _ - powiedział Tusk.

Podkreślił też, że Nowoczesny Dom Dziecka w Odporyszowie powstał dzięki zaangażowaniu ks. Andrzeja Augustyńskiego, który kieruje pracami Stowarzyszenia Siemacha.

_ - To już nie jest tak, że tylko u ks. Augustyńskiego jest jakiś wyższy standard niż ten, do którego byliśmy kiedyś przyzwyczajeni i wydaje mi się, że czasami za bardzo narzekamy na siebie i nie bardzo wierzymy w swoje siły. Z tej perspektywy po tych kilku tygodniach pełnienia funkcji szefa Rady Europejskiej mogę powiedzieć, że Polacy nie mają żadnych, najmniejszych powodów do kompleksów. Tylko czasami za mało wierzymy w to, że jesteśmy w wielu sprawach najlepsi, a w wystarczająco wielu bardzo dobrzy i możemy z podniesioną głową jeździć i chodzić po świecie _ - mówił Tusk. Dodał, że dom dziecka w Odporyszowie jest _ próbą zbudowania wigilijnego nastroju i pozytywnego skupienia na całe życie, a nie tylko na wigilijny wieczór _.

Twórca, lider i szef Siemachy ks. Andrzej Augustyński podkreślił, że nowoczesny dom dziecka w Odporyszowie został staranie zaplanowany i wspólnie wybudowany, by wyznaczał nowe standardy; że powstał w miejscu, skąd wywodzi się jego rodzina i gdzie istnieje dobra energia, i w którym zaprzyjaźnił się 10 lat temu z Donaldem Tuskiem. Według niego, te elementy usprawiedliwiają _ przesadną śmiałość, jaką było zaproszenie do Odporyszowa przewodniczącego Rady Europejskiej i innych zacnych gości _. Podziękował za zaufanie wszystkim, którzy przyczynili się do powstania placówki.

W skład obiektu oprócz domu dziecka wchodzi także placówka opieki dziennej oraz zaplecze sportowe z pływalnią. _ W ten sposób pod jednym dachem - prawdopodobnie po raz pierwszy działają trzy odrębne placówki, które wzajemnie na siebie oddziałują i dzięki temu tworzą nową jakość pomocy społecznej _ - podkreślił wiceszef Siemachy Dominik Rogóż.

W części całodobowej znalazło opiekę 14 dzieci, które nie mogą wychowywać się w rodzinach biologicznych. W domu dziecka nie ma sprzątaczek ani kucharek - o wszystko dbają dzieci pod kierunkiem ośmiorga wychowawców. Dzięki bliskości placówki dziennej, którą odwiedza blisko 100 młodych osób dziennie, podopieczni domu dziecka mogą budować trwałe relacje z rówieśnikami i uczestniczą w życiu lokalnej społeczności. Część sportowa, a więc pływalnia i sala fitness, dostępna jest zarówno dla wychowanków, jak i grup zorganizowanych czy klientów.

Jak poinformował Dominik Rogóż, obiekt, wybudowany od podstaw przy zaangażowaniu licznych sponsorów i partnerów strategicznych, kosztował 5 mln zł, z czego 3 mln 700 tys. zł to _ przepływy gotówkowe _, a ok. 1 mln 300 tys. zł to wartości usług i rzeczy darowanych na rzecz wychowanków.

W Odporyszowie powstanie ponadto nowoczesna pracownia stolarska z drukarką 3D, boisko wielofunkcyjne z oświetleniem hybrydowym, a w przyszłości - profesjonalna infrastruktura jeździecka, która stanie się zapleczem dla Centrum Sportów Konnych.

W uroczystości otwarcia nowej placówki Siemachy w Odporyszowie wzięli także udział m.in. minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński; minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz; Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak oraz jeden z kluczowych partnerów projektu, prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło. Wszyscy partnerzy strategiczni i kluczowi oraz współpracownicy podczas uroczystości otwarcia otrzymali certyfikaty, pamiątkowe albumy i Biblie.

Nazwa Stowarzyszenia Siemacha pochodzi od nazwiska ks. Kazimierza Siemaszko CM, wybitnego działacza społecznego i pioniera wychowania rówieśniczego. W latach 1993-2004 organizacja prowadziła działalność pod nazwą Centrum Młodzieży _ U Siemachy _. W maju 2004 została zarejestrowana jako Stowarzyszenie _ U Siemachy _, natomiast w listopadzie 2010 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków uchwaliło zmianę nazwy na Stowarzyszenie Siemacha.

_ Jesteśmy jedną z największych organizacji społecznych w Polsce. Tworzymy sieć nowoczesnych placówek, które zapewniają młodym ludziom warunki dynamicznego rozwoju osobistego i społecznego. W pionierski sposób łączymy wychowanie, sport i terapię w spójny system pedagogiczny _ - mówił podczas uroczystości Rogóż.

Działacze Siemachy przypominają, że Odporyszów słynie z innowacji. Właśnie tutaj, w połowie XIX wieku, Jan Wnęk, inżynier zwany _ polskim Ikarem _, skonstruował pierwowzór lotni i z powodzeniem wykonał pionierski ślizg powietrzny.

Z bezpłatnej oferty Stowarzyszenia - _ podwórek nowej generacji _ - korzysta ponad 2 tys. wychowanków dziennie, blisko 150 dzieci znajduje opiekę całodobową, a 500 młodych zawodników trenuje w Akademii Sportu Progres Jerzego Dudka. W stowarzyszeniu zatrudnionych jest blisko 500 pracowników.

Organizacja działa w 30 lokalizacjach, prowadząc placówki dzienne: Siemacha Spot; placówki całodobowe - Siemacha Spot 24/7; placówki wakacyjne - Siemacha Spot Camp; centra rozwoju - Com-Com Zone; Akademię Sportu Progres oraz oddziały Krakowskiego Instytutu Psychoterapii.

Czytaj więcej w Money.pl
Poniżające kary w domu dziecka. Po kontroli... Placówkę sprawdziło starostwo oraz Rzecznik Praw Dziecka.
Sejm zajmie się ustawą o pieczy zastępczej Sędzia orzekał będzie, czy dziecko opuści biologiczną rodzinę - to najważniejsza zmiana, którą wprowadzić ma nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)