Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Sylwia Wysocka
|

Papież Franciszek w Stambule. Wszedł do Błękitnego Meczetu

0
Podziel się:

Podczas pobytu w meczecie Franciszek powiedział dwa razy: Musimy wielbić Boga. Nie tylko musimy go wychwalać i wysławiać, ale także wielbić.

Papież Franciszek w Stambule. Wszedł do Błękitnego Meczetu
(PAP/EPA)

Papież Franciszek, który w drugim dniu swej wizyty w Turcji przybył rano do Stambułu, odwiedził Błękitny Meczet i muzeum Hagia Sofia. Chwilę skupienia papieża w meczecie rzecznik Watykanu nazwał _ adoracją w milczeniu _.

Przy wejściu do Błękitnego Meczetu papież zgodnie z panującym tam zwyczajem zdjął buty. Potem złożył w ciszy dłonie i schylił głowę. Obok niego stał Wielki Mufti, który odmawiał modlitwę.

Wcześniej mufti, któremu towarzyszyło dwóch imamów, wyjaśniał papieżowi znaczenie niektórych fragmentów Koranu.

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi w rozmowie z dziennikarzami zwrócił uwagę na to, że podczas pobytu w meczecie Franciszek powiedział dwa razy: _ Musimy wielbić Boga _. _ Nie tylko musimy go wychwalać i wysławiać, ale także wielbić _ - mówił papież.

Ksiądz Lombardi podkreślił, że papieska adoracja w milczeniu w meczecie była _ pięknym momentem dialogu międzyreligijnego _. Następnie opowiedział, że Wielki Mufti podczas rozmowy z Franciszkiem przytoczył słowa z Koranu mówiące o _ Bogu miłości i sprawiedliwości _. _ Co do tego się zgadzamy _ - zauważył papież. - _ Tak, naturalnie, zgadzamy się _ - odparł muzułmański duchowny.

W rejonie meczetu panowały nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.

W 2006 roku świątynię tę odwiedził Benedykt XVI, który również - jak przypomniał ksiądz Lombardi - pogrążył się w modlitewnym skupieniu.

Po wizycie w Błękitnym Meczecie Franciszek pojechał do Hagia Sofia, czyli dawnej świątyni chrześcijańskiej, zbudowanej w IV wieku za panowania cesarza Konstantyna Wielkiego i zamienionej w XV wieku na meczet. Tam również jego przewodnikiem był Wielki Mufti. Papież z zainteresowaniem zwiedzał to miejsce, perłę architektury sakralnej. Podczas odwiedzin Franciszka wokół rozbrzmiewał śpiew muezina.

W ostatniej chwili wniesiono zmiany do porannego programu papieskiej wizyty w Stambule. Wbrew wcześniejszym planom Franciszek najpierw udał się do Błękitnego Meczetu, a dopiero potem do Hagia Sofia po to, by swój pobyt dostosować do godziny muzułmańskich modłów.

Drugi dzień podróży apostolskiej do Turcji poświęcony jest spotkaniom i uroczystościom o wymiarze międzyreligijnym i ekumenicznym.

Po południu papież odprawi mszę w katolickiej katedrze Świętego Ducha. Spotka się również z ekumenicznym patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)