Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lawina w Himalajach. Zginęło 34 wspinaczy i przewodników, wśród nich troje Polaków

0
Podziel się:

Według mediów, liczba śmiertelnych ofiar lawin w nepalskich Himalajach wzrosła do 32.

Lawina w Himalajach. Zginęło 34 wspinaczy i przewodników, wśród nich troje Polaków
(PAP/EPA)

1/6

fot: PAP/EPA

W burzy śnieżnej, która nawiedziła przedwczoraj nepalską część Himalajów, śmierć poniosło co najmniej 32 zagranicznych wspinaczy i nepalskich przewodników. Nie ma informacji o ponad 100 osobach, które mogły też być w tym rejonie - podały władze Nepalu.

Aktualizacja 9:04

Armia nepalska potwierdza doniesienia mediów o śmierci trojga Polaków. Rzecznik prasowy armii w Katmandu Dżagadisz Czandra powiedział, że nieżyjąca osoba to kobieta.

- Dziś rano znaleźliśmy pięć kolejnych ofiar śmiertelnych. Wśród nich jest najprawdopodobniej jedna osoba z Polski - kobieta. Pozostała czwórka jest z innych państw - powiedział rzecznik.

Według mediów, liczba śmiertelnych ofiar lawin w nepalskich Himalajach wzrosła do 32. Lawiny zeszły w dystryktach Manang i Mustang. Zginęło co najmniej 12 obcokrajowców, a także nepalscy przewodnicy i pasterze. Trwają poszukiwania zaginionych osób.

Według AFP ciała 24 osób zostały odnalezione na bardzo popularnej trasie trekkingowej wokół Annapurny (8091 metrów n.p.m.); wcześniejszy bilans mówił o 12 zabitych.

Bardzo silne opady śniegu, spowodowane przez cyklon Hudhud, który w miniony weekend uderzył we wschodnią część Indii, przedwczoraj przeszły nad Himalajami w samym szczycie nepalskiego sezonu turystycznego.

Wczoraj ekipy ratunkowe odnalazły ciała 17 osób w dystrykcie Mustang i Manang na trasie trekkingowej wokół Annapurny. Po wznowieniu poszukiwań, rano znaleziono zwłoki jeszcze siedmiu ludzi - powiedział AFP przedstawiciel policji odpowiedzialny za akcję poszukiwawczą, Ganesh Rai.

Do tej pory zidentyfikowano ciała czterech Kanadyjczyków, dwóch Izraelczyków, Polaka, Niemca, Indusa, Wietnamczyka i jedenastu nepalskich przewodników i tragarzy. Wciąż nie zidentyfikowano ciał trzech osób - informuje AFP.

Wczoraj na Twitterze rzecznik polskiego MSZ Marcin Wojciechowski poinformował, że w wyniku zejścia lawiny w Himalajach w centralnym Nepalu zginęło dwóch polskich obywateli; trwa identyfikacja pozostałych ofiar.

Ratownicy nadal szukają dwóch słowackich himalaistów i trzech przewodników z Nepalu, zaginionych po zejściu lawiny przy ich obozie założonym na Dhaulagiri (8176 metrów n.p.m.). _ - Wysłaliśmy po nich śmigłowce, ale nie mamy od nich żadnych sygnałów. Przypuszczamy, że nie żyją _ - powiedział przedstawiciel policji.

Jak podaje AFP, 168 zagranicznych wspinaczy zgłosiło swą wspinaczkę na trasie, gdzie obecnie prowadzone są poszukiwania. Do tej pory udało się uratować 43 osoby.

Październik jest najpopularniejszym miesiącem trekkingowym dla tysięcy zagranicznych wspinaczy w Nepalu.

Czytaj więcej w Money.pl

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)