Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Sylwia Wysocka
|

Orędzie papieża Franciszka. "Na ich krew pada cień obecnych Herodów"

0
Podziel się:

Franciszek prosił o pokój na świecie, modlił się za ofiary konfliktów zbrojnych, szczególnie te najmłodsze.

Orędzie papieża Franciszka. "Na ich krew pada cień obecnych Herodów"
(PAP/EPA)

W orędziu na Boże Narodzenie papież Franciszek zaapelował o pomoc humanitarną dla ofiar prześladowań w Iraku i Syrii. Modlił się też o braterstwo i pojednanie na Ukrainie. Udzielił następnie błogosławieństwa Urbi et Orbi, czyli miastu i światu.

_ - Doprawdy w to Boże Narodzenie tyle łez łączy się ze łzami Dzieciątka Jezus _ - powiedział papież, podsumowując sytuację na świecie w orędziu, które wygłosił z głównej loggii bazyliki watykańskiej. Mówił, że na świecie jest _ wielu Herodów _ podnoszących miecz na dzieci.

Franciszka słuchało 80 tysięcy ludzi zebranych na placu Świętego Piotra. Papież mówił, że _ Jezus jest zbawieniem dla każdego człowieka i każdego narodu _.

Przypomniał o prześladowaniach chrześcijan i innych grup religijnych i etnicznych oraz przemocy i terrorze na terenach opanowanych przez radykalną organizację Państwo Islamskie. Podkreślił: _ Zbawiciela świata proszę, by strzegł naszych braci i siostry w Iraku i Syrii, od dawna cierpiących z powodu skutków obecnego konfliktu i, wraz z członkami innych grup etnicznych i religijnych, doznających brutalnych prześladowań _.

Papież mówił o nadziei i pomocy potrzebnej wysiedlonym, uchodźcom, dzieciom, dorosłym i osobom w podeszłym wieku w tym regionie i na całym świecie. Apelował: niech Boże Narodzenie _ przemieni obojętność w bliskość, a odrzucenie w gościnność _.

Franciszek modlił się o pokój na całym Bliskim Wschodzie i prosił o wspieranie wysiłków tych, którzy angażują się na rzecz dialogu izraelsko-palestyńskiego.

Nawiązał również do konfliktu ukraińskiego. _ Niech Jezus, Zbawiciel świata, strzeże tych, którzy cierpią na Ukrainie i obdarzy tę umiłowaną ziemię przezwyciężeniem napięć, pokonaniem nienawiści i przemocy oraz podjęciem nowego procesu braterstwa i pojednania _ - powiedział Franciszek.

Wśród krajów ogarniętych konfliktami i wojnami wymienił Nigerię. Przypomniał, że dochodzi tam do przelewu krwi, uprowadzeń i zbrodni. Modlił się też o pokój w Libii, Sudanie Południowym, Republice Środkowoafrykańskiej i Demokratycznej Republice Konga.

_ - Proszę wszystkich przywódców politycznych, by poprzez dialog zaangażowali się w przezwyciężanie konfliktów i budowali trwałe braterskie współistnienie _ - oświadczył papież.

Zwrócił uwagę na los dzieci, które padają ofiarami przemocy i handlu ludźmi, a także są wcielane do wojska. _ - Niech Jezus pocieszy rodziny dzieci zabitych w minionym tygodniu w Pakistanie _ - dodał, odnosząc się do zamachu talibów w Peszawarze, w którym zginęło ponad 100 uczniów szkoły prowadzonej przez armię.

Następnie papież oświadczył: _ Moje myśli kieruję do wszystkich dzieci zabijanych i maltretowanych; zarówno tych nienarodzonych, pozbawionych wielkodusznej miłości rodziców i pochowanych w egoizmie mentalności, która nie kocha życia, jak i dzieci bez dachu nad głową z powodu wojen i prześladowań, wykorzystywanych i wyzyskiwanych na naszych oczach i przy naszym milczeniu, które jest wspólnikiem _.

Franciszek przywołał masakry dzieci, ginących w bombardowaniach w Ziemi Świętej. _ - Także dzisiaj ich bezradne milczenie woła pod mieczem tylu Herodów. Na ich krew pada cień obecnych Herodów _ - dodał papież.

Modlił się również za zakażonych wirusem ebola, między innymi w Liberii, Sierra Leone i Gwinei._ - Dziękując serdecznie tym, którzy dokładają starań, aby pomóc chorym i ich rodzinom, ponawiam pilną zachętę, by zapewnić im opiekę i niezbędne leczenie _ - zaapelował.

_ - Niech moc Chrystusa, która jest wyzwoleniem i służbą, daje się odczuć w wielu sercach, które cierpią prześladowania, wojny, zniewolenie. Niech przez swoją łagodność ta Boża moc usunie zatwardziałość z serc tak wielu mężczyzn i kobiet, zanurzonych w światowości i obojętności _ - powiedział papież. Apelował o _ przemianę broni na lemiesze, zniszczenia w twórczość, nienawiści w miłość i czułość _.

Czytaj więcej w Money.pl
Papież o przesłodzonym Bożym Narodzeniu Papież wskazał, obecnie jest więcej męczenników niż na początku chrześcijaństwa.
Życzenia Świąteczne od pary prezydenckiej - _ Ciepło rodzinne to także pozostawienie poza domem świątecznym wszystkich sporów _- podkreśla Bronisław Komorowski.
Są nowe daty rozmów o pokoju na Ukrainie Po pierwszych dwóch turach rozmów pokojowych na wschodniej Ukrainie utrzymuje się kruchy rozejm, jednak porozumienie jest stale łamane.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)