Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Sylwia Wysocka
|

Papież o chorobach Kurii Rzymskiej i całego Kościoła

0
Podziel się:

W przemówieniu do kardynałów z Kurii Rzymskiej papież Franciszek ostro skrytykował w poniedziałek postawę hierarchii kościelnej. Wymienił katalog 15 chorób Kurii i całego Kościoła, wśród nich: patologię władzy, "duchowego Alzheimera", bogacenie się.

Papież o chorobach Kurii Rzymskiej i całego Kościoła
(CPP / Polaris/East News)

W przemówieniu do kardynałów z Kurii Rzymskiej papież Franciszek ostro skrytykował postawę hierarchii kościelnej. Wymienił katalog 15 chorób Kurii i całego Kościoła, wśród nich: patologię władzy, _ duchowego Alzheimera _, bogacenie się.

Papież odstąpił od tradycji, zgodnie z którą przedświąteczne spotkanie z kardynałami i biskupami z Kurii Rzymskiej, czyli szefami najważniejszych instytucji w Watykanie, było przez lata poprzednich pontyfikatów okazją do podsumowania mijającego roku w Kościele.

Franciszek w obszernym przemówieniu przestrzegał przed chorobami i pokusami, które - jak podkreślił - występują zarówno w Kurii, jak i wśród całej hierarchii kościelnej i chrześcijan. Nawoływał do rachunku sumienia wymieniając katalog chorób i szczegółowo je opisując.

Powiedział, że niektórzy cierpią na chorobę _ poczucia nieśmiertelności, niezbędności _, a _ patologię władzy _ nazwał epidemią. Radził iść na cmentarz, gdzie - jak dodał - można zobaczyć nazwiska wielu osób, które uważały się za nieśmiertelne i niezastąpione.

Następnie papież mówił o _ skamienieniu umysłowym i duchowym _, w rezultacie którego ludzie Kościoła stają się _ maszynami _ i _ księgowymi _. Wspomniał o _ chorobie nadmiernego planowania _ i złej koordynacji. Inni, jak dodał Franciszek, cierpią na _ duchowego Alzheimera _, czyli zapominają o swym powołaniu i spotkaniu z Bogiem. Wtedy można zamknąć się w swoich murach popadając w _ kaprysy i manie _ - zauważył.

Papież potępił też narcyzm, poczucie wyższości, rywalizację i próżność, _ schizofrenię egzystencjalną _, prowadzenie podwójnego życia i duchową pustkę. Nie wypełnią jej, jak stwierdził, dyplomy i tytuły akademickie. Skrytykował duszpasterzy, którzy posługę zastępują ograniczaniem się do spraw biurokratycznych i są wymagający tylko wobec innych, a nie wobec siebie. _ Sami prowadzą zaś często rozwiązłe życie _ - dodał Franciszek.

Wśród plag wskazał _ terroryzm plotek _ i obgadywanie innych za plecami. Franciszek piętnował oportunizm i _ ubóstwianie _ przełożonych, aby osiągnąć prywatne korzyści, a także obojętność wobec innych i myślenie wyłącznie o sobie. Skrytykował _ pogrzebowe miny _ i _ teatralną surowość _, a także dodał, że potrzebna jest dawka humoru.

W dalszej części wystąpienia Franciszek skrytykował gromadzenie dóbr materialnych i wychwalanie się bogactwem oraz pogoń za zyskiem i coraz wyższą pozycją. W dążeniu do tego celu, jak powiedział, usprawiedliwia się czasem wszystkie środki.

Stwierdził, że niektórzy cierpią na _ ekshibicjonizm _ i są zadowoleni z tego, że widzą swoje nazwisko na pierwszej stronie gazety. _ Słyszałem kiedyś, że księża są jak samoloty, trafiają na czołówki mediów tylko wtedy, kiedy upadają _ - oświadczył papież.

Franciszek zaapelował o wewnętrzną przemianę, a Kurii Rzymskiej, której reformę przygotowuje ze swymi doradcami, zarzucił złe funkcjonowanie, nieskuteczność i nadmierną biurokrację. _ Kuria, która nie dokonuje samokrytyki, nie zmienia się i nie poprawia, jest nieruchomym ciałem _ - ostrzegł.

Po audiencji dla kardynałów papież spotkał się w Auli Pawła VI ze wszystkimi pracownikami Watykanu: kucharzami, ogrodnikami, woźnymi, urzędnikami i ich rodzinami. Złożył im życzenia, a następnie przeprosił za uchybienia i błędy swoje oraz swych współpracowników i za _ skandale _, które - jak dodał - _ bardzo bolą _.

Czytaj więcej w Money.pl
Papież Franciszek świętuje urodziny. Kończy... Przy każdej okazji papież podkreśla, że najważniejszym wydarzeniem w jego życiu był chrzest.
Papież w Strasburgu. Padną gorzkie słowa? Strasburg będzie celem jego piątej zagranicznej podróży, po pielgrzymkach do Ameryki Południowej, Ziemi Świętej i Azji, co też jest wyraźnym sygnałem wagi, jaką przykłada jednak do Europy i to mimo że mówi o niej niewiele.
Rewolucja w Kościele? Burza we Włoszech Duża grupa biskupów i kardynałów sprzeciwia się wyrażeniu uznania dla par homoseksualnych i dopuszczeniu rozwodników do komunii.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)