Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nepal: Bilans ofiar śmiertelnych w Himalajach wzrósł do 43

0
Podziel się:

To najgorsza katastrofa tego typu w Nepalu - podały nepalskie władze.

Nepal: Bilans ofiar śmiertelnych w Himalajach wzrósł do 43
(PAP/EPA)

- Bilans ofiar śmiertelnych burzy śnieżnej z początku tygodnia na popularnej trasie trekkingowej wokół Annapurny wzrósł do 43. To najgorsza katastrofa tego typu w Nepalu - podały w sobotę nepalskie władze.

Poinformowano o odkryciu 11 kolejnych ciał - dziewięciu Nepalczyków i dwóch Japończyków. Pod pokrywą śniegu mogą się jednak znajdować kolejne zwłoki.

Wśród 43 ofiar jest co najmniej 19 zagranicznych turystów, m.in. z Kanady, Izraela, Indii czy Wietnamu. Polskie MSZ potwierdziło, że wśród ofiar jest trzech Polaków.

Wcześniej Binay Acharya ze stowarzyszenia agencji trekkingowych w Nepalu (TAAN), które organizuje akcje ratownicze, powiedział, że wszyscy wspinacze, którzy zostali uwięzieni wskutek burzy śnieżnej, w tym dziesiątki obcokrajowców, są _ cali i zdrowi _. _ Nie otrzymaliśmy nowych wezwań o pomoc _ - dodał.

Cytowany przez agencję AP przedstawiciel lokalnych władz Yama Bahadur Chokhyal powiedział z kolei, że dziesiątki ludzi znalazły schronienie w górskich chatkach w odludnych rejonach.

Według nepalskiej policji w sumie 385 osób, w tym 180 cudzoziemców, zostało od środy bezpiecznie sprawdzonych z miejsc, gdzie zastała ich burza śnieżna. Tylko w sobotę służby uratowały 60 ludzi.

Wśród ofiar śmiertelnych tragedii na trasie wokół Annapurny (8091 metrów n.p.m.) oraz lawiny na Dhaulagiri (8176 metrów n.p.m.) są zagraniczni wspinacze, nepalscy przewodnicy górscy i tragarze.

Jak pisze AFP, tragedia w Himalajach zmusiła premiera Nepalu Sushila Koiralę, by ogłosił zamiar opracowania krajowego systemu ostrzegania. Wiceszef TAAN Keshav Pandey podkreślił, że Nepal nie posiada żadnego systemu ostrzegania wspinaczy przed złymi warunkami pogodowymi. _ Nie spodziewamy się tego rodzaju burz śnieżnych w październiku, ale nie mamy też żadnego systemu ostrzegania, który pozwoliłby się nam na nie przygotować _ - powiedział w rozmowie z AFP.

Będąca przyczyną tragedii ostatnia gwałtowna zmiana pogody, wywołana przez cyklon Hudhud znad Zatoki Bengalskiej, była niespotykanym zjawiskiem w samym szczycie nepalskiego sezonu turystycznego.

W trekkingu wokół Annapurny każdego roku w październiku biorą udział tysiące turystów. Najwięcej ofiar było wśród osób zaskoczonych przez burzę śnieżną na przełęczy Thorong La, która jest jednym z najwyższych punktów trasy wokół Annapurny.

Czytaj więcej w Money.pl
Więcej ofiar lawiny w Himalajach, troje Polaków Według mediów, liczba śmiertelnych ofiar lawin w nepalskich Himalajach wzrosła do 32.
Poszukiwania wznowione. Bilans ofiar rośnie Do tej pory odnaleziono ciała 32 wspinaczy, turystów i ich nepalskich przewodników. Pośród nich jest troje Polaków.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)