Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jerzy Malczyk
|

Litewsko-polsko-ukraińska brygada nie w smak Moskwie

0
Podziel się:

Rzecznik rosyjskiego MSZ oświadczył, że ratyfikowanie przez Radę Najwyższą Ukrainy umowy w tej sprawie wywołuje ubolewanie.

Litewsko-polsko-ukraińska brygada nie w smak Moskwie
(Agencja SE/East News)
bEKpMJat

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej oświadczyło, że cele tworzenia litewsko-polsko-ukraińskiej brygady wywołują w Moskwie zaniepokojenie.

_ - Decyzja ta wywołuje niejednoznaczną reakcję, zaniepokojenie. Po co tworzona jest taka brygada? Problem polega na tym, że konflikt wewnętrzny na Ukrainie jest już w znacznej mierze umiędzynarodowiony _ - oświadczył rzecznik rosyjskiego MSZ Aleksandr Łukaszewicz na konferencji prasowej w Moskwie.

Oznajmił on też, że _ dodawanie tam elementu wspólnych działań bojowych zamiast poszukiwania politycznego rozwiązania jest absolutnie kontrproduktywne i niebezpieczne z punktu widzenia zaostrzenia sytuacji w regionie _.

bEKpMJav

Łukaszewicz oświadczył, że ratyfikowanie przez Radę Najwyższą Ukrainy (4 lutego) umowy w tej sprawie _ wywołuje ubolewanie _. Zauważył, że parlamentarzyści ukraińscy _ także powinni rozumieć swoją odpowiedzialność za to, że wszelkie dodatkowe kroki sprzyjające wzrostowi napięcia w regionie, a tym bardziej zwiększanie zaangażowania w różnych formach innych państw absolutnie nie sprzyja dynamice procesu pokojowego, prowadzi sytuację w ślepy zaułek _.

Rzecznik MSZ zaznaczył, że Moskwa już niejednokrotnie o tym mówiła. - _ Ważną konstatację w tych dniach poczynił prezydent Rosji Władimir Putin, oświadczając, że armia, siły zbrojne Ukrainy bardziej przypominają legię cudzoziemską, w której reprezentowanych jest wiele państw _ - powiedział.

Łukaszewicz oznajmił, że _ wielu, w tym w ramach OBWE, pyta, czy są jakieś fakty (które to potwierdzają) _. _ Faktów jest bardzo wiele. Są one dokumentowane, w tym przez przedstawicieli rosyjskich mediów, pracujących na miejscu. Pokazują oni ludzi, którzy realnie uczestniczą w operacjach bojowych w strefie konfliktu, mają konkretne nazwiska i znaki rozpoznawcze, mówiące o przynależności do tego czy innego państwa _ - wskazał.

Rzecznik MSZ Rosji podkreślił, że _ jest to bardzo niebezpieczna tendencja _.

bEKpMJaB

Podczas niedawnej wizyty prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki w Polsce prezydent Bronisław Komorowski podkreślił, że tworzona w Lublinie międzynarodowa jednostka wojskowa - litewsko-polsko-ukraińska brygada LITPOLUKRBRIG - nie jest brygadą, _ która ma jechać na wojnę do Donbasu, ale brygadą, w której armia ukraińska będzie mogła zdobywać doświadczenia przydatne dla kontynuowania procesu zbliżania z armiami NATO-wskimi _.

Międzynarodowa brygada LITPOLUKRBRIG tworzona jest z jednostek litewskich, polskich i ukraińskich. Ma liczyć 4,5 tys. żołnierzy i stacjonować w Lublinie. W sprawie jej utworzenia trzy kraje wstępnie porozumiały się w listopadzie 2009 roku. Umowę podpisały we wrześniu 2014 roku.

Czytaj więcej w Money.pl

bEKpMJaW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)