Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Ewgenia Manołowa
|

Eksplozja w zakładzie zbrojeniowym. Są ofiary

0
Podziel się:

Do potężnej eksplozji doszło w zakładzie zbrojeniowym we wsi Magliż w okolicach miasta Kazanłyk w środkowej Bułgarii.

Eksplozja w zakładzie zbrojeniowym. Są ofiary
(Nic Walker / Rex Features/East News)

Do potężnej eksplozji doszło dzisiaj około południa w prywatnym zakładzie zbrojeniowym we wsi Magliż w okolicach miasta Kazanłyk w środkowej Bułgarii. Według publicznego radia jedna osoba nie żyje, trzy są ciężko ranne.

Wybuch nastąpił w zakładzie należącym do firmy Balista zajmującej się produkcją fajerwerków i utylizacją amunicji. Nie wyklucza się, że liczba poszkodowanych w wyniku eksplozji może wzrosnąć. Teren w pobliżu zakładu został otoczony i odgrodzony przez policję. W bliskim sąsiedztwie znajdują się bowiem magazyny z karabinami maszynowymi produkowanymi przez jeden z większych bułgarskich zakładów zbrojeniowych - Arsenał.

Jest to druga w ciągu ostatnich kilku tygodni eksplozja w podobnym zakładzie. W październiku w wyniku wybuchu w fabryce Midżur we wsi Gorni Łom na północnym zachodzie kraju zginęło 15 osób. Śledztwo jak dotąd nie ustaliło przyczyn tragedii. W zakładzie utylizowano miny przeciwpiechotne.

W ostatnich dziewięciu latach w Bułgarii doszło do 14 analogicznych incydentów, w których zginęło i zostało rannych kilkadziesiąt osób.

Dwa tygodnie temu premier Bułgarii Bojko Borysow poinformował na posiedzeniu rządu, że na terytorium zniszczonego zakładu Midżur zmagazynowanych jest ponad 190 tys. min, podlegających utylizacji. Ich obecność stwarza niebezpieczeństwo dla wioski, lecz przeniesienie ich w inne miejsce jest jeszcze bardziej niebezpieczne i kosztowne.

Według danych resortu obrony Bułgarii z początku 2014 r., w kraju magazynowanych jest 6395 ton zbędnych amunicji, podlegających zniszczeniu. Ministerstwo obrony od lat nie przekazuje wystarczających środków na ich utylizację.

Czytaj więcej w Money.pl
Katastrofa pociągu w Bułgarii. Bilans ofiar Co najmniej jedna osoba zginęła, a ponad 10 zostało rannych w katastrofie kolejowej na trasie Sofia-Burgas - poinformowało bułgarskie MSW.
Bułgaria nie chce już gazu z Rosji Do końca zimy około 30 proc. gazu niezbędnego dla funkcjonowania gospodarki i ogrzewania będzie pobierane z rezerw strategicznych.
To może uderzyć w bezpieczeństwo Bułgarii Były szef bułgarskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (DANS) Petko Sertow opuścił Bułgarię przez przejście Kułata w kierunku Grecji.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)