Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nagroda nobla
21.12.2014 06:36

Kobieta stanie na czele Akademii Szwedzkiej

Po raz pierwszy w historii sekretarzem Akademii Szwedzkiej, instytucji przyznającej literacką Nagrodę Nobla, zostanie kobieta, prof. literaturoznawstwa Sara Danius.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Johan Bengtsson /CC/Wikimedia)

Po raz pierwszy w historii sekretarzem Akademii Szwedzkiej, instytucji przyznającej literacką Nagrodę Nobla, zostanie kobieta, prof. literaturoznawstwa Sara Danius.

O decyzji poinformował w sobotę dotychczasowy szef Akademii Szwedzkiej Peter Englund, który ustąpi ze stanowiska z końcem maja 2015 roku. Zmianę na prestiżowym stanowisku określił jako _ planowaną _ oraz _ niedramatyczną _.

Sara Danius w Akademii Szwedzkiej zasiada od 2003 roku. Naukowo zajmuje się związkami między literaturą a społeczeństwem, jest pisarką, a także krytykiem dziennika _ Dagens Nyheter _.

Sekretarz Akademii Szwedzkiej w jeden z czwartków października ogłasza Sztokholmie laureata literackiej Nagrody Nobla.

Akademia Szwedzka została ustanowiona w 1786 roku przez króla Szwecji. Tej konserwatywnej instytucji zawsze przewodzili mężczyźni.

Czytaj więcej w Money.pl
Dalajlama nie spotkał się z papieżem, ale... Dalajlama powiedział w Rzymie, gdzie uczestniczył w zjeździe laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, że bywa "źródłem kłopotów".
Incydent w Oslo. Norwegowie oburzeni Wyposażony w flagę Meksyku oraz aparat fotograficzny meksykański student próbował porozmawiać z laureatką Pokojowej Nagrody Nobla Malalą Yousafzai. Mężczyzna w ostatniej chwili został powstrzymany przez ochronę.
Tagi: nagroda nobla, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz