Notowania

pontyfikat franciszka
16.01.2015 13:49

Filipiny: Papież przestrzega przed "ideologiczną kolonizacją rodziny"

Podczas spotkania z filipińskimi rodzinami w stołecznej hali sportowej Asia Arena Franciszek mówił, że każde zagrożenie dla rodziny jest zagrożeniem dla samego społeczeństwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Papież Franciszek powiedział dziś w stolicy Filipin, Manili, że świat potrzebuje dobrych i silnych rodzin, aby przezwyciężyć liczne zagrożenia. Przestrzegał przed zjawiskiem, które określił jako _ ideologiczna kolonizacja rodziny _.

Podczas spotkania z filipińskimi rodzinami w stołecznej hali sportowej Asia Arena Franciszek mówił, że każde zagrożenie dla rodziny jest zagrożeniem dla samego społeczeństwa.

_ To w rodzinie uczymy się, jak kochać, przebaczać, być hojnym i otwartym, a nie zamkniętym i egoistycznym. Uczymy się wychodzić poza nasze własne potrzeby, spotykać innych i dzielić z nimi nasze życie _ - dodał.

_ Wiara nie usuwa nas ze świata, ale wszczepia nas weń głębiej _ - mówił papież.

Zagrożenia, które zmusiły Świętą Rodzinę do ucieczki do Egiptu, a następnie osiedlenia się w Nazarecie, porównał do niebezpieczeństw, przed jakimi stoją współczesne rodziny i do wywieranej na nie presji. W tym kontekście wymienił próby _ określenia na nowo instytucji małżeństwa poprzez relatywizm _ i brak otwartości na życie.

_ Nasz świat potrzebuje dobrych i silnych rodzin, aby przezwyciężyć te zagrożenia _ - ocenił Franciszek.

Mówił, że Filipinach wiele z nich cierpi z powodu skutków klęsk żywiołowych. Wspomniał o sytuacji gospodarczej zmuszającej ludzi do emigracji i o ogromnych nierównościach społecznych.

Papież Bergoglio wzywał Filipińczyków: _ Chrońcie wasze rodziny! Dostrzeżcie w nich największy skarb waszego kraju i umacniajcie je zawsze modlitwą i łaską sakramentów _.

_ Bądźcie sanktuariami poszanowania dla życia, głosząc świętość każdego ludzkiego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci _ - dodał.

Przytoczył słowa Jana Pawła II: _ Przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę _.

_ Rodziny zawsze będą przechodziły przez próby i nie potrzebują, aby dodawano im innych! _ - oświadczył Franciszek.

Po hiszpańsku, odchodząc od przygotowanego wcześniej tekstu papież ostrzegł przed próbami ideologicznego _ skolonizowania rodziny _, której celem według niego jest jej zniszczenie.

_ Tak jak w historii naszego ludu byliśmy zdolni sprzeciwić się kolonizacji politycznej, powiedzmy teraz "nie" kolonizacji ideologicznej wymierzonej w rodzinę _ - stwierdził.

Przypomniał, że Paweł VI w encyklice _ Humanae vitae _ przestrzegał przed groźbą świata bez dzieci.

Przed spotkaniem z rodzinami papież, czego nie było wcześniej w programie pobytu w Manili, odwiedził ośrodek dobroczynny, niosący pomoc dzieciom ulicy. _ To było bardzo wzruszające spotkanie _ - podkreślił rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: pontyfikat franciszka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz